OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Objevte zkrášlující masáž Gua Sha

Rituály krásy z dálného východu jsou v Evropě stále oblíbenější. Mezi nimi se v západním kosmetickém světě usadily i masáže Gua Sha. Přečtěte si, co se za metodou Gua Sha skrývá a jaké může mít výhody pro vaši pleť a pohodu.

Co je Gua Sha?

Gua Sha pochází z tradiční čínské medicíny a již tisíce let je chápána jako holistický koncept pro tělo a mysl. Přesněji řečeno, jedná se o čínskou masážní techniku, která se provádí pomocí kamene Gua Sha. Kámen ve tvaru vlnky je velký asi jako dlaň a většinou se vyrábí z křemene nebo nefritu. Gua Sha je vhodná pro celé tělo, dokáže údajně zmírnit bolest a záněty a podporuje regeneraci. Na naši pleť může mít Gua Sha pozitivní účinky ve formě masáže obličeje. K jejich dosažení je třeba se při masáži zaměřit na určité reflexní zóny a meridiány.

Gua Sha a meridiány
Jako meridiány se v tradiční čínské medicíně označují tělesné dráhy, kterými proudí životní energie (nazývaná také "čchi"). Podél těchto meridiánů se nacházejí akupunkturní nebo akupresurní body, jejichž prostřednictvím lze ovlivňovat čchi zvenčí. Lidské tělo má celkem 12 hlavních meridiánů1, z nichž každý je spojen s určitým orgánem - například se srdcem, játry nebo ledvinami. Tyto meridiány se nacházejí přímo pod kůží a jsou propojeny s mnoha dalšími meridiány. Gua Sha využívá meridiány a jejich akupresurní body k dosažení harmonického toku energie čchi a tím k uvolnění existujících blokád. Tímto způsobem se údajně zvyšuje fyzická i duševní pohoda.

Jaké účinky má Gua Sha?
Masáž Gua Sha může účinkovat mnoha způsoby:

 • Protože cílem této masážní techniky je stimulovat lymfatický systém, aby se toxiny snadněji odváděly lymfatickými cestami, označuje se Gua Sha často jako detoxikační masáž.
 • Zároveň stimuluje krevní oběh a metabolismus a uvolňuje napětí.
 • Kromě toho slouží Gua Sha k vyrovnání toku energie v těle.
Ačkoliv pozitivní účinky Gua Sha potvrzuje na základě vlastní zkušenosti mnoho lidí, počet studií zkoumající její působení je stále poměrně nízký. Existují studie, které naznačují, že Gua Sha může stimulovat mikrocirkulaci.2 Úspěchů a zmírnění bolesti bylo dosaženo i u pacientů s chronickou bolestí krku3 a zad.

Gua Sha a kosmetika: Jak ji využít v péči o pleť?

Ačkoli se Gua Sha tradičně používá pro lékařské účely jako součást holistické terapie, své místo našla už dávno i v kosmetice. I zde je masáž obličeje Gua Sha chápána jako celostní přístup, proto se, mimo jiné, zaměřuje také na čchi v těle.

Kosmetická masáž obličeje
V kosmetických salonech jsou velmi oblíbené takzvané obličejové masky Gua Sha běžně nabízené pod názvem Gua Sha Lifting. Oba výrazy v podstatě označují typ lymfodrenáže, která je vhodná pro obličej, krk a dekolt. Masáž se provádí podél lymfatických kanálků v obličeji a uvolňuje tak svalové napětí. Stejně jako při masáži těla se i při masáži obličeje používá kámen Gua Sha.

Kámen Gua Sha
Kámen Gua Sha je plochý a velký asi jako dlaň. Vyrábí se z nefritu nebo křemene a jeho tvar obvykle připomíná srdce. V překladu znamená "Gua" škrábání a "Sha" zarudnutí. Proto se kámen Gua Sha nazývá také škrabka. Za tento název vděčí klasickému způsobu použití: Plochý okraj kamene se používá ke škrábání určitých oblastí pokožky pod vysokým tlakem, aniž by ji jakkoliv porušilo. Způsobuje však zčervenání pokožky, které může být viditelné i několik dní. Při masáži obličeje Gua Sha se naopak na pleť působí pouze lehkým a jemným tlakem. I tak se ale kámen často označuje jako škrabka na obličej Gua Sha.

Váleček na obličej
K masáži Gua Sha se často používají obličejové válečky (nazývané také nefritové válečky). Váleček na obličej má dva malé válečky z drahých kamenů. Podlouhlý váleček je určený na čelo a tváře, kratší váleček je ideální pro oblast kolem očí a úst.

