Kolagen: důležitý stavební prvek pro pokožku a celé tělo

Hladká a pevná pokožka, silné klouby a stabilní kosti: Kolagen získává stále větší pozornost v souvislosti s krásou a bojem proti stárnutí. Pro udržení mladistvosti pokožky a těla je téměř nepostradatelný. Ale co přesně je kolagen a jaký prospěch můžete mít z jeho účinků?

Co je kolagen?

Kolagen typu V se nachází především v rohovce, kostech, nervovém systému a plicích.
Pojem „kolagen“ je odvozen z řeckého slova „kólla“ a v překladu znamená „klih“ nebo „lep“. Kolagen patří k takzvaným strukturním proteinům. Je to bílkovina, která se v lidském těle vyskytuje nejčastěji1 – tvoří až 30 % celkového množství bílkovin, které jsou tělu vlastní. Strukturní proteiny slouží jako podpůrná konstrukce a propůjčují různým tkáním a buňkám jejich tvar, pevnost a pružnost. Kolagen se na základě svého účinku pro pokožku a tělo používá jak v kosmetice, tak i v lékařství.

Z čeho se skládá kolagen
Kolagen je tvořen buňkami pojivové tkáně. Skládá se z dlouhých bílkovinných řetězců, které jsou navzájem ovinuté kolem sebe a skládají se převážně z aminokyselin. Důležitý je zejména prolin, glycin a hydroxyprolin. Z těchto aminokyselin je nejvíce zastoupen glycin. Mezi jednotlivými vlákny se nacházejí vodíkové můstky, které rozhodují o stabilitě kolagenových vláken. Kolagenová vlákna nejsou vzhledem ke své struktuře roztažitelná, ale mají pozoruhodnou pevnost v tahu.

Kolagen a hyaluron – v čem se liší?

Kolagen a hyaluron jsou často zmiňovány společně a některé věci také skutečně společné mají. Obě látky jsou například přirozeně produkovány tělem, dokážou vázat velké množství vody a jsou zásadní pro mladistvý vzhled pokožky. Každá z nich však působí jinak. Zatímco kolagen jako protein je zodpovědný za pružnost a pevnost pokožky, kyselina hyaluronová jako polysacharid zajišťuje větší objem a lepší hydrataci, protože je schopna na sebe vázat molekuly vody v množství, které je 6000násobkem její vlastní hmotnosti.

Jaké typy kolagenu existují?

Doposud se podařilo vědecky potvrdit celkem 28 různých typů kolagenu.2 Všechny se navzájem liší svou strukturou a funkcí. K nejdůležitějším variantám patří typy I až V, přičemž typ I s koncentrací téměř 90 % se v těle vyskytuje nejčastěji.
•   Typ I
Kolagen typu I se nachází mj. v kůži, rohovce, šlachách, vazech a kostech. Tento typ je také přednostně používán ve výživových doplňcích a k výrobě želatiny.
•    Typ II
Kolagen typu II, jehož podíl přesahuje 80 %, se nachází převážně v chrupavčité tkáni, v meziobratlových ploténkách, ušních boltcích a očním sklivci. Také tento typ bývá často součástí výživových doplňků.
•    Typ III
Kolagen typu III se nachází například v kůži, ve vnitřních orgánech a cévních stěnách.
•    Typ IV
Kolagen typu IV je součástí bazální membrány, která představuje spojnici a zároveň bariéru mezi buňkami a pojivovou tkání.
•    Typ V
Kolagen typu V se nachází především v rohovce, kostech, nervovém systému a plicích.

 

Účinek kolagenu

Jako životně důležitý protein podporuje kolagen ve svých různých variantách důležité funkce těla a kůže.

