OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Superpotraviny: pravda vs. fikce

Pokud jde o nejnovější trendy v oblasti výživy, je velmi jednoduché stát se obětí přemíry informací. Oddělíme pro vás pravdu od fikce a s pomocí odborníků se na oblíbené superpotraviny podíváme detailněji.

Superpotraviny: pravda vs. fikce

Co jsou superpotraviny?


Nejprve začněme tím, že žádná formální vědecká definice slova „superpotravina“ vlastně neexistuje. Odborníci však tímto termínem označují potraviny svysokým obsahem antioxidantů, polyfenolů a dalších anti-ageingových živin, které nejen pomáhají naší pleti, ale mohou zlepšit také naše celkové zdraví. Takže, proč je některá potravina super a jiná ne? Odpověď zní: vše je relativní. Ingredience, které se běžně označují jako „super“ či „zázračné“, v porovnání s jinými potravinami obvykle obsahují více vitaminů a minerálů v poměru ke své velikosti a/nebo kalorické hodnotě. Co do podílu vitaminu C, guava například obsahuje mnohem více vitaminu C než pomeranče. Naopak kiwi má v přepočtu na gram méně vitaminu C, ale obsahuje úctyhodný podíl vitaminu E a K a také velké množství vlákniny. Mezi další účinné superpotraviny, které jsou skvělé pro pleť, se řadí výtažek z fermentovaného černého čaje (známý také jako kombucha), který působí jako účinná antiglykační složka pro maximální projasnění pleti. Pro pleť jsou velmi prospěšné také borůvky s vysokým obsahem polyfenolů a s děvětkrát větším množstvím antioxidantů než hrozny!

Odhalení mýtů: omezení a benefity

Četné studie prokázaly, že potraviny s vysokým obsahem antioxidantů mohou ve velké míře zlepšit náš zdravotní stav.  Pokud ale chceme porozumět benefitům superpotravin, je nejlepší k nim přistupovat jako k „super výživě“. Je samozřejmé, že žádné množství superpotravin nenapraví poškození způsobené velmi nezdravým životním stylem - například kouření, nadměrná konzumace alkoholu, málo fyzické aktivity (nebo žádná) a/nebo nevyvážená strava. Klíč k tomu, jak z těchto mýtických surovin vytěžit co nejvíce? Účinek superpotravin souvisí s množstvím, které případně budeme konzumovat. Zdravá strava by tedy měla vycházet z pestré a různorodé škály čerstvých potravin a nerafinovaných produktů. Nevíme, jak to máte vy, ale i když spoléháme na účinek antioxidantů, konzumace kila borůvek pro nás nezní moc lákavě. Kombinování různých účinných surovin je nejlepším způsobem, jak zajistit, že naše tělo dostane veškeré vitaminy a minerály, které potřebuje k tomu, aby fungovalo efektivně. Udělejte si proto ze zdravého životního stylu prioritu!

go to top