Tip: Kámen Gua Sha a váleček na obličej můžete zakoupit samostatně nebo společně jako sadu.

Kámen Gua Sha nebo obličejový váleček?
Oba tyto kosmetické nástroje používají k masáži obličeje drahé kameny a mají stejný cíl: uvolnit obličejové svaly a stimulovat krevní oběh a tok lymfy. Obličejový váleček umožňuje jemnější formu masáže obličeje, protože tlak na pokožku lze velmi snadno a přesně regulovat. Kámen Gua Sha zase nabízí více možností, jak dosáhnout všech tlakových bodů, a je přesněji přizpůsoben konturám obličeje. Rozhodnutí pro kámen Gua Sha nebo váleček je tedy potřeba přizpůsobit potřebám vaší pleti. Vyzkoušejte si, která varianta vám nejvíce vyhovuje nebo je kombinujte.

Které drahé kameny se používají pro Gua Sha?

Pro masáž Gua Sha se používají různé masážní kameny s různými vlastnostmi. Abyste při čínské masážní technice dosáhli co nejlepších výsledků, měli byste si vybrat kámen, který vyhovuje vaší pokožce.

Nefrit: Nefrit může mít různé odstíny zelené barvy, ale může být i bílý či bezbarvý. Nefrit je v čínské kultuře obzvláště ceněný a je považován za symbol harmonie a pozitivní energie. Kromě toho má nefrit údajně čisticí a zklidňující účinky. Vhodný je na pleť se známkami únavy nebo na pleť se sklonem k nečistotám.
Růženín: Růženín má růžovou až narůžovělou barvu a symbolizuje harmonii, důvěru a lásku sama k sobě. Kámen Gua Sha z růženínu údajně osvěžuje pokožku a má zpevňující a protizánětlivé účinky.
Ametyst: Ametyst vyniká svou fialovou barvou. Má údajně uklidňující účinek na srdce a nervy a podporuje schopnost soustředění. Pleť by měl ametyst chránit pleť před volnými radikály a známkami stárnutí pleti.

Gua Sha při různých kožních problémech

Masáže obličeje Gua Sha jsou nejen příjemné, ale mohou také pomoci při různých problémech s pletí. Shrnuli jsme zde proto některé jejich důležité vlastnosti a zvláštnosti, které mohou být užitečné pro různé potřeby vaší pleti.

Gua Sha proti vráskám a mimickým linkám
V anti-aging péči je Gua Sha velmi oblíbenou metodou. Masáž obličeje se doporučuje proti vzniku vrásek a pleť celkově omlazuje. Vráskami v obličeji se navíc často projevují stres a napětí, a protože Gua Sha svaly uvolňuje, může tak působit proti jemným linkám a vráskám. Při pravidelném praktikování může mít masáž Gua Sha také liftingový účinek a napomáhat k výraznějším konturám obličeje. Kombinací s vhodnými anti-aging produkty můžete tento účinek samozřejmě posílit. Tím, že podporuje krevní oběh vám masáž Gua Sha také může napomoci ke zdravě narůžovělému odstínu pleti a celkovému rozjasnění.

Gua Sha při rosacee
Pleť se sklonem k rosacee se vyznačuje dlouho trvajícími zarudnutími, je často velmi citlivá a mohou na ní být viditelné malé červené žilky či puchýřky. Masáž obličeje Gua Sha může pleť s rosaceou osvěžit a rozzářit, ale může také zesílit zarudnutí a pleť tak ještě více zatížit. Proto buďte při případné aplikaci velmi opatrní. Na pokožku vyvíjejte pouze velmi jemný tlak a dbejte na to, abyste se vyhnuli zánětlivým oblastem kůže. Informujte se předem v kosmetickém salonu, u svého dermatologa nebo v lékárně, zda je pro vás Gua Sha vhodná. Při péči o pleť nezapomeňte používat přípravky vhodné pro pleť se sklonem k rosacee.

Gua Sha na tmavé kruhy pod očima
Gua Sha může být užitečná i pokud se chcete zbavit tmavých kruhů pod očima. Příjemně chladivý kámen Gua Sha může snížit otoky a celkově zlepšit vzhled očí. Protože je pokožka kolem očí velmi tenká a citlivá, měli byste jí věnovat zvláštní pozornost a škrábat ji velmi jemně. Pro bezpečnou aplikaci přiložte plochou hranu kamene Gua Sha pod oko vedle nosu a pomalu táhněte směrem ke spánkům.

Tip: Otoky pod očima vám může pomoci redukovat masážní váleček

Jak správně provádět masáž Gua Sha?

Aby se masáž Gua Sha stala skutečným wellness zážitkem nejen v kosmetickém salonu, ale i doma, je důležitá zejména správná technika masáže a správné používání kamene Gua Sha.

