Jak se zbavit akné v dospělosti?

Problematická pleť

MUDr. Milan Junášek o příčinách akné v dospělém věku a jejímu předcházení

MUDr. Junášek

V dermatologických ordinacích přibývá pacientek a pacientů v dospělosti, kteří vyhledávají pomoc dermatologů kvůli akné. Ačkoli jsou příznaky podobné jako u dospívajících, lze nalézt rozdíly. V období dospívání se akné projevuje převážně v horní části obličeje, zatímco u dospělých je k akné náchylná zejména spodní polovina – vzniká například akné na bradě. Hormonální problémy mohou být příčinou výskytu hormonálního akné pro obě věkové skupiny.

Ale i náš životní styl a okolní prostředí tento problém výrazně ovlivňují. Faktorů, které mají na pleť negativní vliv, je totiž mnoho – například znečištěné ovzduší nebo nekvalitní strava. Jednou z častých příčin výskytu akné je nadměrné pracovní zatížení, uspěchaný životní styl a s tím související nervozita a stres. Díky narušení rovnováhy citlivé pleti se pak zvyšuje produkce séba (kožního mazu), což může vést k ucpávání pórů a vzniku podkožního akné.

Co je exposom a jak akné ovlivňuje?

Kvalita pleti závisí na mnoha faktorech. Kromě obtížně ovlivnitelných vnějších faktorů, jako jsou znečištěné ovzduší a UV záření, má na kvalitu naší pokožky vliv i strava, konzumace alkoholu, kouření, kvalita spánku a stres. Tyto vnitřní a vnější faktory souhrnně označujeme pojmem exposom.

Strava: Ačkoli neexistuje jednotná shoda ohledně vhodných a nevhodných potravin ve vztahu k akné, mnoho studií zdůrazňuje vztah mezi naší stravou a zdravím naší kůže. Nejnovější studie poukazují například na negativní vliv mléčných výrobků (zejména odtučněné mléko), potravin s vysokým obsahem uhlohydrátů, rafinovaným cukrem a vysokým glykemickým indexem.

Antikoncepce: Některé druhy hormonální antikoncepce mohou mít příznivý účinek na akné, zatímco jiné mohou naopak vést ke zhoršení, přičemž záleží zejména na obsaženém typu progestinu.

Kosmetika: Pokožka náchylná k akné je obvykle citlivá, proto je důležité používat jemnou, hypoalergenní kosmetiku určenou speciálně na problematickou pleť včetně nekomedogenního make-upu. Buďte opatrní s příliš mastnými podkladovými bázemi, příliš agresivními přípravky na čištění pleti a s mýdly s vysokým pH. Nadměrné tření a některé kosmetické procedury mohou také negativně akné ovlivnit.

Znečištěný vzduch: Zvýšené množství prachu a nečistot ve vzduchu může zhoršit výskyt akné, protože mohou dále prohlubovat zánětlivé procesy v kůži.

UV záření: Ačkoli sluneční světlo může dočasně akné pomoci, z dlouhodobého hlediska ale problémy s akné zhoršuje. Kůže totiž ztrácí svou přirozenou hydrataci a vysychá a dochází tak k narušení kožní bariéry. Kůže se před UV zářením chrání tím, že mrtvé kožní buňky na jejím povrchu tvrdnou. Pod nimi se ale hromadí sébum, což vede k ucpávání pórů a vzniku pupínků.

Co mohu udělat, abych zmírnila projevy akné?

Věnujte pozornost faktorům, které můžete ovlivnit:

  • vyvarujte se potravin s vysokým obsahem uhlohydrátů a s vysokým glykemickým indexem
  • vyhněte se proteinovým doplňkům
  • vyvarujte se kouření a nadměrné konzumace alkoholu
  • konzultujte použití hormonální antikoncepce také s dermatologem
  • nepoužívejte příliš agresivní prostředky na čištění pleti nebo mýdlo, místo toho použijte pH-neutrální (5,5) přípravek na čištění pleti vyvinutý pro jemnou pleť se sklonem k akné
  • pleť čistěte dvakrát denně, ráno a večer
  • nezapomeňte na dostatečnou hydrataci pleti - je nezbytná pro zachování ochranné funkce kožní bariéry
  • make-up zvolte nekomedogenní, určený pro problematickou pleť a každý večer jej důkladně odličte
  • co nejdříve vyhledejte pomoc dermatologa

Redakce

Náš ikonický přípravek

NORMADERM

Normaderm Phytosolution - Intenzivní čisticí gel pro pleť se sklonem k akné

Přípravky na čištění pleti - Čištění s oplachováním

Důkladně vyčištěná pleť. Bez vysoušení. Jemnější textura pleti.

NORMADERM

PROBIO-BHA
SÉRUM PROTI
NEDOKONALOSTEM PLETI

Séra na obličej - Denní péče

Koriguje viditelnost výsevu hormonálního akné.

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Buďte během menopauzy v pohodě

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

Přečtěte si více