OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Vitamíny na pleť: Které jsou nejdůležitější a jak docílit co nejlepších výsledků?

Vitamíny na pleťjpg

Proč potřebuje vitamíny i naše pleť?

Vitamíny podporují hlavní funkce pokožky, od obnovy buněk až po jejich regeneraci a ochranu. Zároveň se ale jejich nedostatek projeví na pokožce velmi rychle, a to vznikem či zhoršením projevů jako jsou vrásky, pupínky nebo kožní onemocnění, jako je akné a neurodermatitida. Abychom pokožce vždy dopřáli vitamíny v dostatečném množství, je třeba rozlišovat dva jejich typy:

  • Vitamíny rozpustné ve vodě (hydrofilní), jako jsou vitamíny C a B, je třeba z jídla získávat v dostatečném množství denně, protože je tělo nedokáže ukládat. Předávkování těmito vitamíny je prakticky nemožné, protože se jich přebytky vyplavují močí.
  • Vitamíny rozpustné v tucích (lipofilní), jako jsou vitamíny A, D, E a K, se mohou dlouhodobě ukládat v tělesné tkáni, a proto je denně přijímat nemusíme. Příliš vysoký přísun vitamínů rozpustných v tucích může za určitých okolností vést k předávkování.

V tomto článku se podíváme především na vnější účinky vitamínů na pleť: V kosmetických přípravcích totiž pomáhají pleti, aby zůstala krásná a regenerovaná, posilují ochrannou bariéru pokožky, zbavují ji zánětů a nečistot, zklidňují citlivou pleť a zpomalují tvorbu vrásek, pigmentových skvrn a dalších známek stárnutí pleti.

Vitamín A (Retinol)

Vitamín A a retinol se často používají jako synonyma. Vitamín A však ve skutečnosti zahrnuje celou skupinu podobně působících látek (retinoidů) a retinol je pouze jeho transportní formou v těle. Vitamín A, a tedy i retinol, se nachází pouze v živočišných potravinách. Rostlinný beta-karoten, prekurzor vitamínu A (provitamín), se však může v těle přeměnit na aktivní vitamín A a tělo ho tak následně využije.

Vitamín A hraje stěžejní roli v péči proti stárnutí. Přispívá k udržení zdravého imunitního systému, pomáhá zachovat zdravé kosti, zuby a zrak a je také zodpovědný za vitalitu pokožky. Stimuluje regeneraci a dělení kožních buněk. Pokožka se tak díky vitamínu A přibližně každých 28 dní obnovuje a její povrch je hladký a jednotný. Kromě toho je zejména provitamín beta-karoten silný antioxidant, který aktivně zabraňuje tvorbě vrásek a předčasnému stárnutí pleti tím, že neutralizuje volné radikály.

Účinky vitamínu A na pleť

CO JSOU TO VOLNÉ RADIKÁLY

Volné radikály jsou agresivní, velmi reaktivní molekuly kyslíku. Vznikají jednak v samotném těle při četných metabolických procesech, ale také ve stále větší míře působením vnějších faktorů, jako je UV záření, cigaretový kouř a jemný prach. Za normálních okolností dokáže obranný systém těla udržet volné radikály pod kontrolou. Pokud je však trvale konfrontován s příliš velkým počtem útočníků, dochází k oxidačnímu stresu. To může narušit procesy v těle, vyvolat záněty a dokonce změnit DNA. Pro pokožku to znamená, že její buňky předčasně odumírají, bílkoviny jako keratin, elastin a kolagen se rychleji rozkládají a ochranná bariéra pokožky je oslabena - to vše jsou příznaky předčasného stárnutí pokožky. Antioxidanty, jako jsou vitamíny, sekundární rostlinné látky a minerály, dokáží tyto radikály zachytit a působit tak proti jejich negativním vlivům.

Jak doplňovat vitamín A?
Nedostatek vitamínu A může způsobovat suchou pokožku, popraskané rty a matné a vypadávající vlasy. Nedoplňujte však vitamín A pouze na základě podezření a bez konzultace s lékařem, protože jeho nadměrné množství může mimo jiné vyvolat kožní vyrážky a svědění. U beta-karotenu je situace jiná: Protože tělo přeměňuje provitamín na vitamín A pouze v případě potřeby, předávkování je v podstatě nemožné. Pouze vám tak v případě nadměrného užívání tohoto přírodního oranžového barviva může mírně zežloutnout kůže.

