OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Pravda nebo mýtus: rozšířené mýty o lupech

Trpí ženy lupy více než muži? Má na výskyt lupů vliv věk, prostředí nebo dokonce životní styl? V tomto článku odhalíme pravdu.

Pravda nebo mýtus: rozšířené mýty o lupech

Pravda nebo mýtus: Ženy trpí na tvorbu lupů častěji než muži

MÝTUS: Lupy jsou spojeny snevyvážeností mikrobiomu, k čemuž dochází rychleji v místech s větším množství séba. Výsledkem jsou pak mastné lupy ulpívající na pokožce hlavy ve formě nánosu šupin. Studie prokázaly, že lupy obecně trpí častěji muži než ženy[1]. Studie prokázaly, že lupy obecně trpí častěji muži než ženy[1]. Výsledky výzkumu rovněž naznačují, že u některých etnických skupin se lupy objevují častěji. Jedna studie dokonce odhalila, že prevalence lupů u Afroameričanů je mezi  81–95 %,  u bělošské populace 66–82 % a u Číňanů 30–42 %.[2] Zjistěte, jaké jsou rozdíly mezi různými druhy lupů.

Pravda nebo mýtus: Jednou jsem měl lupy, budu je už mít napořád

SPÍŠE PRAVDA: Jak víme a jak jsme zmínili výše, lupy jsou výsledkem přemnožení kvasinek (malassezia), které se vyskytují na vlasové pokožce. Lupy tak můžeme v tomto smyslu vnímat jako opakující se stav. Lupy mohou být spojeny i s množstvím séba, a proto je pravděpodobné, že se s tímto problémem při zvýšení úrovně mazu během života opět setkáte, a to například v pubertě. 

Pravda nebo mýtus: Na lupy má vliv naše životní prostředí

SPÍŠE PRAVDA: I když se s lupy můžete během život setkat kdykoliv, bývají spojovány i s množstvím vnějších faktorů. Věk, stres či hormonální hladiny mohou ovlivnit to, zda se u nás lupy objeví či nikoliv. Když se malassezia zkombinují se zvýšenou produkcí séba, začnou se tvořit mastné šupiny. To následně vede k tomu, že se buňky kvasinek malassezia na pokožce hlavy množí ještě rychleji a vzniká tak začarovaný kruh. Situace se pak zhoršuje u vlasové pokožky s vyšší produkcí mazu (například u teenagerů či osob trpících stresem), což oslabuje přirozenou obranyschopnost těla a celkově snazší rozvoj kožních onemocnění.

Zdroje:
[1] Manuel, F. et al, ‘A New Postulate on Two Stages of Dandruff: A Clinical Perspective’ in International journal of Trichology 3.1 (2011) pp. 3-6 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3129121/]
[2] Borda, L. et al, ‘Seborrheic Dermatitis and Dandruff: A Comprehensive Review’ in Journal of Clinical and Investigative Dermatology 3.2 (2015) 10.13188/2373-1044.1000019. [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4852869/]

Náš ikonický přípravek

Šampon proti lupům s peelingovým efektem - obrázek výrobku

Šampon proti lupům s peelingovým efektem

( 2 recenzí )

ŠAMPON PSOLUTION

ŠAMPON PSOLUTION

go to top