Proč je kyselina glykolová vhodná pro mou pleť?

Kyselina glykolová je v kosmetické péči o pleť oblíbenou a účinnou látkou. Na její vlastnosti se podíváme blíže a prozradíme, proč by neměla chybět ani ve vaší každodenní péči o pleť.

Co je kyselina glykolová?

Kyselina glykolová patří do skupiny přírodních ovocných kyselin, které jsou také známé jako kyseliny AHA. Zkratka AHA zde znamená chemický název alfa-hydroxykyselina a kromě kyseliny glykolové patří do této skupiny i další ovocné kyseliny, např:

  • kyselina citronová
  • kyselina jablečná
  • kyselina mléčná.

Kyselina glykolová se původně získává mimo jiné z cukrové třtiny, nezralých hroznů nebo cukrové řepy. Pro zajištění kvality i účinnosti se ale kyselina AHA pro kosmetické účely obvykle vyrábí synteticky.

Jak působí kyselina glykolová na pleť?

V péči o pleť má kyselina glykolová celou řadu výhod. Její účinky jsou velmi dobře vědecky prozkoumané, a proto se kyselina AHA používá k péči o pleť často a s oblibou. Pomáhá olupovat schvrchní vrstvu pokožky a má exfoliační účinek. Na rozdíl od mechanického peelingu však k odstranění odumřelých kožních buněk nedochází třením, nýbrž rozpouštěním buněčné sloučeniny. Díky tomu je kyselina glykolová ideální přísadou pro obličejové peelingy. Kyselina AHA navíc stimuluje obnovu buněk i vlastní produkci kolagenu v pokožce. (2) Kyselina glykolová má také antioxidační vlastnosti, díky kterým pomáhá pokožku chránit před volnými radikály. Péče o pleť s kyselinou glykolovou obecně podporuje rovnoměrnější strukturu a zářivě svěží vzhled pleti.

Proces obnovy pokožky
Kůže se v podstatě skládá ze tří vrstev: Její svrchní část, epidermis, se skládá převážně z rohovinových buněk, které procházejí trvalým procesem obnovy. Nejprve se vyvíjejí v nejspodnější části epidermis a během přibližně čtyř týdnů migrují na povrch kůže, kde nakonec zrohovatí a odpadají.

Jaké výhody má kyselina glykolová v péči o pleť?
Její nízká molekulová hmotnost umožňuje kyselině glykolové rozvinout svůj účinek hluboko v epidermis.(3)Je také vhodná v podstatě pro každý typ pleti s výjimkou té velmi citlivé při použití vysoké koncentrace, pak by se měla používat pouze po poradě s lékařem.

Tip: Pokud jste kyselinu glykolovou dosud nepoužívali, začněte s nejnižší koncentrací a nejprve si přípravek vyzkoušejte na malé části pleti. Tak zjistíte, zda je péče s kyselinou AHA pro vaši pleť vhodná.

Jaký je rozdíl mezi kyselinou glykolovou a kyselinou salicylovou?
Oba typy kyseliny mají podobné účinky, přičemž kyselina glykolová je rozpustná ve vodě a kyselina salicylová v tucích. To umožňuje intenzivní čištění pórů. Kyselina salicylová se proto používá především, ale nejen, na pleť se sklonem k nedokonalostem.

Jak kyselina glykolová pomáhá řešit různé problémy s pletí?

Kyselina glykolová má v péči o pleť mnoho uplatnění. Zjistěte, v jakých případech a jakým způsobem lze její charakteristické vlastnosti využívat.