Potraviny bohaté na vitamín A: Vitamín A se nachází pouze v živočišných potravinách, jako jsou játra, ústřice, vejce nebo mléčné výrobky. Rostlinný beta-karoten se naopak nachází především v oranžovém a tmavě zeleném ovoci a zelenině, jako je mrkev, meruňky, dýně, špenát nebo brokolice.

Důležité: Aby se vitamíny rozpustné v tucích lépe vstřebávaly, jezte je vždy s něčím tučným, například s olejem, máslem nebo ořechy.

Zařaďte vitamín A do vaší pečující rutiny
Retinol je obsažen v mnoha přípravcích proti stárnutí pleti a nečistotám. Proč se ale vlastně používá retinol místo čistého vitamínu A?

JAKÝ JE ROZDÍL MEZI RETINOLEM a vitamínem A?

Všechny formy vitamínu A se obecně označují jako retinoidy. Biologicky aktivní vitamín se také nazývá tretinoin. Protože je však velmi silný a může pokožku podráždit, vyžaduje lékařský předpis. Ve volně prodejných kosmetických přípravcích se používá především derivát vitamínu A retinol. Protože se na na tretinoin musí na kůži teprve přeměnit, má podobný, ale mnohem mírnější účinek.

Retinol a anti-aging: Pomocník proti stárnutí pleti
Retinol je považován za jednu z nejlépe prozkoumaných složek proti stárnutí a má tedy důležité místo v anti-aging péči. Stimuluje obnovu buněk, které se tak na povrch pleti dostávají rychleji, vytlačují staré zrohovatělé buňky a s nimi i nedokonalosti a vrásky. Vrchní vrstva kůže se díky neustálému přísunu nových buněk stává pevnější a odolnější vůči vnějším vlivům.1 Kromě toho retinol stimuluje tvorbu kolagenu a současně působí proti jeho úbytku, čímž pomáhá udržovat pevnost pojivové tkáně. Antioxidační vlastnosti retinolu rovněž napomáhají ochraně buněk a podporují jejich regeneraci.

Retinol proti nečistotám a akné
Retinol také může pomoci při problémech s pletí, jako jsou pupínky, rozšířené póry nebo pleti se sklonem k akné či rosacee (začervenání), protože má antibakteriální a protizánětlivé účinky. Regulací tvorby kožního mazu se odstraňují nečistoty a pupínky se lépe hojí. Urychlením obnovy pleti se redukují pupínky a jizvy po akné a pleť se celkově zjemní.

Jak přípravky s retinolem používat?
Vzhledem k tomu, že retinol dočasně zvyšuje citlivost pleti na světlo (fotosenzitivitu), přípravky jako retinolové sérum používejte večer a pleť přes den chráňte před UV zářením. V zimě je k tomuto účelu vhodný denní krém s ochranným faktorem SPF 30, v létě opalovací krém s SPF 50. Kromě toho je důležité pokožku navykat na účinnou látku postupně, protože jinak může reagovat podrážděním, zarudnutím a šupinatěním. Krém nebo sérum s retinolem používejte zpočátku pouze jednou nebo dvakrát týdně a koncentraci pomalu zvyšujte. 

  • Pro začátek je vhodná nízká koncentrace retinolu 0,01 až 0,03 %.
  • Viditelného zlepšení nedokonalostí a zjemnění pleti lze dosáhnout již při koncentraci v rozmezí 0,03 až 0,1 %. Znatelné výsledky lze očekávat po několika týdnech až měsících.
  • Vyšší koncentraci retinolu může předepsat pouze dermatolog v rámci léčby.

Vitamín C (kyselina askorbová)

Z chemického hlediska je vitamín C to samé jako kyselina askorbová - v seznamu složek se obvykle uvádí jako kyselina askorbová nebo jeden z jejích askorbylových derivátů. Protože je velmi citlivý na teplo a světlo, měli bychom potraviny s vitamínem C konzumovat pokud možno čerstvé a syrové. Stejně tak by se i přípravky obsahující vitamín C měly uchovávat v tmavých lahvích a nikdy by se neměly nechávat dlouho otevřené.

Účinky vitamínu C na pleť
Díky svým antioxidačním účinkům podporuje vitamín C imunitní systém a chrání pokožku před oxidačním stresem, čímž zpomaluje její stárnutí. Zároveň přispívá k tvorbě stabilní kolagenové struktury, která dodává pojivové tkáni pevnost a zabraňuje tak tvorbě vrásek. Protože potlačuje nadměrnou tvorbu melaninu, redukuje vitamín C také projevy hyperpigmentace, jako jsou pigmentové skvrny a pupínky a pleť tak působí jednotná a svěží.

