Výživa je klíčem k naší tělesné i duševní pohodě, zejména pak v menopauze, která je obdobím plným změn. Dnes již s určitostí víme, že volba vhodných potravin a živin přináší nesporné benefity a pomáhá rovněž zmírnit různé symptomy, s nimiž se můžeme potýkat.
Je to podobně jako u sportu, zdravá váha není jediným přínosem správného a vyváženého jídelníčku. Jídelníček doplněný o suplementy s obsahem mikroživin, vitaminů, antioxidantů minerálů a rostlinných výtažků může v období menopauzy pomoci bojovat proti únavě, zpevnit kosti, posílit svaly a dostat hladinu hormonů opět do rovnováhy. Navíc vám pomůže držet si váhu a zamezí návalům horka a výkyvům nálady.
Užitečné vitaminy a antioxidanty pro období menopauzy
Zaměřeno na živiny, které mohou zmírnit symptomy spojené s menopauzou
Omega 3 tuky
Mastným kyselinám říkáme také „esenciální“ tuky, protože si je tělo nedokáže vyrobit samo. Mají prospěšný vliv na kůži, naši hmotnost a mozek. Snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění a zánětu a zlepšují náladu. Moderní strava většinou obsahuje příliš velké množství omega 6 tuků, ale nedostatek omega 3 tuků. Cílem je tedy obnovit v naší stravě rovnováhu. Omega 3 mastné tuky jsou obsaženy v rybím oleji, lněném semínku, chia semíncích, vlašských ořeších, kaviáru, tučných rybách, mořských plodech, sójových klíčcích a špenátu.
Bílkoviny
Bez bílkovin bychom neměli svaly, kůži nebo vlasy. Jinými slovy, bílkoviny jsou velmi důležité, a to zejména v tomto životním období, kdy ztrácíme svaly a naše pokožka a vlasy stárnou. Bílkoviny jsou tvořeny řetězci aminokyselin. Abyste tělu zajistili, co potřebuje, konzumujte bílkoviny z různých rostlinných i živočišných zdrojů. Vyzkoušejte mořské plody, bílé drůbeží maso, mléko a sýr, jogurt, vejce nebo sóju. Jde o rychlý zdroj proteinů.
Minerály a další prvky
Vápník a fosfor
Správná rovnováha těchto dvou minerálů je v menopauze nezbytná pro silné a zdravé kosti a zuby. Snadný způsob, jak zvýšit příjem vápníku, je přidat do jídelníčku denně dva až čtyři mléčné výrobky. Vápník je obsažen také v brokolici a luštěninách! Fosfor pak najdete ve fazolích, čočce a ořeších. Jeho zdrojem jsou také celozrnné produkty.
Železo & hořčík
Železo sehrává klíčovou roli při tvorbě červených krvinek, jejichž hlavním úkolem je okysličování organismu. Makrominerální hořčík se podílí na velkém množství chemických procesů v těle, má vliv na spánek, kosti, krevní tlak… Jeho hladina v těle je tudíž zcela zásadní.
Rostlinné výtažky & bylinky
Fytoestrogeny a isoflavony
Rostliny jako pupalka, drmek, sója, chmel a jetel luční mají účinek podobný estrogenu, regulují tak hladinu hormonů a ovlivňují i náladu. Díky vysoké koncentraci fytoestrogenů a isoflavonů jsou vaším přirozeným spojencem. Sója a jetel se doporučují také při osteoporóze. Další rostliny, které se v období menopauzy hojně využívají, jsou ploštičník, ginkgo, ženšen, pepřovník, kozlík, srdečník, rozchodnice, třezalka, meduňka a smldinec chlupatý.
Nezapomeňte, že dávkování musí být přizpůsobeno potřebám konkrétního jedince. Obraťte se prosím na svého lékárníka či výživového poradce.