Co přesně jsou návaly horka během menopauzy a jak si s nimi poradit?

Návaly horka jsou jedním z vedlejších účinků hormonálních změn – jde o nejznámější symptomy spojené s menopauzou. Proč k návalům horka dochází a co dělat, když se objeví?

Až 80 % žen zažívá návaly horka a noční pocení. Jde o nejčastější příčinu diskomfortu vobdobí menopauzy. K návalům horka může docházet už během perimenopauzy – v období před menopauzou, které se obvykle objevuje průměrně pět let před menopauzou (1) a až deset let po menopauze. Porozumění návalům horka je prvním krokem k tomu, abyste se s tímto problémem snadněji vypořádaly.

Co jsou návaly horka?

Nával horka je nenadálý, nekontrolovatelný a samovolný pocit horka, který začíná v oblasti krku a obličeje, často bývá doprovázen začervenáním a pocením. V některých případech ženy uvádějí také zimnici, která přichází vzápětí.  Jde o denní ekvivalent často intenzivního nočního pocení, jež je také velmi častým projevem menopauzy.

Návaly horka a menopauza

Snížení hladiny estrogenu narušuje mechanismus řídící tělesnou teplotu, který se nachází v hypothalamu. Jde vlastně o jakýsi přirozený tělesný termostat. Když dojde k hormonální nerovnováze, vyšle tato žláza impuls, že tělu je moc horko, proto se zvyšuje tepová frekvence a dochází k rozšíření cév, což se projevuje začervenáním a pocením – jde o přirozený mechanismus, který vás má ochladit. To se sice v létě nebo při cvičení docela hodí, ale když to nečekáte, může to pro vás být nepříjemné a můžete se cítit trapně. Většina žen se s tímto problémem setkává během období perimenopauzy, návaly horka však mohou přetrvávat i nějakou dobu po menopauze.

Co při návalech horka pomáhá?

Náhlé návaly horka často zhoršují různé faktory, například intenzivní emoce, stres či alkohol. Pokud se budete vyhýbat kofeinu, kořeněnému jídlu a cigaretám, může to pomoci návaly horka i noční pocení zmírnit. Díky volnému oblečení a prodyšným materiálům se budete cítit opět pohodlně. Ve stresových situacích zkuste zachovat klid, jak jen to půjde. Pomoci by vám mohlo i pravidelné kardio, jóga a meditace. Pokuste se rovněž na návaly horka příliš nemyslet, zmírníte tím úzkost, kterou v souvislosti s nimi nejspíš pociťujete. Vyzrajte na spouštěče návalů horka tak, že si své symptomy spojené s menopauzou budete psát – poznamenejte si, co jste jedli a pili, když k návalům došlo. Může vám to pomoci zavést si určitý styl života a najít způsob, jak nežádoucím epizodám předejít. Buďte také připraveni si návaly připustit a nepřikládat jim takovou váhu, vaše očekávání je totiž většinou horší než realita. Navíc, vaše návaly nejsou pro okolí tak patrné, jak si myslíte.

Vaše pleť v průběhu noci: jak bojovat s důsledky nekvalitního spánku

Mnoho žen se během menopauzy potýká s potížemi se spánkem, a to z velké části vinou nočního pocení a neklidu. Pokud tělo přijde o tuto zásadní dobu nezbytnou k odpočinku, může být narušen biologický mechanismus vyžadovaný pro regeneraci a detoxikaci pleti, což může následně vést k mdlé, dehydratované, nesjednocené a opuchlé pleti. Proti tomuto bojujte extra dávkou aktivních látek, jež pleti dodají komfort a rozjasnění, i když spíte méně. Pro svěžejší vzhled po probuzení vyzkoušejte aktivní látky jako Pro-xylane™, kyselinu hyaluronovou, hedione a HEPES v kombinaci se složkami zmírňujícími překrvení.

Pomáhají při návalech horka potravinové doplňky?

Většinu symptomů spojených smenopauzou je těžké zcela eliminovat bez hormonální léčby pod lékařským dohledem. Některé rostlinné potravinové doplňky vám však mohou pomoci zmírnit specifické projevy menopauzy a návaly horka nevyjímaje. Vyzkoušejte rostliny působící podobně jako estrogen: pupalku, drnek čínský, sóju, chmel nebo jetel luční. Tyto rostliny údajně pomáhají návaly horka zmírnit. Přidejte ještě rozchodnici a hořčík, díky nimž se vám bude lépe dařit kontrolovat výkyvy nálad. Optimální dávkování nicméně vždy konzultujte se svým lékárníkem, přírodním léčitelem či výživovým poradcem.   Symptom, který může být pro jednu ženu jen nepříjemný, může být pro jinou doslova vysilující. Vždy ale existují způsoby, jak návaly horka během menopauzy lépe zvládat.

Redakce

Náš ikonický přípravek

NEOVADIOL

Phytosculpt

Denní krémy - Default

Zpevňující a remodelační péče o krk & kontury obličeje

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Buďte během menopauzy v pohodě

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

Přečtěte si více