Jak doplňovat vitamín C?
Nedostatek vitamínu C je poměrně vzácný a obvykle je spojen pouze s velmi přísnou dietou. Příznaky mohou být:

  • Slabá pojivová tkáň
  • Snížená obranyschopnost a pomalé hojení ran
  • Povadlá a nejednotná pleť

Potraviny bohaté na vitamín C: Ačkoli si vitamín C spojujeme především s citrusovými plody, mnohem více ho obsahují papriky, bobulovité ovoce (rybíz a rakytník), šípky a mnoho druhů zelí.

Zařaďte vitamín C do vaší péče o pleť!
Pečující přípravky s vitamínem C jsou díky svému antioxidačnímu účinku nejen optimálním doplňkem jakéhokoli opalovacího krému, ale také pleť krásně rozjasní.

Vitamín C pro zpevnění pleti
Denní používání krému na obličej s vitamínem C pomáhá zpevňovat kontury obličeje a zabraňovat vzniku vrásek tím, že na jedné straně stimuluje tvorbu kolagenu a na straně druhé zpomaluje jeho úbytek. Pomáhá tak pokožce, aby zůstala pružná a plná. Protože by se čistý vitamín C v krémech na obličej příliš rychle rozkládal, je obvykle obsažen ve formě kyseliny askorbové. Krémy s kyselinou askorbovou jsou sice o něco méně účinné, zato je ale pokožka, zejména ta citlivá, lépe snáší. Ochranný a anti-agingový účinek však tyto přípravky mají, protože ten začíná již při koncentraci vitamínu C 0,6 %. Kromě toho se deriváty vitamínu C prostřednictvím nosných látek krému lépe dostanou do hlubších vrstev pokožky.

Účinek vitamínu C na pigmentové skvrny
Projevy hyperpigmentace, jako jsou pigmentové skvrny a pupínky, vznikají, když kůže produkuje příliš mnoho pigmentu melaninu, aby se chránila před UV zářením nebo v reakci na zánět a ve větší míře ho ukládá. Právě v těchto případech může být sérum s vitamínem C velkým pomocníkem. Jeho vysoká koncentrace 10-15 % čisté kyseliny askorbové dokáže působit proti vzniku pigmentových skvrn a produkci melaninu normalizovat. Aby byl přípravek plně účinný, musí mít velmi kyselé pH, zabalený nejlépe ve vzduchotěsném dávkovači s pumpičkou a skladován na co nejchladnějším místě.

Tip: Proti pigmentovým skvrnám se při obzvláště intenzivní péči doporučuje kombinace účinné látky proti stárnutí pleti vitamínu C a exfoliační ovocné kyseliny. Takovou kombinaci najdete například v ampulích Vichy Liftactiv. Zatímco kyselina glykolová obnovuje povrch pleti a dokáže zjemnit i hlubší zabarvení, vitamín C zabraňuje jejich opětovnému vzniku.

Jak používat přípravky s vitamínem C?
Pečující přípravky s vitamínem C můžete používat ráno i večer.

  • Během dne poskytuje péče s vitamínem C především antioxidační ochranu proti agresivním vlivům životního prostředí a také pleť chrání před poškozením slunečním zářením. Nejlepší volbou je sérum s vitamínem C, které se aplikuje pod opalovací krém nebo denní krém s SPF, protože se rychle vstřebává a jeho antioxidanty dokonale doplňují UV filtry. 
  • V noci působí vitamín C při regeneraci a obnově buněk. Poněkud jemnější složení pleťového krému s vitamínem C může podpořit syntézu kolagenu a kompenzovat poškození buněk.
Nejvyšší účinnost mají přípravky s koncentrací 15-20 %. Vyšší dávky pouze zvýšují pravděpodobnost podráždění kůže. Vhodně zvolená formulace je proto v každém případě mnohem důležitější než nejvyšší možná dávka. Například v kombinaci s retinolem se  mnohonásobně zvyšuje antioxidační účinek vitamínu C a peptidy zase mohou díky svým signalizačním vlastnostem dodatečně podpořit syntézu kolagenu.