Kyselina glykolová na pleť se sklonem k nedostatkům
Přestože si nedostatky pleati a akné spojujeme především s pubertou, objevují se tyto projevy často i v dospělosti. Nečistoty vznikají nadměrnou aktivitou mazových žláz v kombinaci s poruchou rohovatění kůže. Pokud maz nemůže volně odtékat, usazuje se v pórech a ucpává je. Tak vznikají tzv. černé tečky - malé mazové žlázky. Kontakt s bakteriemi na kůži může vyvolat zánětlivé procesy, po kterých se mohou objevit příznaky akné. Příčina vzniku akné v dospělosti je obvykle hormonální. Kyselina AHA zajišťuje rychlejší odlupování pokožky a působí tak proti nadměrné keratinizaci (rohovatění). Pravidelné používání kyseliny glykolové zjemňuje póry a pleť vypadá rovnoměrněji. Je vhodná například jako součást obličejového peelingu, aby se zabránilo vzniku pupínků.

Tip: Poté, co známky akné ustoupí, často zůstávají na kůži po pupíncích viditelné stopy. Díky svým exfoliačním a obnovujícím vlastnostem pomáhá kyselina glykolová tyto stopy a jizvy po akné rychleji a šetrněji odstranit.

Je kyselina glykolová vhodná jako složka produktů proti stárnutí?
Ano, kyselina glykolová je v péči proti stárnutí ideální účinnou látkou. V průběhu přirozeného stárnutí pleti se zpomalují důležité metabolické procesy. Pokožka potřebuje na regeneraci více času a odumřelých kožních buněk se zbavuje pomaleji. Snižuje se tvorba vlastního kolagenu, pleť ztrácí pevnost a často vypadá unaveně. Kromě toho mají na vzhled pleti vliv také vlivy životního prostředí jako znečištěné ovzduší, sluneční UV záření nebo životní styl. Protože kyselina glykolová podporuje obnovu buněk pokožky, napomáhá redukci vrásek a vzniku pigmentových skvrn. Zpevňující peeling nebo anti-ageing péče s kyselinou glykolovou zároveň přispívá ke svěžímu a odpočatému vzhledu pleti.

Používání kyseliny glykolové

Kyselina glykolová je k dispozici jako složka v různých produktech péče o pleť. Kyselinu AHA najdete například v čisticích přípravcích na obličej, sérech, krémech, peelingových přípravcích na obličej nebo dokonce v pleťových maskách. Zpravidla jsou v nich obsaženy další účinné látky, které - v závislosti na zájmu o pleť - účinek kyseliny glykolové vhodně doplňují. Kromě toho si můžete nechat provést profesionální ovocný peeling kyselinou glykolovou u dermatologa nebo v kosmetickém studiu.

Důležité: Použití kyseliny glykolové zvyšuje citlivost pokožky na slunce. Kyselinu glykolovou proto vždy používejte v kombinaci s opalovacím krémem.

Jak často lze kyselinu glykolovou používat?
To, jak často byste měli kyselinu glykolovou zařadit do péče o pleť, záleží na typu vyší pleti, na typu přípravku a koncentraci použité kyseliny glykolové. Pokud již máte s kyselinou glykolovou zkušenosti, můžete přípravky s nízkou koncentrací používat denně. Odborníci však doporučují, aby se výrobky s koncentrací vyšší než 10 % nepoužívaly častěji než jednou nebo dvakrát týdně. Přípravky s obsahem 20% a více by měly být vždy používány pod odborným dohledem (4).

Jak doma udělat peeling kyselinou glykolovou?

Při peelingu pomocí ovocných kyselin u dermatologa se používají koncentrace kyseliny glykolové, které nejsou schváleny pro použití ve volně prodejných přípravcích. Exfoliační účinek kyseliny AHA v nižších koncentracích si však můžete dopřát i doma. Ve většině případů má peeling s kyselinou glykolovou konzistenci podobnou séru a také se jako sérum aplikuje. Obzvlášť snadné a praktické je například použití glykolových ampulí, protože je lze přesně dávkovat. Obvykle se doporučuje každodenní aplikace večer, aby měla pleť přes noc dostatek času na regeneraci.

Na vyčištěný a suchý obličej naneste peeling s kyselinou glykolovou. Nechte přípravek krátce působit a poté použijte výživný krém na obličej. Peeling není nutné oplachovat.

