OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Top 10 přírodních doplňků pro doplnění energie

Všichni bychom čas od času potřebovali trochu víc energie – ale kolik z nás s nástupem odpolední únavy sahá po něčem sladkém?

Top 10 přírodních doplňků pro doplnění energie

Čtěte dále, protože společně prozkoumáme deset nejlepších přírodních doplňků, které vám dodají energii, aniž by z dlouhodobého hlediska škodily zdraví.

Jód – stabilizátor metabolismu

Jód je známý tím, že reguluje hormony. Konzumace doplňků s obsahem jódu může pomoci stabilizovat metabolismus, jód je také ideální pro zklidnění těla během období zvýšeného stresu, nebo tehdy, pokud se cítíte unavení.  Mezi potraviny s vysokým obsahem jódu řadíme mořské plody, mořské řasy a listovou zeleninu.

Vitamin B 12 – nejlepší přítel veganů

Pokud jde o stimulaci energie v organismu, je tento vitamin jedním z nejdůležitějších.*  Naše tělo si však vitamin B 12 neumí vytvořit samo, a proto je nezbytné mu jej v dostatečném množství dodávat prostřednictvím potravin, jako jsou mořské plody, červené maso a mléčné výrobky. Doplňky stravy jsou proto důležité zejména pro vegetariány či vegany!

Kofein – energetický booster

Pokud hledáte spíše rychlé než dlouhodobé řešení, váš metabolismus nakopne šálek čaje či kávy. Na krátkou dobu tak sice získáte také energii, ale je důležité uvědomit si, jak nadbytek kofeinu ovlivňuje váš spánkový režim. S těmito doplňky stravy buďte proto opatrní a nápojům s obsahem kofeinu se po třetí hodině odpoledne raději vyhněte, abyste se v noci dobře vyspali.

Ženšen – bojovník proti stresu

Ženšen je skvělý v boji proti stresu. U potravinových doplňků na bázi ženšenu bylo rovněž prokázáno, že pomáhají zlepšovat symptomy chronické únavy. Účastnící studie vedené korejskou Daejeon University měli při užívání ženšenu v krvi méně toxinů a volných radikálů a celkově vykazovali větší energii. Ženšen by ale měl být, podobně jako kofein, užíván ad hoc v závislosti na celkové energii vašeho těla.

D-Ribóza – zdravý prostředek pro podporu buněk

D-ribóza, přírodní cukr produkovaný tělem, se používá k léčbě různých onemocnění i syndromu chronické únavy.  Mezi další údajné benefity D-ribózy patří podpora zdravého fungování buněk a posílení metabolismu, což znamená, že vaše tělo přímo zaplaví příval energie.

Ginko Biloba – stimulátor mozku

U tohoto zcela přírodního výtažku a silného antioxidantu bylo prokázáno, že zvyšuje produkci ATP (ATP je zásobárna energie pro tělo) v buňkách mozku. Studie uvádějí, že výsledkem může být lepší mentální pohotovost a zvýšené množství energie, což je skvělé ve dnech, kdy se váš mozek cítí ještě unaveněji než vaše tělo!

Melatonin – regulátor spánku

Je šokující, že více než čtvrtina z nás nemá dostatek spánku na to, abychom mohli během dne udržet pozornost. Pokud trpíte nespavostí nebo nespíte dost, zvažte potravinové doplňky s melatoninem. Tato chemická látka je produkována epifýzou a je nezbytná pro nastavení vašich vnitřních hodin, což je společně se zdravým spánkovým režimem nutné pro udržení energie během dne.

Hořčík – pro vyrovnání v období menopauzy

Pokud právě procházíte menopauzou, možná jste zaznamenala pokles energie a změny ve vašem obvyklém spánkovém režimu. Studie ukázaly, že nízká hladina hořčíku u žen v období menopauzy může často vyústit v únavu a netečnost. Proto do svého jídelníčku zařaďte dostatek hořčíku – ať už ve formě potravinových doplňků nebo navýšením příjmu hořčíku v surovinách, které jej obsahují. Vsaďte na ořechy a semena.  Je to velmi důležité.

Rozchodnice – nosič kyslíku

Rozchodnice je příkladem toho, čemu odborníci říkají „adaptogeny“  - jde o čeleď rostlin, které tělu pomáhají vyrovnat se stresem. Rozchodnice může vyjma mentálního hlediska navíc optimalizovat schopnost červených krvinek přenášet kyslík, což vede k lepší krevní cirkulaci a vyšší úrovni energie.

Zázvor – udržovatel svalů

Pokud často míváte bolesti svalů nebo trpíte jinými symptomy únavy, zvažte navýšení příjmu zázvoru. Studie ukázaly, že konzumace zázvoru může po cvičení pomoci regeneraci svalů. Pokud tedy chcete získat více energie tak, že začnete cvičit, doplňky s obsahem zázvoru vám mohou pomoci s nežádoucími účinky cvičení na lidské tělo.

* Laquale, Kathleen M. (2006). B-complex vitamins' role in energy release. In Movement Arts, Health Promotion and Leisure Studies Faculty Publications. Paper 25.

Redakce

go to top