OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

60. léta: 3 inovace, které nás ovlivňují dodnes

60. léta byla dékadou inovací, kdy bylo vše možné. Podívejte se s námi na 3 vynálezy v oblasti cestování, módy a krásy, které změnily život žen.

60. léta: 3 inovace, které nás ovlivňují dodnes

V letectví přichází Concorde


Tento nadzvukový letoun poprvé vzlétá v roce 1969. I když byl v roce 2003 jeho provoz pozastaven, Concorde za svou téměř třicetiletou kariéru transportoval cestující mezi Paříží a Londýnem za méně než poloviční čas, než jakého byly schopné dosáhnout jiná dopravní letadla! V současnosti vznikají plány, jak Concorde přivést zpět. Mezi nápady jsou - kromě využití letounu jako turistické atrakce (včetně restaurace nabízející palubní jídlo!) -také ty, jak Concorde opět dostat do vzduchu…

Mary Quantová osvobozuje nohy žen v minisukni


Dnes bereme jako samozřejmost (a stejně tak i naše nohy), že když je slunečno, vytáhneme minisukni. Byla to ale módní ikona Mary Quantová, která se jako první žena v šedesátých letech v Londýně odvážila vynést minisukni, kterou navrhl anglický návrhář John Bates. Krátká sukně byla pro vyřizování pochůzek zaneprázdněných žen nejen praktičtější, ale byla také jasným prohlášením feminismu. Na konci 60. let pak Quantová ještě podpořila popularizaci minišortek, které představovaly další módní revoluci.

Věda a krása s řadou Dercos

Velké věci se děly také na poli vědy… Dermatologové, jimž byl doposud vyhrazen pouze sektor zdravotnictví, začali spolupracovat s vlasovými odborníky a zrodil se Dercos! Spojením DERmatologie a KOSmetiky (anglicky COSmetics) vznikla společnost založená na inovativní vědě ve jménu krásy. Pro Dercos byl během let průlomový objev molekul Aminexil (zastavuje vypadávání vlasů), Selenium Disulfid (odstraňuje až 100 % viditelných lupů) a Stemoxydine (revoluční péče navracející vlasům hustotu), jež dále vedly ke vzniku inovativní kúry Neogenic. I když se šedesátá léta nesla zejména v duchu filozofie lásky a míru, toto desetiletí dalo vzniknout také mnoha zásadním vědeckým, technologickým a kulturním objevům!

go to top