Vyrobte si vlastní ovocný peeling
Pokud si chcete jednoduchý ovocný peeling připravit sami, je nejlepší použít citronovou šťávu nebo jablečný ocet.

  • Ovocný peeling s citronovou šťávou: Pokud je vaše pleť již na ovocné kyseliny zvyklá, můžete vymačkat čerstvý citron a šťávu zředit trochou vody. Namočte do tekutiny vatový tampon a jemně jím potřete obličej. U citlivé pleti nebo pro začátek je vhodné, aby množství ovocných kyselin bylo co nejmenší. Směs citronové šťávy a vody můžete smíchat například s tvarohem. Nechte peeling krátce působit a poté zbytky pečlivě smyjte vodou.
  • Peeling s ovocnou kyselinou z jablečného octa: Smíchejte půl sklenice jablečného octa s půl sklenicí vlažné vody a namočte do ní čistou utěrku nebo ručník. Přiložte ručník na obličej asi na pět minut a nakonec pleť opláchněte vodou.
  • Pokud si nejste jisti, zda je domácí peeling s ovocnými kyselinami pro vaši pleť vhodný, měli byste se předem poradit se svým dermatologem. Účinnost těchto domácích peelingů se může značně lišit a nelze zaručit ani jejich kvalitu. Pokud si chcete být jistější, můžete si nechat provést profesionální peeling nebo použít vybrané kosmetické přípravky z lékárny, například od Vichy.

S jakými účinnými látkami lze kyselinu glykolovou kombinovat?

Kyselinu glykolovou můžete kombinovat s mnoha dalšími kosmetickými složkami. Zvláště účinné jsou kombinace účinných látek s hydratačními přípravky a vitamíny. Zde je malý výběr účinných látek, které se vyskytují v pečujících přípravcích s kyselinou glykolovou často.

Kyselina glykolová a kyselina hyaluronová
Kyselina hyaluronová (také: hyaluron) je vícenásobný cukr, který se vyskytuje v mnoha oblastech lidského těla. Zvláště velké množství se ho nachází v kůži.
Kyselina hyaluronová na sebe dokáže vázat vodu v množství mnohonásobku své hmotnosti a pomáhá tak pleť vypnout, hydratovat a vyhlazovat. Kyselina hyaluronová je vhodná pro všechny typy pleti a lze ji zařadit i do péče o velmi citlivou pleť.

Kyselina glykolová a niacinamid
Niacinamid je derivát vitaminu B3, který je vhodný pro pleť se sklonem k nedokonalostem, citlivou pleť i v péči proti stárnutí. Niacinamid dokáže regulovat činnost mazových žláz5, snižuje výskyt pigmentových skvrn a známek vrásek. Díky antioxidačním vlastnostem pomáhá tato účinná látka chránit pleť před oxidačním stresem způsobeným volnými radikály.

Kyselina glykolová a vitamin C
Vitamin C je považován za jeden z nejsilnějších vitamínů vůbec a je nepostradatelný také pro pleť. Má antioxidační účinky, a chrání tak pokožku před účinky volných radikálů. Stimuluje tvorbu kolagenu v pokožce a regeneraci buněk6. Díky těmto vlastnostem je vitamin C obzvláště účinný v péči proti stárnutí a výborně doplňuje vlastnosti kyseliny glykolové.

Co jsou to volné radikály?
Volné radikály jsou vysoce reaktivní molekuly kyslíku, které se v těle přirozeně vyskytují jako meziprodukt metabolismu. Organismus je schopen se s určitým množstvím volných radikálů vypořádat a zneškodnit je. Pokud se však reaktivních forem kyslíku vytvoří příliš mnoho - například v důsledku faktorů, jako je UV záření, znečištěné ovzduší nebo konzumace tabáku, tělo se jim již nedokáže bránit a dochází k oxidačnímu stresu. Tento oxidační stres může poškodit buňky a podporuje mimo jiné rozpad kolagenu a elastinu. Volné radikály tak mají na proces stárnutí pokožky významný vliv.

