OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Co potřebujete vědět o akné v dospělosti?

Akné
Problematická pleť

MUDr. Milan Junášek o exposomu a akné

MUDr. Junášek
MUDr. Junášek

V dermatologických ordinacích přibývá pacientek a pacientů v dospělém věku, kteří vyhledávají pomoc dermatologů kvůli akné. Ačkoli jsou příznaky podobné jako u dospívajících, lze nalézt rozdíly. V období dospívání se akné projevuje převážně v horní části obličeje, zatímco u dospělých je k akné náchylná zejména spodní polovina – oblast brady. Hormonální problémy mohou být příčinou výskytu akné pro obě věkové skupiny. Náš životní styl a okolní prostředí ale tento problém výrazně ovlivňují.
Faktorů, které mají na pleť negativní vliv, je totiž mnoho – například znečištěné ovzduší nebo nekvalitní strava. Jednou z častých příčin výskytu akné je nadměrné pracovní zatížení, uspěchaný životní styl a s tím související nervozita a stres. Díky narušení rovnováhy citlivé pleti se pak zvyšuje produkce séba (kožního mazu), což může vést k ucpávání pórů a vzniku akné.

Co je exposom a jak akné ovlivňuje?

Kvalita pleti závisí na mnoha faktorech. Kromě obtížně ovlivnitelných vnějších faktorů, jako jsou znečištěné ovzduší a UV záření, má na kvalitu naší pokožky vliv i strava, konzumace alkoholu, kouření, kvalita spánku a stres. Tyto vnitřní a vnější faktory souhrnně označujeme pojmem exposom.

Stravování: Ačkoli neexistuje jednotná shoda ohledně vhodných a nevhodných potravin ve vztahu k akné, mnoho studií zdůrazňuje vztah mezi naší stravou a zdravím naší kůže. Nejnovější studie poukazují například na negativní vliv mléčných výrobků (zejména odtučněné mléko), potravin s vysokým obsahem uhlohydrátů, rafinovaným cukrem a vysokým glykemickým indexem.

Antikoncepce: Některé druhy hormonální antikoncepce mohou mít příznivý účinek na akné, zatímco jiné mohou naopak vést ke zhoršení, přičemž záleží zejména na obsaženém typu progestinu.

Kosmetika: Pokožka náchylná k akné je obvykle citlivá, proto je důležité používat jemnou, hypoalergenní kosmetiku určenou speciálně na problematickou pleť. Buďte opatrní s příliš mastnými podkladovými bázemi, příliš agresivními přípravky na čištění pleti a s mýdly s vysokým pH. Nadměrné tření a některé kosmetické procedury mohou také negativně akné ovlivnit.

Znečištěný vzduch: Zvýšené množství prachu a nečistot ve vzduchu může zhoršit výskyt akné, protože mohou dále prohlubovat zánětlivé procesy v kůži.

UV záření: Ačkoli sluneční světlo může dočasně akné pomoci, z dlouhodobého hlediska ale problémy s akné zhoršuje. Kůže totiž ztrácí svou přirozenou hydrataci a vysychá. Dochází tak k narušení kožní bariéry. Kůže se před UV zářením chrání tím, že mrtvé kožní buňky na jejím povrchu tvrdnou. Pod nimi se ale hromadí sébum, což vede k ucpávání pórů a vzniku akné.

Co mohu udělat, abych zmírnila projevy akné?

Věnujte pozornost faktorům, které můžete ovlivnit:

 • vyvarujte se potravin s vysokým obsahem uhlohydrátů a s vysokým glykemickým indexem
 • vyhněte se proteinovým doplňkům
 • vyvarujte se kouření a nadměrné konzumace alkoholu
 • konzultujte použití hormonální antikoncepce také s dermatologem
 • nepoužívejte příliš agresivní prostředky na čištění pleti nebo mýdlo, místo toho použijte pH-neutrální (5,5) přípravek na čištění pleti vyvinutý pro jemnou pleť se sklonem k akné
 • pleť čistěte dvakrát denně, ráno a večer
 • nezapomeňte na dostatečnou hydrataci pleti -  je nezbytná pro zachování ochranné funkce kožní bariéry
 • make-up zvolte nekomedogenní, určený pro problematickou pleť a každý večer jej důkladně odličte
 • co nejdříve vyhledejte pomoc dermatologa

Náš ikonický přípravek

 • Normaderm Phytosolution - Intenzivní čisticí gel pro pleť se sklonem k akné - obrázek výrobku

  NORMADERM

  Normaderm Phytosolution - Intenzivní čisticí gel pro pleť se sklonem k akné

  Přípravky na čištění pleti

  Důkladně vyčištěná pleť. Bez vysoušení. Jemnější textura pleti.

 • Novinka

  cba_1mistoPNGcba_PNG
  Normaderm Phytosolution  - Péče s dvojím účinkem pro korekci nedokonalostí  pleti se sklonem k akné - obrázek výrobku
 • Best-seller

  3D korekční vyhlazující make-up s výdrží až 16 h - obrázek výrobku
 • Nejčtenější

  Buďte během menopauzy v pohodě

  Péče o pleť

  Buďte během menopauzy v pohodě

  Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

  Přečíst článek

  Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

  Péče o pleť

  Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

  Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
  Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
  Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

  Přečíst článek

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STÁRNUTÍ PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLOGY

  1 minuta
  k analýze
  Vaší pleti

  Udělejte si selfie

  Vyplňte informace o svém profilu

  Získejte doporučení
  pro Vaši pleť na míru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaše silná stránka
  Vrásky pod očimaVaše priorita
  Ztráta pevnosti
  pleti

  Objevte
  skinconsultai

  circle1circle2circle3circle4