Pihy a UV záření: jak chránit svou pleť

Pihy jsou běžnou hyperpigmentací, která bývá viditelnější při pobytu na slunci. Zjistěte s námi víc o tom, co pihy způsobuje, čím se liší od jiných skvrn, jako jsou sluneční skvrny či mateřská znaménka, a jak můžete svou pleť chránit.

pihy - jak chránit svou pokožku

Co jsou pihy?

Pihy, známé také jako efelidy, jsou mnohem víc než jen pouhou známkou toho, že jste pobývali na slunci. Jde vlastně o shluky koncentrovaných buněk. Pihy vznikají tehdy, když typ buněk, kterým říkáme melanocyty, produkují více barviva, než je obvyklé. Toto barvivo pomáhá chránit pokožku před slunečními paprsky ultrafialového záření. V případě, že dojde k nadměrnému vystavení slunečnímu záření, buňky produkují více melaninu a dojde ke vzniku pih. Není jasné, proč se na některých částech pokožky pihy vyskytují více než na jiných (1). Víme však, že jsou určitou indikací toho, jak je pleť celkově citlivá na slunce, fungují totiž jako jakási přirozená ochrana před sluneční expozicí. Další důvod, proč byste svou pihovatou pleť měli milovat.

Čím jsou pihy charakteristické?

Jde o nahromadění melaninu ve svrchní vrstvě kůže, epidermis. Velikost pih je obvykle 1-2 mm, barevnostně jsou pak červené až světle hnědé. Většinou se s nimi setkáváme u lidí se světlou pletí a/nebo u zrzků, objevují se nejčastěji ve věku 2-3 let a během adolescence přibývají. S věkem pak mnohdy částečně mizí nebo blednou (1). Tyto tečky vznikají spíše na místech těla, které jsou vystaveny slunci, jako jsou tváře, nos, čelo (2), objevit se mohou ale také na pažích, krku a ramenou (1). Velké množství nahromaděného melaninu může vyústit v multiplikaci pih a pokrytí celé oblasti pokožky, například na obličeji.

Co pihy způsobuje?

Mezi pihami a sluneční expozicí existuje komplikovaný vztah. Protože se většinou až do batolecího věku neobjevují, vypadá to, že je jejich vznik podmíněn geneticky. Reagují na sluneční světlo, což naznačuje, že se tvoří nebo jsou viditelné na pokožce, která již má tuto genetickou predispozici (1). Vystavení paprskům UVB záření, které jsou mnohem silnější v období léta – v porovnání s paprsky UVA záření, které se vyskytují během celého roku aktivuje melanocyty, čímž dojde ke zvýšené tvorbě melaninu. V důsledku toho jsou pak pihy tmavší a viditelnější. Pihy proto bývají spojovány se dvěma určujícími faktory: časté sluneční spáleniny a genetika (3).

Čím se pihy liší od slunečních skvrn a znamének?

Pihy jsou na slunci obvykle intenzivnější, pokud nejsou vystaveny slunci, blednou nebo dokonce mizí. Sluneční skvrny (známé také jako lentiginy nebo hnědé skvrny) jsou naopak tmavší a na slunci zůstávají beze změny. Sluneční skvrny jsou většinou větší než pihy a mají zřetelně ohraničený tvar. Jsou častější po 50. roku věku na pokožce chronicky vystavované slunci, setkáváme se s nimi na obličeji, na rukou a předloktí. Jsou spojovány také s fotostárnutím pleti (1).

Některé faktory zvyšují pravděpodobnost vzniku slunečních skvrn:

  • Barva pleti (tmavá barva pleti nebo pleť, která se velmi dobře opaluje).
  • Nedostatečná ochrana proti sluneční expozici (nízký nebo nedostatečný ochranný faktor).
  • Užívání antikoncepce nebo hormonální léčba progesteronem (3).

Vzhledem k tomu, že sluneční skvrny bývají spojovány s těmito faktory, tvrdí se, že jsou předzvěstí fotostárnutí či předčasného stárnutí pleti v důsledku sluneční expozice. Pihy jsou zapříčiněny genetickými faktory (3).   Znaménko (nebo také névus, mateřské znaménko nebo znaménko krásy) je benigní koncentrace pigmentových buněk, které jsou uspořádány v epidermis, dermis nebo v jiných tkáních (4). Znaménka se mohou objevit hned po narození nebo také během života.

Jak se nejlépe starat o pleť s pihami?

Odpovědí je rozhodně opalovací přípravek s SPF faktorem. Nevhodně zvolená sluneční ochrana může vést k poškození pleti, což společně s pihami může mít pro pleť závažnější důsledky jako například předčasné stárnutí v podobě vrásek. Doporučujeme, abyste během celého roku na odhalenou pokožku vždy použili širokospektrální ochranný faktor s vysokým SPF, a to bez ohledu na počasí. Aplikaci byste pak během dne měli opakovat, zejména pak při koupání či pocení. Pihy jsou součástí vaší osobnosti, je důležité pečovat o ně a chránit je. Pomocí ochranného opalovacího krému můžete zamezit vzniku tmavých skvrn, zmírnit projevy fotostárnutí a zároveň pečovat o pleť s pihami.

Redakce

Náš ikonický přípravek

CAPITAL SOLEIL

UV-AGE DAILY

- Ochrana obličeje

Fluid na bázi vody proti fotostárnutí SPF 50+ 40 ml

SLOW ÂGE

Denní fluidní péče zpomalující projevy stárnutí pleti.

Denní krémy - Péče proti stárnutí pleti

Denní korekční & ochranná fluidní péče.

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Buďte během menopauzy v pohodě

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

Přečtěte si více