OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

SKINCONSULTAI

Vaše osobní diagnostika stárnutí pleti vyvinutá s dermatology s využitím umělé inteligence.

Vyzkoušet nyní
Skinconsult

Ano, znečištění okolního prostředí může za stárnutí vaší pleti – a my vám vysvětlíme proč

Nedokonalosti? Hnědé skvrny? Vrásky? Jednou z příčin jejich vzniku může být znečištění okolního prostředí. Požádali jsme dermatoložku Dr. Ninu Roos, aby nám vysvětlila, jaký vliv má znečištění na stárnutí naší pleti.

Ano, znečištění okolního prostředí může za stárnutí vaší pleti – a my vám vysvětlíme proč

Jak znečištění okolí pleti škodí?

Bezpočet studií prokázalo, že znečištění okolního prostředí může přispět k předčasnému stárnutí pleti.[1] Výzkum provedený společností L´Oréal v Mexiku a Číně odhalil pokles hydratace a zvýšenou produkci kožního mazu u účastníků, kteří byli tomuto znečištění vystaveni. Rovněž bylo prokázáno, že znečištění způsobuje změnu zabarvení pleti, tvorbu pigmentových skvrn a bývá spojováno i s poškozením ozonové vrstvy, jejíž narušení stojí mimo jiné za rakovinou kůže.[2]

Jako by znečištění nebylo špatné již samo o sobě - v kombinaci s paprsky UV záření má navíc „dvojí efekt“. Společně se slunečním světlem se totiž poškození v důsledku znečištění mění na takzvané „fotoznečištění,“ [3][4], spouští v těle oxidativní stres a urychluje proces stárnutí. Dermatoložka Dr. Nina Roos tvrdí: „Náš životní styl značně ovlivňuje to, do jaké míry znečištění okolního prostředí působí na naši pleť. Podobný „dvojí efekt“ může mít i kouř z cigaret, který pak s okolním znečištěním značně poškodí naši pleť.“

Jak můžeme chránit naši pleť před znečištěním?


V případě poškození pleti v důsledku UV záření či okolního znečištění může pomoci změna každodenní péče o pleť a upravený jídelníček. Tento celostní přístup může pomoci zmírnit výskyt nežádoucích symptomů. Potraviny s vysokým obsahem antioxidantů jako jsou červené bobuloviny a listová zelenina pomohou zastavit volné radikály aktivované faktory okolního prostředí a zamezí tak poškození kožních buněk.


Nina doporučuje věnovat pozornost čistění pleti. Důležité je z ní zcela odstranit špínu a nečistoty vzniklé nahromaděním znečištění – a je jedno, zda se líčíte či nikoliv. Pleť je potřeba celoročně chránit také před UV zářením pomocí ochranného SPF faktoru, protože právě paprsky UV záření mohou dopad znečištění na pleť ještě zhoršit (uvedeno výše). Přípravky s SPF faktorem mohou na pleti ulpívat, nejsou-li správně odstraněny odličovacím mlékem či gelem. Zaměřte se na opravdu důkladné čistění pleti, abyste z povrchu kůže odstranili nejen veškeré zbytky opalovacího krému, ale i toxiny ulpívající na pleti v důsledku špatné kvality ovzduší. 


Tmavé skvrny a černé tečky může zlepšit také exfoliace (neboli peeling). Peeling z pleti odstraní odumřelé buňky, jež mohou zapříčinit unavený a mdlý vzhled. Bylo prokázáno, že tmavé skvrny vzniklé v důsledku vystavení pleti znečištění může zmírnit také vitamín C. Pokud se tedy potýkáte s nerovnoměrným povrchem či nejednotným tónem pleti, vyzkoušejte peelingový přípravek obohacený vitamínem C. Vaše pleť pak bude více projasněná a vyhlazená. Pleťové kúry s obsahem vitamínu C navíc pomáhají řešit problémy s tmavými skvrnami a unavenou pletí, proto zvažte intenzivní péči - například Antioxidační intenzivní kúru proti známkám únavy Liftactiv Fresh Shot od Vichy pro dosažení zdravě vypadající, odpočaté a mladistvé pleti. [5]

Sources:
[1] A Vierkötter. ‘Environmental pollution and skin aging’ [original article in German] in Der Hautarzt; Zeitschrift für Dermatologie, Venerologie, und verwandte Gebiete 62.8 (2011) pp. 577-581. [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21656109]
[2] Goldsmith, L.A ‘Skin effects of air pollution’ in Otolaryngology and head and neck surgery 114.2 (1996) pp. 217-219 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8637736]
[3] Pham, D.-M., B. Boussouira, D. Moyal, and Q.l. Nguyen. "Oxidization of squalene, a human skin lipid: a new and reliable marker of environmental pollution studies." International Journal of Cosmetic Science 37.4 (2015): 357-65. Web.
[4] Soeur, J., Belaïdi, J. P., Chollet, C., Denat, L., Dimitrov, A., Jones, C., ... & Erdmann, D. (2017). Photo-pollution stress in skin: Traces of pollutants (PAH and particulate matter) impair redox homeostasis in keratinocytes exposed to UVA1. Journal of Dermatological Science, 86(2), 162-169.
[5] Telang, P. ‘Vitamin C in Dermatology’ in Indian Dermatology Online Journal 4.2 (2013) pp. 143-146 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3673383/]

Náš ikonický přípravek

 • Antioxidační intenzivní kúra proti únavě pleti - obrázek výrobku

   

  Antioxidační intenzivní kúra proti únavě pleti

  Séra na obličej

  Bojuje proti známkám stárnutí & únavy. Tonizuje a zlepšuje jas pleti.

 • Best-seller

  Denní fluidní péče zpomalující projevy stárnutí pleti. - obrázek výrobku

  SLOW ÂGE

  Denní fluidní péče zpomalující projevy stárnutí pleti.

  Denní krémy

  Denní korekční & ochranná fluidní péče.

 • Nejčtenější

  Buďte během menopauzy v pohodě

  Péče o pleť

  Buďte během menopauzy v pohodě

  Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

  Přečíst článek

  Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

  Péče o pleť

  Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

  Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
  Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
  Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

  Přečíst článek

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STÁRNUTÍ PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLOGY

  1 minuta
  k analýze
  Vaší pleti

  Udělejte si selfie

  Vyplňte informace o svém profilu

  Získejte doporučení
  pro Vaši pleť na míru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaše silná stránka
  Vrásky pod očimaVaše priorita
  Ztráta pevnosti
  pleti

  Objevte
  skinconsultai

  circle1circle2circle3circle4