Vitamín B3 (niacin)

Vitamín B3 (niacin nebo nikotinamid) patří do skupiny vitamínů B rozpustných ve vodě. Jedná se o obecné označení pro kyselinu nikotinovou a nikotinamid (niacinamid), které se v těle mohou v malém množství vzájemně tvořit a přeměňovat.

Jak působí vitamín B3 na pleť?
Vitamín B3 je skutečně všestranný a zároveň vhodný pro všechny typy pleti. Podporuje tělu vlastní tvorbu ceramidů a lipidů, které jsou důležitou součástí ochranné bariéry pokožky. Navíc díky svým antioxidačním účinkům pleť pomáhá chránit před oxidačním stresem a podporuje rychlou a šetrnou regeneraci kožních buněk. Kromě toho má vitamín B3 pozitivní vliv na střevní mikrobiom, jehož rovnováha je zásadní pro zdravější a čistší pleť.2

Jak doplňovat vitamín B3?
Nedostatek vitamínu B3 se může projevit zánětlivými projevy na kůži. Předávkování je naopak nepravděpodobné, protože je niacin rozpustný ve vodě. V jednotlivých případech může dojít k rozšíření kožních cév na obličeji a k náhlému pocitu tepla a zarudnutí.

Potraviny bohaté na niacin: Teplotně stabilní vitamín B3 najdete v mnoha potravinách. Z živočišných produktů ho však dokáže naše tělo zpracovat o něco lépe, než když ho získá z produktů rostlinných. Na niacin jsou bohaté zejména ryby, drůbež, houby, celozrnné výrobky, ořechy, brambory a sója.

Zařaďte vitamín B3 do vaší péče o pleť!
V kosmetických přípravcích se obvykle používá derivát vitamínu B3, niaciamid. Jeho výhodou je, že má extrémně nízký obsah dráždivých látek a zároveň širokou škálu účinků. Pomáhá při všech problémech s pletí a zvyšuje účinnost jiných účinných látek.

Vitamín B3 - Váš pomocník v boji proti pigmentovým skvrnám
Produkty s koncentrací niancinamidu mezi 5 - 20 %, jako je například niancinamidové sérum, pomáhají viditelně redukovat pigmentové skvrny a pupínky. Díky svým protizánětlivým vlastnostem niacinamid potlačuje mikrozáněty v pokožce, které způsobují zvýšenou tvorbu melaninu a následné poruchy pigmentace.

Vitamín B3 na citlivou pleť
Protože niacinamid posiluje kožní bariéru a zvyšuje její odolnost, stává se citlivá pleť méně náchylnou k vnějším dráždivým vlivům. Vitamín B3 tak na citlivou pleť působí protizánětlivě, redukuje zarudnutí a zklidňuje pleť - ideální pro péči při rosacee. Pro tento účel je nejvhodnější krém s niacinamidem o koncentraci do 5 %.

Vitamín B3 proti nečistotám
Niacinamid působí proti pupínkům, černým tečkám a ucpaným pórům tím, že čistí póry od nečistot a reguluje tvorbu kožního mazu. Tímto způsobem se póry zmenšují, nečistoty se odstraňují a pleť je jemnější a sjednocená.

Jak používat přípravky s niacinamidem?
Niacinamid nepůsobí pouze samostatně, dokáže také vhodně podporovat a doplňovat i další účinné látky. Smysl má proto kombinovat niacinamid například s vitamínem C, retinolem nebo ovocnými kyselinami, jejichž intenzitu zvyšuje. Krémy i séra s niacinamidem lze používat ráno i večer, bez ohledu na jejich koncentraci, protože nezvyšují citlivost pokožky na světlo, naopak pomáhají pokožku chránit.

Vitamín B7 (biotin)

Na tento vitamín, známý pro své příznivé účinky na pleť i vlasy, někdy narazíme i pod označením vitamín H (označení je odvozené z německého výrazu pro vlasy a pokožku Haut und Haare) Patří ale do skupiny vitamínů B.

Jak působí vitamín B7 na pleť? 
Biotin aktivuje nejen metabolismus, ale i tvorbu strukturního proteinu keratinu, hlavního stavebního materiálu vlasových a kožních buněk. Přispívá tak k udržení pevné, odolné pokožky a silných vlasů. 

Jak doplňovat vitamín B7?
Stejně jako je tomu u většiny vitamínů skupiny B, i nedostatek biotinu je poměrně vzácný a projevuje se spíše dlouhodobě, v podobě vypadávání vlasů nebo červené, šupinaté vyrážky kolem očí, nosu a úst. 

