OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Salátové dny: jak mohou houby pomoci naší pleti vypadat mladistvě

Jsou sice malé, ale rozhodně úžasné.

Salátové dny: jak mohou houby pomoci naší pleti vypadat mladistvě
Salad-days-how-mushrooms-keep-our-skin-looking-young

Houby jsou plné antioxidantů, mohou se pochlubit impozantním množstvím vitaminu D a s vlasy, pletí a nehty bez života dokáží zázraky – a to znamená, že je rozhodně musíte přidat do svého jídelníčku. Na výběr je spousta druhů, požádali jsme proto dermatoložku Ninu Roos a specialistu na výživu Raphaëla Grumana, aby nám vysvětlili, proč jde o klíčovou surovinu pro zdraví pleti.

Houby pro zlepšení pleti: jak pomáhají naší pleti, aby vypadala zdravě?

Vypadá to, že borůvky nejsou jedinou ingrediencí, která je nabitá antioxidanty – houby také obsahují velké množství účinných molekul, které bojují proti volným radikálům pod povrchem pleti a zpomalují proces oxidace. Výsledek? Vyplněná, mladistvěji vypadající pleť, která je méně viditelně zasažena narušením expozomu. Dermatoložka Nina Roos vysvětluje, že vysoký podíl vitaminu D v houbách je klíčovým faktorem pro rekonstituci prvků utvářejících naše vlasy, pleť a nehty, a zároveň dodává, že je proto velmi důležité houby zahrnout do našeho vyváženého jídelníčku. Níže uvedené recepty vám nabídnou pár tipů, ale pokud nejste připraveni jíst zcela raw, Nina doporučuje konzumovat vejce, mléko a tučné ryby. Ty totiž obsahují podobné množství vitaminu D jako houby. Chcete-li své pleti opět dodat jas, je výborným (rychlým a jednoduchým) řešením omeleta s houbami šitake, liškami a méně známou houbou maitake, která obsahuje obzvlášť velké množství vitaminu D. Minimální úsilí, maximální přínos – a to se nám líbí.

Syrové houby: důvěřujte nám, je to dobré

Raphaël vysvětluje, že houby jsou nejen jedním z nejlepších zdrojů vitaminu D, ale živiny, které obsahují, jsou účinnější v případě, že je doplníme potravinami s vysokým obsahem tuku. A důvod? Zaměříme-li se na chemické složení hub, lze je klasifikovat jako „rozpustné v tucích“. To znamená, že molekuly v houbách se rozpouští, pokud jsou vystaveny tukům - tělo je pak dokáže lépe zpracovat a efektivněji využít vitaminy a minerály. Tenhle zábavný fakt vysvětluje, proč se často doporučuje připravit houby tak, abychom z nich nečistoty jemně odstranili kartáčkem a neomývali vodou. Díky zmiňované rozpustnosti v tucích je dobré houby doplnit potravinami s vysokým podílem tuku, jako je například losos. Můžeme je rovněž přihodit do salátu těsně předtím, než jej zakápneme zálivkou. Tím optimalizujeme benefity, které může vitamin D přinést pleti, a vy z hub dostanete to nejlepší, co nabízejí.

go to top