V jakou denní dobu používat krém s kyselinou glykolovou?

Pleťový krém s kyselinou glykolovou je vhodný pro každodenní použití a nanáší se stejným způsobem jako jakýkoli denní nebo noční krém. Krém s kyselinou glykolovou je obzvláště vhodný, pokud chcete zabránit nebo potlačit viditelné známky stárnutí pleti. Výživný krém s oblíbenou ovocnou kyselinou je také ideální pro dodání přirozeného svěžího lesku vaší pleti. Mnoho denních krémů s kyselinou glykolovou již ochranný faktor (alespoň SPF 20) obsahuje. Pokud tomu tak není, použijte další sluneční péči.

Jaký je rozdíl mezi krémem s kyselinou glykolovou a sérem?
Hlavní rozdíl mezi krémem a sérem je v konzistenci. Séra bývají tekutá až lehce gelovitá, a proto mají lehčí složení než krémy. Díky lehké konzistenci se séra rychleji vstřebávají do pokožky. Kromě toho jsou aktivní složky séra obvykle vysoce koncentrované, a mohou tak mít obzvláště intenzivní účinek. Naproti tomu krém je spíše jako ochranný film na pokožce. Pro účinné složky, například kyselinu glykolovou, to znamená, že svůj účinek rozvinou zejména na povrchu pokožky. Kombinace séra a krému je proto ideální jako součást každodenní péče o pleť.

Péče o pleť s kyselinou glykolovou

Aby vaše pleť zářila každý den, doporučujeme péči o pleť přizpůsobit vašemu typu pleti. Vynechat byste ale neměli:

  • Čištění obličeje: Péči o pleť vždy začíná důkladným čištěním obličeje. Tímto způsobem zbavíte pleť kožního mazu, prachu a zbytků make-upu. Pro suchou pleť je vhodné například čisticí mléko, zatímco mastnou pleť a pleť se sklonem ke skvrnám nejlépe vyčistíte čisticím gelem nebo pěnou.
  • Pleťové tonikum: Pleťové tonikum se doporučuje jako druhý krok čištění. Odstraňuje poslední zbytky nečistot, čistí póry a připravuje pleť na péči. Případně můžete použít micelární vodu, která spojí oba kroky čištění do jednoho.
  • Sérum: Po pečlivém vyčištění obličeje a přípravě na péči můžete použít sérum s kyselinou glykolovou. V závislosti na potřebách vaší pleti je zde vhodné například sérum proti stárnutí, sérum proti nečistotám nebo reaktivační sérum pro zralou pleť.
  • Krém: Jako poslední krok v péči o pleť použijte krém proti stárnutí. Dodává pleti dlouhotrvající hydrataci a působí proti známkám stárnutí. Denní krém s kyselinou glykolovou a ochranným faktorem proti slunečnímu záření stimuluje vlastní produkci kolagenu, pleť rozzáří a chrání ji před fotostárnutím.

Tip: Díky své schopnosti odstraňovat odumřelé buňky a následně je obnovovat mohou přípravky s kyselinou glykolovou pomoci i s problémem zarůstajících chloupků, zejména na nohách.

Jak vybrat tu správnou péči o pleť s kyselinou glykolovou?

Různé potřeby pleti mohou vyžadovat péči s kyselinou glykolovou v různých formách. Vichy proto nabízí celou řadu produktů, které mohou pomoci řešit různé kožní problémy. Všechny přípravky navíc obsahují pleť posilující vulkanickou vodu z francouzských termálních lázní Vichy.

Anti-aging sérum s kyselinou glykolovou
LIFTACTIV Specialist B3 Serum je péče proti stárnutí, která redukuje známky vrásek a pigmentace. Sérum s niacinamidem, kyselinou glykolovou a exfoliačními účinnými látkami působí jako zpevňující peeling a dodává pleti zářivější vzhled. Lehká textura bez obsahu oleje se rychle vstřebává do pokožky a zanechává ji příjemně hebkou.