Jak působí kolagen na kůži?
Naše kůže se skládá z několika vrstev. Ty lze zhruba rozdělit na pokožku, škáru a podkoží. Kolagen je s podílem kolem 80 % hlavní součástí kůže a pojivové tkáně. V kombinaci s ceramidy (tuky k budování ochranné bariéry) a kyselinou hyaluronovou, která váže vlhkost, představuje kolagen základ kůže. Ve střední vrstvě kůže zvané škára vytváří protein hustou síť z kolagenových vláken, která kůži podpírá. Společně s elastinem – další bílkovinou, která je tělu vlastní – vytváří stabilní, ale zároveň pružnou strukturu, která udržuje napjatost a hebkost pokožky. Neporušená a silná kolagenová struktura takto působí proti vzniku vrásek.

Jak působí kolagen na tělo?
Kolagen je důležitý i pro pevnost celého těla:

• Svaly
Dlouhou dobu se vycházelo z toho, že kolagen nemá na budování svalů žádný vliv. Studie z roku 2015 však prokázala, že suplementace kolagenem ve spojení s posilováním svalů může mít pozitivní vliv na svalovou hmotu3. Proč tomu tak je, se však prozatím nepodařilo objasnit.

•  Kosti
Kostní tkáň, která je zodpovědná za stabilitu našich kostí, se skládá z kostních buněk. Ty jsou zase obklopeny mezibuněčnou hmotou, která vyplňuje prostory mezi buňkami a vykazuje vysoký podíl kolagenu. Kromě toho může kolagen zvýšit hustotu kostí.4 

•    Klouby a chrupavky
Kolagen je podstatnou součástí chrupavčité tkáně v kloubech.5  Propůjčuje jim stabilitu a odolnost vůči tlaku, čímž přispívá k tomu, že se klouby mohou bez tření a bolesti pohybovat proti sobě.

Co vede k odbourávání kolagenu?
Existuje mnoho různých faktorů, které přispívají k odbourávání kolagenu. Lze rozlišovat mezi vlivy vnitřními (interními) a vnějšími (externími).

•    Vnitřní vlivy
Už od věku 25 let se metabolismus kůže začíná zpomalovat – kůže začíná stárnout.6  V důsledku toho se stále snižuje vlastní tvorba kolagenu v těle – koncentrace kolagenu klesá přibližně o 1 % ročně. V průběhu let se pokožka navíc ztenčuje a je náchylnější k vysušování. Rychlost stárnutí kůže je zčásti podmíněna geneticky. Ke snižování kolagenu mohou přispívat také hormonální změny, jako je například menopauza.7 

•    Vnější vlivy
Mezi škodlivé vnější vlivy, které ovlivňují stárnutí kůže, a tím i rozpad kolagenu, patří například UV záření, konzumace alkoholu a tabáku, jednostranná výživa, stres, nedostatek spánku, léky a extrémní chlad nebo horko.
Příliš málo kolagenu v těle způsobuje ztrátu stability v hlubších vrstvách kůže a přispívá ve svém důsledku ke vzniku vrásek. Nízký obsah kolagenu v těle zároveň negativně ovlivňuje stav kloubů a svalů.
 

Které potraviny obsahují kolagen?

Kolagen je nejen základní bílkovinou lidského těla, ale také bílkovinou, která se nejčastěji vyskytuje v živočišné říši.8 Nachází se proto ve všech zdrojích živočišné potravy. K obzvlášť bohatým zdrojům kolagenu patří mimo jiné:

•   maso s vysokým obsahem vlákniny, vývar z hovězích, vepřových a drůbežích kostí a kůže,
•    ryby a rybí kůže (zejména tučné ryby, jako je například losos),
•    mořské plody,
•    vejce.

Zatímco hovězí kolagen patří knejznámějším druhům kolagenu, v poslední době se dostává do popředí zájmu kolagen z medúzy, spadající do kategorie mořských kolagenů. Za obzvlášť zajímavé lze považovat závěry vědeckých studií, které naznačují, že kolagen z medúz může zmírnit poškození kůže způsobené ultrafialovým zářením.9

Existuje veganský kolagen?
Čistý kolagen je bez výjimky živočišného původu, protože rostliny tento strukturní protein nevytvářejí. Vegetariánský nebo veganský kolagen tedy v této formě neexistuje. Existuje však řada rostlinných potravin bohatých na aminokyseliny, které tvoří stavební prvky kolagenu. Pravidelný a dostatečný příjem těchto potravin může stimulovat syntézu tělu vlastního kolagenu. Těmito potravinami lze také zpomalit odbourávání kolagenu. K potravinám, které příznivě ovlivňují tvorbu kolagenu, patří především šípky, rakytník a paprika, dále vlašské ořechy a různé rostlinné oleje.