Potraviny bohaté na vitamín B7: Obzvláště vysoké množství biotinu najdete v pšeničných klíčcích, rybách, ořeších, houbách a sóji, ale také v zelenině, jako jsou rajčata, špenát a brambory.

Jak zařadit vitamín B7 do vaší péče o pleť?
Ačkoli se biotin nachází v mnoha doplňcích stravy i v přípravcích pro péči o vlasy, v krémech nebo sérech se používá jen zřídka.

Vitamín E (tocopherol)

Abychom byli přesní, vitamín E označuje celou skupinu čtyř tokoferolů a čtyř tokotrienolů. Nacházejí se v rostlinách i v buněčných stěnách lidí a zvířat. V lidském těle se nejvíce vyskytuje alfa-tokoferol, derivát vitamínu E.

Jak působí vitamín E na pleť?
Vitamín E je jedním z nejsilnějších antioxidantů, a proto napomáhá ochraně buněk před volnými radikály a regeneraci ochranné bariéry pokožky. Jelikož je schopen odvádět vlhkost i do nejsvrchnější zrohovatělé vrstvy, zvyšuje Vitamín E hydrataci pokožky i z dlouhodobého hlediska a pomáhá udržovat pokožku hladkou a jemnou.

Jak doplňovat vitamín E?
Ačkoli tělo naše uchovává vitamín E, příp. alfa-tokoferol, poměrně dlouho, strava s nízkým obsahem tuků, zvyšující se věk nebo hormonální změny mohou vést k jeho nedostatku, mezi jehož příznaky patří extrémně suchá a popraskaná kůže nebo špatné hojení ran.

Potraviny bohaté na vitamín E: Jakožto vitamín rozpustný v tucích se nachází především v tučných potravinách, jako jsou rostlinné oleje, například slunečnicový a olivový, mandle, sezamová semínka, lískové oříšky a tučné ryby. Mezi ovoce a zeleninu bohaté na vitamín E patří rajčata, červená řepa, papája a mango.

Jak zařadit vitamín E do vaší péče o pleť?
Péče zahrnující krém nebo sérum s vitamínem E je užitečná pro všechny typy pleti, protože ji chrání a udržuje její vrchní vrstvu neporušenou.

Jaký vliv má vitamín E na suchou pokožku? 
Přibývající věk, ale také velmi suchá pleť mohou způsobit, že se ochranná bariéra pokožky stává prostupnější a náchylnější ke ztrátě vlhkosti a obranyschopnosti. To může podpořit nejen vznik vrásek a zarudnutí, ale také dermatóz, jako je například neurodermatitida. Bohatá péče s tokoferolem pomáhá zmírňovat projevy stárnutí pleti a brání její dehydrataci. 

Jak používat přípravky s vitamínem E? 
Vitamín E funguje nejlépe v kombinaci s vitaminem C: Zatímco tokoferol na sebe volné radikály váže, vitamín C je neutralizuje. Všestranná ochrana by proto měla vždy obsahovat oba antioxidanty. Protože kromě antioxidační ochrany přispívá vitamín E regeneraci buněk, lze sérum nebo krém s tokoferolem používat ráno i večer.

Vitamín D („sluneční vitamín“)

Vitamín D je jediným vitamínem, který si naše tělo dokáže vyrobit samo, pomocí UVB záření. Proto se mu často říká sluneční vitamín. Ve skutečnosti se však jedná o hormon, jehož přirozenou formou je vždy vitamín D3.

Jak působí vitamín D na pleť?
Vitamín D reguluje svým hormonálním účinkem v těle řadu procesů a potlačuje záněty. Prospěch z jeho účinku mají tedy zejména lidé se zánětlivými dermatózami, jako je akné nebo neurodermatitida. Aby však nedošlo při opalování k poškození pokožky, je potřeba vitamín D při zvýšené spotřebě doplňovat.

Jak doplňovat vitamín D?
Většina z nás má zejména v zimních měsících vitamínu D nedostatek. To poznáme podle příznaků, jako jsou náchylnost k podráždění kůže, sklon k vyrážkám a ekzémům nebo zhoršení již existujících zánětlivých kožních problémů.

Jak zařadit vitamín D do vaší péče o pleť?
Nejlepších účinků dosáhnete jak kontrolovaným vystavováním vaší pokožky slunečnímu záření, tak pomocí doplňků obsahujících vitamín D. Obsahují ho také krémy a masti určené k léčbě lupénky nebo akné. V případě potřeby je možné do pokožky vmasírovat také olej bohatý na vitamín D. O tom je ale vždy třeba poradit se s lékařem.