Peelingové ampule s kyselinou glykolovou
LIFTACTIV Specialist Glyco-C Peelingové ampule obsahují komplex kyseliny glykolové, vitaminu C a hyaluronu přírodního původu. Ampule proti stárnutí s minimalistickým složením redukují známky pigmentových skvrn, hydratují a přispívají k rovnoměrnému vzhledu pleti. Díky jednotlivým ampulím se péče mimořádně snadno dávkuje.

Denní krém s kyselinou glykolovou a ochranným slunečním faktorem
LIFTACTIV Collagen Specialist SPF 25 obsahuje kyselinu glykolovou, antioxidační vitamín C a biopeptidy proti stárnutí. Kyselina hyaluronová obsažená ve složení pleť vypíná a hydratuje. SPF 25 pomáhá chránit pleť před fotostárnutím.

Obnovující péče o pleť s kyselinou glykolovou v menopauze a po ní
NEOVADIOL Meno 5 Bi-Serum s niacinamidem, kyselinou glykolovou, životně důležitými oleji a vitaminy Cg a E zanechává pleť reaktivovanou během menopauzy i po ní. Sérum redukuje známky vrásek, pomáhá vyrovnávat úbytek lipidů v pleti, rozjasňuje ji a přispívá ke zpevnění kontur obličeje.

Kyselina glykolová patří mezi ovocné kyseliny a je nejznámější z alfa hydroxykyselin. Je velmi univerzální a obecně ji lze použít k péči o všechny typy pleti. Takzvaná AHA kyselina může mít při pravidelném používání na vzhled pleti viditelně pozitivní vliv. Kyselina glykolová je oblíbená zejména pro zjemnění vrásek, pigmentových skvrn a pupínků. Pomáhá ale také zmenšit póry a zmírňovat projevy nedokonalostí pleti. Obecně dodává kyselina glykolová obličeji mladistvý a svěží vzhled, nehledě na typ pleti.

1. https://www.chemie.de/lexikon/Glycolsäure.html; https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/compound/757

2. Kim S. et al. Increased in vivo collagen synthesis and in vitro cell proliferative effect of glycolic acid. Dermatol Surg. 1998 Oct; 24(10):1054-8. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/9793513/

3. Kraeling M. In vitro percutaneous absorption of alpha hydroxy acids in human skin. Journal of the Society of Cosmetic Chemists. 1997 Jul; 48(4). URL: https://www.researchgate.net/publication/242184191_In_vitro_percutaneous_absorption_of_alpha_hydroxy_acids_in_human_skin

4. Shaikh J. Is It OK to Use Glycolic Acid Every Day? MedicineNet. 2021 Dec. URL: https://www.medicinenet.com/is_it_ok_to_use_glycolic_acid_every_day/article.htm

5. Draelos Z, Matsubara A, Smiles K. The effect of 2 % Niacinamid on facial sebum production. J Cosmet Laser Ther. 2006 Jun; 8(2):96-101. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16766489/ 

6. Boyera N., Galey I, Bernard B. Effect of vitamin C and its derivatives on collagen synthesis and cross-linking by normal human fibroblasts. Int J Cosmet Sci. 1998 Jun; 20(3):151-8. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18505499/
Skinconsuktai-banner (1)

Redakce

Náš ikonický přípravek

NORMADERM

PROBIO-BHA
SÉRUM PROTI
NEDOKONALOSTEM PLETI

Séra na obličej - Default

Koriguje viditelnost výsevu hormonálního akné.

LIFTACTIV

B3 Sérum proti pigmentovým skvrnám & vráskám

Séra na obličej - Default

Snížení pigmentace a sjednocení tónu pleti 30ml

LIFTACTIV

B3 KRÉM
PROTI TMAVÝM SKVRNÁM
SPF 50

Denní krémy - Default

Prevence a korekce tmavých skvrn a vrásek 50 ml

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více