OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít


ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STÁRNUTÍ PLETI
VYVINUTÝ S DERMATOLOGY

Zdraví pokožky je významně ovlivňováno mnoha vnějšími a vnitřními faktory expozomu, stav pleti se rovněž zhoršuje v důsledku jejich působení.

Začněte teď

7Známek stárnutí scanuji…

Skin ageing algorithm logo
Skin ageing algorithm background

Pihy a UV záření: jak chránit svou pleť

Pihy jsou běžnou hyperpigmentací, která bývá viditelnější při pobytu na slunci. Zjistěte s námi víc o tom, co pihy způsobuje, čím se liší od jiných skvrn, jako jsou sluneční skvrny či mateřská znaménka, a jak můžete svou pleť chránit.

Pihy a UV záření: jak chránit svou pleť
pihy - jak chránit svou pokožku

Co jsou pihy?

Pihy, známé také jako efelidy, jsou mnohem víc než jen pouhou známkou toho, že jste pobývali na slunci. Jde vlastně o shluky koncentrovaných buněk. Pihy vznikají tehdy, když typ buněk, kterým říkáme melanocyty, produkují více barviva, než je obvyklé. Toto barvivo pomáhá chránit pokožku před slunečními paprsky ultrafialového záření. V případě, že dojde k nadměrnému vystavení slunečnímu záření, buňky produkují více melaninu a dojde ke vzniku pih. Není jasné, proč se na některých částech pokožky pihy vyskytují více než na jiných (1). Víme však, že jsou určitou indikací toho, jak je pleť celkově citlivá na slunce, fungují totiž jako jakási přirozená ochrana před sluneční expozicí. Další důvod, proč byste svou pihovatou pleť měli milovat.

Čím jsou pihy charakteristické?

Jde o nahromadění melaninu ve svrchní vrstvě kůže, epidermis. Velikost pih je obvykle 1-2 mm, barevnostně jsou pak červené až světle hnědé. Většinou se s nimi setkáváme u lidí se světlou pletí a/nebo u zrzků, objevují se nejčastěji ve věku 2-3 let a během adolescence přibývají. S věkem pak mnohdy částečně mizí nebo blednou (1). Tyto tečky vznikají spíše na místech těla, které jsou vystaveny slunci, jako jsou tváře, nos, čelo (2), objevit se mohou ale také na pažích, krku a ramenou (1). Velké množství nahromaděného melaninu může vyústit v multiplikaci pih a pokrytí celé oblasti pokožky, například na obličeji.

Co pihy způsobuje?

Mezi pihami a sluneční expozicí existuje komplikovaný vztah. Protože se většinou až do batolecího věku neobjevují, vypadá to, že je jejich vznik podmíněn geneticky. Reagují na sluneční světlo, což naznačuje, že se tvoří nebo jsou viditelné na pokožce, která již má tuto genetickou predispozici (1). Vystavení paprskům UVB záření, které jsou mnohem silnější v období léta – v porovnání s paprsky UVA záření, které se vyskytují během celého roku aktivuje melanocyty, čímž dojde ke zvýšené tvorbě melaninu. V důsledku toho jsou pak pihy tmavší a viditelnější. Pihy proto bývají spojovány se dvěma určujícími faktory: časté sluneční spáleniny a genetika (3).

Čím se pihy liší od slunečních skvrn a znamének?

Pihy jsou na slunci obvykle intenzivnější, pokud nejsou vystaveny slunci, blednou nebo dokonce mizí. Sluneční skvrny (známé také jako lentiginy nebo hnědé skvrny) jsou naopak tmavší a na slunci zůstávají beze změny. Sluneční skvrny jsou většinou větší než pihy a mají zřetelně ohraničený tvar. Jsou častější po 50. roku věku na pokožce chronicky vystavované slunci, setkáváme se s nimi na obličeji, na rukou a předloktí. Jsou spojovány také s fotostárnutím pleti (1).

Některé faktory zvyšují pravděpodobnost vzniku slunečních skvrn:

  • Barva pleti (tmavá barva pleti nebo pleť, která se velmi dobře opaluje).
  • Nedostatečná ochrana proti sluneční expozici (nízký nebo nedostatečný ochranný faktor).
  • Užívání antikoncepce nebo hormonální léčba progesteronem (3).

Vzhledem k tomu, že sluneční skvrny bývají spojovány s těmito faktory, tvrdí se, že jsou předzvěstí fotostárnutí či předčasného stárnutí pleti v důsledku sluneční expozice. Pihy jsou zapříčiněny genetickými faktory (3).   Znaménko (nebo také névus, mateřské znaménko nebo znaménko krásy) je benigní koncentrace pigmentových buněk, které jsou uspořádány v epidermis, dermis nebo v jiných tkáních (4). Znaménka se mohou objevit hned po narození nebo také během života.

Jak se nejlépe starat o pleť s pihami?

Odpovědí je rozhodně opalovací přípravek s SPF faktorem. Nevhodně zvolená sluneční ochrana může vést k poškození pleti, což společně s pihami může mít pro pleť závažnější důsledky jako například předčasné stárnutí v podobě vrásek. Doporučujeme, abyste během celého roku na odhalenou pokožku vždy použili širokospektrální ochranný faktor s vysokým SPF, a to bez ohledu na počasí. Aplikaci byste pak během dne měli opakovat, zejména pak při koupání či pocení. Pihy jsou součástí vaší osobnosti, je důležité pečovat o ně a chránit je. Pomocí ochranného opalovacího krému můžete zamezit vzniku tmavých skvrn, zmírnit projevy fotostárnutí a zároveň pečovat o pleť s pihami.

ZDROJE:

1. Praeorius, C. et al, 'Sun-induced freckling: ephelides and solar lentigines' in Pigment Cell and Melanoma 2014  [Accessible at: http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/pcmr.12232/full]
2. Shirbeigi, L. et al, 'Evaluating the Causes of Freckle and Nevus from the Viewpoint of Iranian Traditional Medicine' in Iranian Journal of Medical Sciences 41.3 (2016) p.67 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5103577/]
3. Ezzedine, K. et al, 'Freckles and solar lentigines have different risk factors in Caucasian women' in J Eur Acad Dermatol Venereol 27.3 (2013) pp.345-56 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22924836]
4. Viana, A.C.L. et al, 'Giant congenital melanocytic nevus*' in Anais Brasileiros de Dermatologia 88.6 (2013) pp. 863-878 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3900335/]
5. Chang, C. et al, 'More Skin, More Sun, More Tan, More Melanoma' in American journal of public health 104.11 (2014) pp.92-99 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4202947/]

Redakce

Náš ikonický přípravek

UV-AGE DAILY

UV-AGE DAILY

Fluid na bázi vody proti fotostárnutí
SPF 50+

40 ml

( 80 recenzí )

Ochranná tyčinka pro ochranu citlivých partií a rtů SPF 50+ - obrázek produktu

Ochranná tyčinka pro ochranu citlivých partií a rtů SPF 50+

go to top