Jakým způsobem dosáhnout co nejlepších účinků vitamínů na vaši pleť?

Protože se vitamíny přirozeně vyskytují v potravinách, vždy se vzájemně ovlivňují s ostatními živinami. Pro komplexní a dostatečný přísun všech vitamínů je proto důležitá vyvážená strava. Ačkoli můžeme v případě potřeby jednotlivé vitamíny doplňovat samostatně, v izolované formě obvykle nejsou tak účinné, jako když je přijímáme přirozeným způsobem. Vitamíny rozpustné v tucích bychom navíc měli doplňovat pouze na základě doporučení lékaře. Abychom podpořili účinek vitamínů, které přijímáme ze stravy, měli bychom obohatit o vhodné vitamíny také péči o pleť. Vitamíny tak pomáhají pleť nejen cíleně chránit a regenerovat, ale také dlouhodobě působí proti známkám jejího stárnutí.

Jak vybrat tu správnou péči s vitamíny pro vaši pleť?

Produkty řady LIFTACTIV od Vichy obsahují vysoký obsah vitamínů a pomáhají tak při různých problémech s pletí. Každé složení také obsahuje vulkanickou vodu z Vichy bohatou na minerály, která pleť hydratuje a posiluje její ochrannou bariéru.

Regenerační noční krém
LIFTACTIV Collagen Specialist Night je noční krém s bio-peptidy a antioxidanty, jako je vitamín C a resveratrol. Jeho bohaté složení v noci napomáhá regeneraci poškozených buněk, stimuluje tvorbu kolagenu a ráno zanechává pleť pevnější a celkově revitalizovanou.

Anti-aging sérum proti pigmentovým skvrnám
Lehké sérum LIFTACTIV Specialist B3 s exfoliační kyselinou glykolovou redukuje pigmentové skvrny a pupínky tím, že odstraňuje jejich zabarvení a stimuluje obnovu buněk. Obsažený niacinamid zároveň zabraňuje vzniku hyperpigmentace a zjemňuje póry - pro jasnější a jednotnější tón pleti.

Peelingové ampule s vitamínem C
Složení peelingových ampulí LIFTACTIV Specialist Glyco-C obsahuje vysokou koncentraci účinných látek, jako je kyselina glykolová, vitamín C a hyaluron. Tyto účinné látky redukují pigmentové skvrny, hydratují a rozjasňují pleť. Účinné látky jsou v jednotlivých ampulích optimálně uchovávány a lze je snadno dávkovat.

Chcete - li udržet svou pleť v co nejlepší kondici a chránit ji před vnějšími vlivy, jsou vitamíny nezbytné - nejen v potravinách, ale i v péči o pleť. Všestranné pozitivní vlastnosti různých vitamínů využijí zejména lidé s problémy s pletí, jako je suchost, nečistoty, pigmentové skvrny nebo vrásky, ale také s dermatózami, jako je akné a neurodermatitida. Na vitamíny pro naši pleť bychom tak neměli myslet pouze při sestavování jídelníčku, ale také při volbě naší každodenní pečující rutiny.  


 

1 Srov.:Kong R. et al.: A comparative study of the effects of retinol and retinoic acid on histological, molecular, and clinical properties of the human skin. Journal of Cosmetic Dermatology 2015. 15(1):49-57. URL: https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.1111/jocd.12193
2 Srov.: Fangmann D, Theismann EM, Türk K, et al. Targeted Microbiome Intervention by Microencapsulated Delayed-Release Niacin Beneficially Affects Insulin Sensitivity in Humans. Diabetes Care. 2018;41(3):398‐405. doi:10.2337/dc17-1967

Redakce

Náš ikonický přípravek

Vichy COLLAGEN SPECIALIST NOČNÍ - obrázek produktu

COLLAGEN SPECIALIST NOČNÍ
Komplexní noční péče proti vráskám a snižování kvality kolagenu v pleti

50 ml

( 3 recenzí )

Best-seller

Collagen Specialist Denní krém

Collagen Specialist Denní krém

Koriguje viditelné známky ztráty kolagenu

50ml

( 407 recenzí )

GLYCO-C ANTI-AGE AMPULE PROTI PIGMENTACI - obrázek výrobku

GLYCO-C ANTI-AGE AMPULE PROTI PIGMENTACI

go to top