 • V ideálním případě začněte masáž Gua Sha uprostřed dekoltu tak, že jednu dlouhou stranu kamene položíte vodorovně a naplocho, a poté ji jemně přesunete nahoru přes krk směrem k bradě.
 • Odtud postupujte kousek po kousku po bradě a tvářích až k čelu. Vždy škrábejte kratšími stranami kamene Gua Sha od středu obličeje směrem ven a mírně nahoru k uším nebo spánkům, podél lymfatických kanálů.
 • Až se dostanete na čelo, použijte opět delší stranu kamene. Opět začněte uprostřed čela a jemně táhněte kámen Gua Sha směrem nahoru k linii vlasů.

Péče o pleť s Gua Sha

Zařazením Gua Sha do vaší každodenní péče získá váš obličej nejen zklidňující masáž, ale také se díky ní použité kosmetické přípravky intenzivněji zapracují do pokožky. Podívejte se, jak by mohla vaše péče o pleť pomocí Gua Sha vypadat.

GuashaArticle5Hautpflegeroutine_mit_Gua_Sha.jpeg

Čištění pleti
Než začnete vaši pleť hýčkat masáží Gua Sha, je důležité odstranit z pokožky make-up a částečky nečistot. Vyberte si čisticí přípravek na obličej, který vyhovuje vašemu typu pleti a nejlépe hydratační přípravek bez alkoholu. Je to ideální způsob, jak pleť na masáž Gua Sha připravit.

Sérum nebo olej
Nyní použijte sérum nebo olej na obličej. Aplikace obličejového séra společně s Gua Sha se doporučuje zejména během dne, protože sérum má velmi lehkou texturu. Masáž obličeje olejem je naopak bohatší a večer působí velmi uklidňujícím způsobem. Na obličej, krk a dekolt naneste dostatečné množství séra nebo oleje, aby kámen Gua Sha mohl snadno klouzat po pokožce. Jemné masáži obličeje věnujte asi pět až deset minut.

Krém na obličej
Jako poslední krok péče použijte hydratační krém proti stárnutí pleti. Po masáži Gua Sha dokáže pleť účinné složky krému vstřebávat zvláště dobře. Přes den používejte zpevňující denní péči a večer pleť hýčkejte regenerační noční péčí. Tímto způsobem je o vaši pleť dokonale postaráno.

Tip: Masáž Gua Sha můžete provádět ráno a večer, nikdy ji však neprovádějte bez séra nebo oleje, aby nedošlo k poškození pokožky.

Další tipy a triky pro použití Gua Sha

 • Po masáži obličeje Gua Sha se můžete cítit mírně unavení, protože lymfatický systém pracuje intenzivněji. Proto si po aplikaci naplánujte trochu času na odpočinek.
 • Po použití umyjte kámen Gua Sha pouze vodou nebo velmi jemným mycím prostředkem, abyste nepoškodili jeho povrch.
 • Pro chladivý účinek můžete gua kámen nebo váleček na obličej před použitím uložit na několik hodin do chladničky.
 • Výběr kamenů Gua Sha a obličejových válečků je široký. Dodávají se v mnoha různých provedeních a cenových relacích. Při nákupu dbejte na jejich původ a kvalitu. Podezřele levné kosmetické nástroje nemusí být vyrobeny z pravých kamenů nebo obsahují plast. To může způsobit známky podráždění, zejména na citlivé pokožce.

Kombinace Gua Sha a obličejové jógy

Pro obzvláště intenzivní anti-aging účinky můžete aplikaci Gua Sha podpořit cvičením obličejové jógy. Obličejová jóga má relaxační účinky a při jejím pravidelným praktikováním procvičíte obličejové svaly, což napomáhá redukci vrásek. Jediné, co potřebujete, je zrcadlo, abyste si v případě potřeby mohli zkontrolovat správnost cvičení.

GuashaArticle6Gesichtsyoga.jpeg

 • Proti vráskám v oblasti úst: Sevřete rty do tvaru líbajících úst a zároveň stáhněte tváře dovnitř. Vydržte v této poloze asi minutu a uvolněte rty. V druhém kroku cvičení na několik sekund nafoukněte tváře.
 • Pro zpevnění očního okolí: Přiložte palce a ukazováčky přímo nalevo a napravo od očí v oblasti spánků. Jemně vytáhněte kůži směrem ven a nahoru. V této poloze chvíli setrvejte a zavřete oči.
 • Svalový trénink celého obličeje: Zavřete oči a pevně je stiskněte. Současně vytáhněte koutky úst ven do širokého úsměvu, aby byly vidět vaše zuby. V této poloze vydržte asi minutu a poté vědomě uvolněte obličejové svaly.