Které výživové doplňky s kolagenem existují?
Kolagen jako výživový doplněk je k dispozici ve formě kapslí, prášku nebo ampulí na pití. Ve většině případů se používá hydrolyzát kolagenu. Ten obsahuje bílkoviny, rozštěpené pomocí enzymů, jsou dobře rozpustné ve vodě a tělo je může snáze vstřebat. Zatímco kapsle a ampule na pití jsou už připravené ke konzumaci, prášek je nutné dávkovat a přimíchávat do koktejlů, tvarohu apod.
 

Kolik kolagenu by měl člověk denně požít?
Žádné oficiální doporučení pro konzumaci kolagenu jako výživového doplňku neexistuje. Z různých studií však vyplynulo, že dávky od 2,6 gramu do 15 gramů denně po dobu 3 až 18 měsíců přinesly pozitivní výsledky.10 K nim patřilo mimo jiné zlepšení pružnosti kůže, regenerace chrupavčité tkáně, zmírnění bolestí kloubů a posílení šlach a vazů.


Extra tip: Zdravá výživa
Stravujete se vyváženě a dbáte na příjem potravin, které jsou bohaté na vitaminy a obsahují málo cukru a soli? Podporujete tím pozitivní účinky kolagenu na kůži.

Které kolagenové kosmetické produkty jsou k dispozici?

Kolagen jako součást produktů určených k péči o pleť může vzhledem k velikosti své molekuly jen obtížně pronikat do nejsvrchnějších vrstev kůže. Pečující produkty s obsahem kolagenu proto působí zejména na povrchu pokožky. Krátkodobě přispívá k větší pružnosti a hladkosti pokožky. Pro dlouhodobé zmírnění vrásek je smysluplné používat pečující produkty, jejichž účinné látky stimulují tvorbu kolagenu v hlubších vrstvách kůže.

Kolagenové sérum
Sérum obsahuje účinné látky, které jsou obvykle upraveny pro konkrétní potřeby pleti. Konzistence séra je tekutější než konzistence krému, a proto sérum dokáže proniknout do hlubších vrstev kůže. Účinné látky jsou navíc v přípravku obsaženy v obzvlášť vysoké koncentraci. Sérum proti stárnutí pleti (anti-aging) poskytuje pleti obzvláště intenzivní péči, působí proti známkám stárnutí kůže a přispívá i k její větší pevnosti.

Pleťový krém s kolagenem
K vaší každodenní péči o pleť by v každém případě měl patřit pleťový krém s kolagenem. Dodává pleti cennou vlhkost a zároveň ji posiluje proti vnějším vlivům, které by ji mohly během dne poškodit. Denní krém s peptidy proti stárnutí a antioxidačním vitaminem C, jako je LIFTACTIV Collagen Specialist, chrání pleť před oxidačním stresem a stimuluje syntézu kolagenu.

Zdokonalte svou večerní péči o pleť pomocí nočního krému. Zatímco spíte, vaše tělo pracuje na plné obrátky. Pokožka se nachází ve fázi regenerace. V této fázi je buněčný metabolismus obzvlášť aktivní a pokožka je schopna ještě lépe vstřebávat účinné látky z kosmetických produktů. Noční krém s peptidy a vitaminem C, jako je LIFTACTIV Collagen Specialist Nuit, optimálně doplní účinek vaší denní péče a může tak v pleti ještě cíleněji stimulovat tvorbu kolagenu.

