Jak se projevuje menopauza na našem těle?

Během menopauzy se naše tělo mění, což je jedním z nevyhnutelných životních faktů.

Naše postava, vlasy, pokožka, náš celkový vzhled se změní, jako by se celý proces stárnutí náhle zrychlil. Jde o vnější známku (nebo dokonce zradu) toho, že jsme vstoupili do další životní fáze. Jak by nás to tedy nemělo ovlivnit?

Proč menopauza ovlivňuje naše tělo?

Distribuci tuků v těle řídí estrogeny a při poklesu jejich hladiny tuto roli přebírají androgeny. Tyto mužské hormony podporují ukládání tuku v horní polovině těla. Tukové buňky (adipocyty) v dolní části těla již estrogeny regulovány nejsou, a proto se zde tuk ukládá méně.

Přibývání na váze a ztráta svalové hmoty

Hlavním problémem bývá přírůstek na váze. Ani na okamžik nevěřte tomu, že jste v tom sama: během menopauzy přibere 90 % žen. V průměru se jedná o 4 až 7 kilo* a přibírání začíná už během perimenopauzy. Kromě toho dochází také ke změně postavy a přeskupení tuku z dolní do horní části těla. Jinými slovy, budete mít méně tuku na bocích a stehnech, ale tuk se vám usadí na břiše a kolem pasu…

Vše závisí na mnoha faktorech, ale především opět na procesu stárnutí. S věkem dochází ke ztrátě svalové hmoty a menopauza tento jev ještě urychluje. Méně svalů znamená méně spálených kalorií, celkový metabolismu se zpomaluje. Pokud tedy nezměníme náš jídelníček nebo nepřidáme více fyzické aktivity, povede to nevyhnutelně k ukládání tuku a zvýšení tělesné hmotnosti. Během menopauzy se navíc mění chutě – budete mít větší chuť na sladké, v důsledku čehož vám opět hrozí příbytek na váze.

Tenčí pleť bez jasu

Asi jste si všimli, že se mění i vaše pleť, nesmíte se tomu ale poddávat. Velkou výhodu pokožky na rozdíl od ostatních orgánů je to, že na ni můžeme přípravky aplikovat lokálně. I když je vlivem expozice vnějšímu okolí pleť křehká, dává nám také možnost, abychom na ni působili přímo, což má zcela zásadní význam. 
Živiny, které přijímáme v potravě, směřují primárně k našim životně důležitým orgánům, kosmetické přípravky pleť pouze „krmí“. A ta díky nim vzkvétá. Během menopauzy je proto velmi důležité přizpůsobit také kosmetickou rutinu péče o pleť jejím specifickým potřebám, dobré je zmírnit její suchost, podpořit pevnost a elasticitu a obnovit jas.
Vichy, průkopnická značka v péči o pleť v období menopauzy, vyvinula adaptované přípravky Neovadiol, které splňují specifické požadavky žen během každé fáze menopauzy.

Redakce

Náš ikonický přípravek

NEOVADIOL

Phytosculpt

Denní krémy - Denní péče

Zpevňující a remodelační péče o krk & kontury obličeje

Nejčtenější

Jaké jsou hlavní dopady menopauzy na vaše tělo?

Smenopauzou je spojeno přes 30 symptomů (1) a i když se se všemi nesetká každá žena, je pravděpodobné, že se u vás vyskytnou alespoň některé. Představíme vám hlavní symptomy, které vás mohou v průběhu menopauzy potkat – od nočního pocení až po bolesti prsou.

Přečtěte si více