Tip: V ideálním případě zopakujte každý z těchto cviků obličejové jógy přibližně třikrát až pětkrát.

Jakými kosmetickými produkty masáž Gua Sha doplnit?

Použití kamene Gua Sha nebo válečku na obličej nejlépe funguje v kombinaci s vhodnými produkty péče o pleť. Ve Vichy najdete tu správnou péči pro svůj typ pleti, abyste si mohli naplno vychutnat zklidňující a anti-aging masáž Gua Sha.

Sérum na pigmentové skvrny a vrásky
Sérum LIFTACTIV Specialist B3 působí v různých vrstvách pokožky a redukuje známky hyperpigmentace. Složení s niacinamidem, kyselinou glykolovou a exfoliačními aktivními látkami přispívá k rovnoměrnější a zářivější pleti. Sérum proti pigmentovým skvrnám zabraňuje vzniku tmavých skvrn.

Reaktivující sérum pro období peri a postmenopauzy
NEOVADIOL Meno 5 Bi-Sérum reaktivuje pokožku během menopauzy a po ní. Pleťové sérum s pro-xylanem, výtažkem z kasie, kyselinou glykolovou, niacinamidy a životně důležitými oleji redukuje známky vrásek a vyrovnává úbytek lipidů v pleti. Jeho aplikace společně s Gua Sha podpoří svěží vzhled pleti a zvýrazněné kontury obličeje.

Zpevňující denní péče
NEOVADIOL Zpevňující denní péče s liftingovým účinkem působí proti viditelným účinkům hormonálních výkyvů během menopauzy. Složení s pro-xylanem, výtažkem z kasie a hyaluronem hydratuje a přispívá ke změně kontur obličeje a k plnějšímu a pevnějšímu vzhledu pleti.

Denní péče s anti-aging účinkem
Anti-aging účinky Gua Sha výborně doplníte krémem řady LIFTACTIV Collagen Specialist. Složení s kolagenem působí proti viditelným známkám stárnutí pleti. Vrásky se redukují a pleť získává větší pružnost. Pro pocit pevnější pleti s výraznými konturami.

Regenerující noční péče
LIFTACTIV Collagen Specialist Night s bio-peptidy, vitamínem C a resveratrolem pomáhá pleti vyrovnávat se s každodenními účinky vnějších vlivů. Noční krém proti stárnutí pomáhá snižovat úbytek kolagenu v pleti a dodává jí přes noc rovnoměrnější tón.

Metoda Gua Sha se v Asii používá již tisíce let a stala se nepostradatelnou součástí západního světa. Masáž kamenem Gua Sha má nejen blahodárný vliv na tělo a mysl, ale může mít pozitivní vliv i na pleť. V kosmetice je Gua Sha ceněna pro své anti-aging účinky, pomáhá zpevnit kontury obličeje, redukuje známky vrásek a dodává pleti mladistvý a svěží vzhled.

1. Longhurst J. Defining Meridians: A Modern Basis of Understanding. Journal of Acupuncture and Meridian Studies. 2010 Jun; 3(2):67-74. URL:https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2005290110600143
2. Nielsen A. et al. The effect of Gua Sha treatment on the microcirculation of surface tissue: a pilot study in healthy subjects. Explore (NY). 2007 Sep-Oct; 3(5):456-66. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17905355/
3. Braun M. et al. Effectiveness of traditional Chinese “gua sha” therapy in patients with chronic neckpain: a randomized controlled trial. Pain Med. 2011 Mar; 12(3):362-9. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21276190/
4. Saha F. et a. Gua Sha therapy for chronic low back pain: A randomized controlled trial. Complement Ther Clin Pract. 2019 Feb; 34:64-69. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/30712747/

Redakce

Náš ikonický přípravek

Best-seller

Collagen Specialist Denní krém

Collagen Specialist Denní krém

Koriguje viditelné známky ztráty kolagenu

50ml

( 407 recenzí )

Vichy COLLAGEN SPECIALIST NOČNÍ - obrázek produktu

COLLAGEN SPECIALIST NOČNÍ
Komplexní noční péče proti vráskám a snižování kvality kolagenu v pleti

50 ml

( 3 recenzí )

Peri-Menopause<br />Vyplňující liftingový denní krém pro období perimenopauzy

Peri-Menopause
Vyplňující liftingový denní krém pro období perimenopauzy

( 7 recenzí )

Pro období peri a postmenopauzy<br />Meno 5 Bi-Sérum

Pro období peri a postmenopauzy
Meno 5 Bi-Sérum

( 61 recenzí )

go to top