Trápí vás lupy? A víte, že se dělí na suché a mastné?

Trápí vás lupy a nemůžete se jich i přes veškerou snahu zbavit? Možná je čas změnit péči o vlasovou pokožku. Poradíme vám, jak se zbavit suchých a mastných lupů, a vysvětlíme, jaký je mezi nimi vlastně rozdíl.

Suché vs. mastné lupy: jaký je mezi nimi rozdíl?


Suché lupy
Suché lupy vypadají jako drobné šupinky a mají většinou bílou (nebo šedou) barvu. Pokud se poškrábete na hlavě nebo si třeba vykartáčujete vlasy, snadno se olupují a spadají na ramena. Tento typ lupů lze obvykle léčit pomocí speciálních šamponů. Pomoci může také peeling vlasové pokožky, který pokožce hlavy přinese úlevu od suchosti či svědění.
Mastné lupy
Mastné lupy jsou na rozdíl od těch suchých způsobeny zvýšenou produkcí kožního mazu. Nadbytek séba reaguje s kvasinkou známou pod názvem malassezia a výsledkem jsou právě mastné lupy, jež ulpívají na pokožce hlavy. Mastné lupy se z vlasové pokožky obtížně odstraňují, často nepomůže ani šampon. Lupy jsou těžší, mastnější, více lepí, kupí se a na pokožce vytvářejí mastnou vrstvu. Tento typ lupů se navíc obvykle často vrací, protože kožní maz přispívá k opětovnému množení kvasinek malassezia, čímž vzniká začarovaný kruh.

Jak řešit různé typy lupů


Suché lupy lze účinně odstranit pomocí speciálního cíleného šamponu, zatímco mastné lupy, které také někdy označuje jako přilnavé, mají tendenci přilepit se k vlasové pokožce, a proto bývá jejich odstraňování obtížnější. Spíše než tradiční šampon tedy volte peelingovou péči o pokožku hlavy, která může pomoci odstranit i ty nejodolnější lupy (můžete vyzkoušet například peelingový šampon Dercos Micropeel). Tyto produkty by měly obsahovat přirozeně exfoliační látky - například kyselinu salicylovou (bývá obsažena také v mnoha přípravcích určených k léčbě akné), která vám může pomoci zbavit se lupů dlouhodobě. Hydratační ingredience jako glycerin pak pomohou zklidnit podráždění a začervenání. Hledejte tedy přípravky, jejichž složení je zároveň jemné a účinné.

Redakce

Tag:

Náš ikonický přípravek

DERCOS

DS dermatologický šampon proti lupům - lupy & svědící vlasová pokožka - suché vlasy

Šampon - Šampony

Šampon s pokročilým účinkem, který pomáhá udržovat mikrobiom & odstraňuje lupy.

Nejčtenější

Densi-Solutions: 3 kroky pro obnovu hustoty vlasů

Na vlasy působí v dnešní době stále více negativních faktorů. UV záření, znečistění, fénování, barvení atd. To vše má za následek poškození struktury vlasu, který je pak slabý, unavený a má větší sklon k vypadávání. Laboratoře Vichy a DERCOS proto vyvinuly kompletní regenerační řadu 3 přípravků DENSI-SOLUTIONS!

Přečtěte si více