Blíží se menopauza? První problémy začínají již v 45 letech

Příznaky blížící se menopauzy zpočátku ani nezpozorujeme, většinou je přičítáme stresu a rychlému životnímu stylu. Přicházejí totiž pomalu, zhruba pět let před tím, než menstruace definitivně skončí. Na co se připravit?

Doba se dá určit

První příznaky se začínají objevovat zhruba mezi 45. a 55. rokem života, u některých žen ale může nastat i předčasná menopauza. Objevují se případy, kdy ženy přestávají mít menstruaci už zhruba ve čtyřiceti letech nebo ještě pár let před čtyřicítkou.

Udělejte si test

Pokud byste chtěla vědět, jak na tom jste právě vy a kdy vás menopauza, pomůže vám věda a klasická medicína. Můžete si nechat udělat u svého gynekologa speciální krevní test, který umí stanovit hladinu hormonů v krvi. Podle té vám je pak lékař schopný říct, kdy přechod čeká právě vás. „U žen, kterým se klimakterium blíží, děláme tento test v rámci vyšetření a celý ho hradí pojišťovna,“ říká doktorka Marešová z gynekologicko-porodnické kliniky Meda.

Poznáváte to?

Jedním z příznaků nastupující menopauzy může být například nepravidelná menstruace, takzvaná perimenopauza. Vzhledem k tomu, že dnes mají ženy běžně děti i těsně po čtyřicítce, může si některá z nás položit i otázku, jestli nemůže být těhotná. Právě v tom by vám měl udělat jasno test, o kterém jsme již psali. Dalším nepřehlédnutelným signálem blížící se menopauzy je také noční pocení a denní návaly horka střídající se se zimou. Zaznamenat můžete také zrychlený srdeční tep, bušení srdce, dokonce můžete i bezdůvodně omdlít. Kostní hmota řídne (pozor na osteoporózu), zabrat dostanou i zuby, které by mohly mít tendenci vypadávat, a dásně – ty zase vykazují problém se zvýšeným krvácením.
Tělo má tendenci zadržovat vodu a vzhledem k tomu, že začne docházet i k úbytku svalové hmoty, metabolismus zpomaluje a my, pokud nesnížíme příjem jídla a nezvýšíme výdej, začínáme úměrně tomu přibývat na váze.
Pokud se vám nechce do ordinace a z odběrů krve se vám dělá mdlo, můžete si koupit diagnostický jednorázový test. Ten pořídíte na internetu zhruba za 200 až 230 korun. Výsledky pak po ponoření testovací části kazety do vzorku moči odečtete z barevných proužků.

Přestáváme si vonět

Všechny fyzické změny s sebou nesou také změněný tělesný pach – zápach při pocení je intenzivnější a my samy si přestáváme vonět.

Mění se i kůže

Také nehty jsou křehčí a mají tendenci se lámat, vlasy řídnou, už nejsou tak kvalitní, jako bývaly. V zrcadle začínáte vidět, jak vaše kůže vysychá, a začínají se objevovat vrásky. Kůže začíná víc než kdy jindy pociťovat následky gravitace. Je tenčí, může víc svědit, některé ženy mívají zvýšenou citlivost na slunce, takzvanou fotoalergii. Na nápravu těchto změn přicházejících s věkem jsou kromě co nejlepšího životního stylu také vhodné kosmetické přípravky.

Jiný sex!

Rozhodně by bylo potřeba začít posilovat svaly pánevního dna speciálními cviky, při menopauze totiž povolují, a pokud je nebudeme trénovat, může dojít až na nepříjemnou inkontinenci. Posílené pánevní svaly nám mimo jiné zajistí mnohem kvalitnější požitek při sexu. Ten nám nicméně může zkomplikovat větší citlivost prsou, suchá pochva – a také ztráta libida, což jsou další příznaky nastupující menopauzy

Zdroj: www.dama.cz

Redakce

Náš ikonický přípravek

NEOVADIOL

Phytosculpt

Denní krémy - Default

Zpevňující a remodelační péče o krk & kontury obličeje

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Buďte během menopauzy v pohodě

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

Přečtěte si více