OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít


ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STÁRNUTÍ PLETI
VYVINUTÝ S DERMATOLOGY

Zdraví pokožky je významně ovlivňováno mnoha vnějšími a vnitřními faktory expozomu, stav pleti se rovněž zhoršuje v důsledku jejich působení.

Začněte teď

7Známek stárnutí scanuji…

Skin ageing algorithm logo
Skin ageing algorithm background

Jak bojovat s unavenou pletí: tipy, jak se vyspat do krásy

Věděli jste, že první známky únavy se projeví právě na pleti? Dermatoložka Dr. Nina Roos se s námi podělí o tipy, co dělat a nedělat, když chcete sobě i své pleti zajistit kvalitní noční spánek.

Jak bojovat s unavenou pletí: tipy, jak se vyspat do krásy

Všichni víme, jak důležitou součást zdravého životního stylu představuje spánek – dopřát si kvalitní spánek však často není tak jednoduché, jak bychom si mysleli. Dlouhodobá únava bývá spojována se zdravotními potížemi, od špatného fungování imunitního systému, až po zvýšenou míru stresu a známky předčasného stárnutí.[1]Důležitost spánkového cyklu

Ve snaze zjistit, kde většina z nás dělá chybu, jsme požádali dermatoložku Dr. Ninu Roos, aby se s námi podělila o své top tipy, jak si zajistit dostatek kvalitního spánku.  Zásadní je podle ní dodržovat spánkový režim. Nina tvrdí: „Důležité je pokusit se během týdne důsledně chodit spát ve stejnou dobu – ano, a to i o víkendu.“ Dodržování tohoto režimu bude tělo motivovat automaticky v noci vypnout během téhož „biologického okna“ a pro vás tak bude mnohem snazší usnout. Jde o proces, kterému říkáme cirkadiánní rytmus.

Zdokonalení rutiny před usínáním

Ložnice by pro vás měla být místem odpočinku – ne další obývák. Možná například nevíte, že naše tělo pro spánek[2] potřebuje určitou teplotu. Zkuste proto nemít během noci v ložnici přetopeno, nesprávná teplota by totiž mohla narušit váš spánkový vzorec. A optimální pokojová teplota? Mezi 16 až 20°C.Modré světlo, jehož zdrojem jsou elektronické přístroje jako tablety a mobilní telefony, může mít také značný vliv na váš cirkadiánní rytmus[3], proto před spaním veškerou techniku vypněte. Nina doporučuje soustředit se raději na váš „spánkový rituál,“ který pomůže tělu relaxovat. „Před iPadem dejte přednost klasickým knihám,“ radí.

I když můžete mít pocit, že sklenička před spaním vás unaví, studie ukázaly, že večerní konzumace alkoholu zvyšuje pravděpodobnost, že se během noci budete budit. Prokázán byl i negativní dopad na spánkovou fázi REM – tu část spánku, kdy dochází k regeneraci organismu.[4] Pleť během noci ztrácí vodu, proto se hodinu až dvě před spaním napijte vody.


[1]Oyetakin, P. et al, ‘Does poor sleep quality affect skin ageing?’ in Clinical and experimental dermatology 40.1 (2015) pp. 17-22 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25266053] [2]Raymann, R.J. et al, ‘Skin deep: enhanced sleep depth by cutaneous temperature manipulation’ in Brain 131 (2008) pp. 500-513 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18192289] [3]Tosini, G. et al, ‘Effects of blue light on the circadian system and eye physiology’ in Molecular vision 22 (2016) pp. 61-72 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4734149/] [4]Ebrahim IO, Shapiro CM, Williams AJ, Fenwick PB. ‘Alcohol and sleep I: effects on normal sleep’ in Alcoholism, clinical and experimental research 37 (2013) pp.539 - 549. [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23347102]

Redakce

go to top