OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít


ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STÁRNUTÍ PLETI
VYVINUTÝ S DERMATOLOGY

Zdraví pokožky je významně ovlivňováno mnoha vnějšími a vnitřními faktory expozomu, stav pleti se rovněž zhoršuje v důsledku jejich působení.

Začněte teď

7Známek stárnutí scanuji…

Skin ageing algorithm logo
Skin ageing algorithm background

Stárnutí pleti a pigmentové skvrny lze řešit

Tmavé skvrny patří mezi nejčastější problémy, které ženy kromě vrásek od určitého věku řeší. Pigmentové skvrny se objevují především na obličeji, dekoltu a hřbetech rukou. Často se používá název ,,stařecké skvrny“, protože kvůli nim pokožka vypadá starší. Existuje několik druhů hyperpigmentace pokožky - podívejme se na ty, které jsou nejčastější, co je způsobuje a jak je lze řešit.

pigmentace a pigmentové skvrny

Slunce, stárnutí pleti a genetika patří mezi hlavní faktory, které mají vliv na hyperpigmentaci pokožky.

Tyto faktory negativně ovlivňují tvorbu melaninu a mechanismu jeho distribuce do pokožky. Melanin - pigment, který je odpovědný za barvu pokožky, se v důsledku nerovnoměrného rozložení hromadí na povrchu epidermis. Výsledkem je poté nejednotná pigmentace pleti a tvorba tmavých skvrn na kůži.

Stárnutí a pigmentové skvrny

Po 30. roce se na pokožce mnoha žen objevují pigmentační nepravidelnosti (jedná se nejčastěji o pigmentové skvrny tmavší barvy než je okolní kůže). Ty bývají především způsobené vlivem externího slunečního záření, zejména zářením UVA. Tyto skvrny jsou důsledkem vnitřní změny v pokožce spojené s procesem stárnutí.

Hormonální změny a hyperpigmentace

Mezi druhou nejčastější kategorii zařazujeme "fleky" na kůži vzniklé jako následek hormonální nerovnováhy. Mohou se vyskytnout jako negativní efekt při užívání některých léků (např. hormonální antikoncepce) nebo mohou být způsobeny sluneční expozicí během těhotenství nebo během menopauzy.

Stopy po akné

Tento typ hyperpigmentace vzniká v důsledku zánětu nebo poranění kůže. Netýká se tedy ,,stařeckých skvrn”, ale může se objevit v jakémkoli věku. Největší kategorií jsou pak tmavé skvrny, které se objevují po akné. Vlivem zánětu kůže se do pokožky uvolní melanin a ten způsobí ploché růžové, červené nebo hnědé skvrny. Samotné UV záření tedy tento problém nevyvolává, ale zhoršuje ho.

Jak na pigmentové skvrny:

Pro redukci tmavých skvrn a získání zářivé, sjednocené a jednotné pokožky je nedůležitější si osvojit správnou každodenní rutinu péče o pokožku, především spojenou s prevencí.

Prevence pigmentových skvrn

Slunce je základním faktorem vzniku i zhoršení tmavých skvrn, proto dermatologové a odborníci čím dál častěji doporučují UV ochranu pro každodenní péči. Pokud trpíte na pigmentové skvrny a chcete působit preventivně před tvorbou nových a snížit tmavnutí stávajících, používejte každé ráno pleťový krém s UV ochranou. Ideální je používat přípravky ochrany před UVA a UVB s nejvyšším faktorem, a to nejen pokud plánujete pobyt na sluníčku. Využijte "opalovací" krémy s SPF 50, nebo sáhněte po speciálních pleťových krémech.

Korekce - jak sjednotit barvu pleti

Využijte intenzivní korektivní péče v podobě séra, které díky koncentracím dermatologicky aktivních látek pomáhají ke sjednocení barvy a snížení pigmentace. Nejvíce využívané jsou ingredience pro jemný peeling - kyseliny (kyselina hyaluronová, kyselina glykolová...) a vitaminy C a E, které spolu s dalšími komplexy snižují výskyt skvrn.

Ideální je doplnit každodenní péči také o vhodný denní a noční krém.

Neváhejte se obrátit na dermatologa, který nabízí další invazivní řešení hyperpigmentace (laserové odstranění pigmentových skvrn, peelingové ošetření pleti, kryoterapii atd.) nebo vám pomůže provést přesnou diagnózu a nabídnout vhodnou léčbu pro váš typ tmavých skvrn.

Náš ikonický přípravek

Vichy COLLAGEN SPECIALIST NOČNÍ - obrázek produktu

COLLAGEN SPECIALIST NOČNÍ
Komplexní noční péče proti vráskám a snižování kvality kolagenu v pleti

50 ml

( 3 recenzí )

Krém proti tmavým skvrnám SPF 50+ - obrázek produktu

Krém proti tmavým skvrnám SPF 50

Novinka

B3 noční krém proti tmavým skvrnám s čistým retinolem

B3 noční krém proti tmavým skvrnám s čistým retinolem

Nový B3 noční krém s čistým retinolem pro korekci tónu pleti.

50 ml

go to top