Kolagenové ampule
Stejně jako sérum obsahují i ampule vysokou koncentraci účinných látek. Kolagenové ampule lze použít zejména k intenzivnímu ošetření pleti nebo také k dodatečné posilující péči v mezidobí. Ampule s peptidy a vitaminem C stimulují tvorbu kolagenu v pokožce. Díky tekutému složení s vitaminem C se účinné látky mohou dostat do hlubších vrstev kůže, podobně jako látky obsažené v séru.

Upozornění: Vzhledem k tomu, že ultrafialové sluneční záření přispívá k předčasnému stárnutí pokožky a k rozkladu kolagenu11, měli byste svou pokožku chránit před škodlivými vlivy UV záření používáním produktů na ochranu proti slunci. Jako alternativu k opalovacímu krému můžete používat také denní krém s ochranným faktorem proti slunečnímu záření (SPF).


Tip: Správné otevírání ampulí
Otevírání ampulí není vůbec obtížné. Jednoduše jemně klepněte prstem proti špičce ampule, aby se tekutina v ampuli shromáždila na dně. Pak si vezměte kosmetický kapesníček, uchopte ampuli oběma rukama a rozlomte ji. Nyní nasaďte plastový aplikátor a polovinu tekutiny si nalijte do dlaní.

Jaké jsou vedlejší účinky kolagenu?

Jak perorální užívání kolagenu, tak i jeho vnější používání na kůži je obecně považováno za bezpečné. Ve vzácných případech však může užívání výživových doplňků způsobit alergické reakce nebo nežádoucí vedlejší účinky, jako jsou nevolnost, trávicí obtíže, bolesti hlavy, únava nebo závratě. Nepoužívejte kolagen z mořských zdrojů, pokud máte zjištěnou alergii na ryby nebo mořské plody. Vždy se orientujte podle pokynů k použití uvedených v příbalovém letáku.
Upozornění: Pokud při používání kosmetických produktů dojde k alergické reakci, může to být způsobeno i jinými složkami obsaženými v produktu.

Účinné látky pro kolagenovou péči o pleť

Vzájemná kombinace hydratačních složek a účinných látek stimulujících tvorbu kolagenu optimálně vyladí vaši pravidelnou péči proti stárnutí pleti a přispěje k většímu vypnutí vaší pleti.

Peptidy
Peptidy jsou stavební prvky bílkovin, složené z většího počtu aminokyselin a vzájemně spojených peptidovými vazbami. Mohou stimulovat syntézu kolagenu v pokožce a posilovat pojivovou tkáň. Mnoho peptidů má navíc schopnost vázat vodu a může přispět k vyplnění vrchní vrstvy pokožky.

Matrixyl
Peptidový komplex Matrixyl je považován za jednu z nejefektivnějších účinných látek proti stárnutí. Díky své nepatrné velikosti dokáže Matrixyl proniknout do pokožky a stimulovat tělu vlastní receptory, aby nastartoval tvorbu kolagenu a elastinu a regeneraci buněk. Nejenže se tím předchází projevům stárnutí, ale také se redukují vrásky a zpevňují kontury obličeje.

Vitamin C
Vitamin C je známý jako mocný vitamin přispívající k naší dobré kondici. Tento vitamin je opravdový multitalent, který podporuje důležité tělesné funkce a pozitivně ovlivňuje také pokožku. Stimuluje tvorbu kolagenu v organismu, chrání kožní buňky před volnými radikály a působí proti pigmentovým skvrnám.

Vitamin E
Díky svým všestranným a ochranným účinkům na pokožku je vitamin E často označován také jako „anti age vitamin“, tedy vitamin proti stárnutí. Podobně jako vitamin C je i vitamin E silným antioxidantem. Navíc dodává pokožce cennou hydrataci a podporuje její schopnost regenerace. Vitamin E má také protizánětlivý účinek, a proto dokáže pokožku zklidnit.

Hyaluron
Kyselina hyaluronová na sebe dokáže vázat vodu, a to o objemu, který je mnohonásobkem její vlastní hmotnosti. Tímto způsobem funguje jako účinná zásobárna vlhkosti v pokožce a zároveň ji chrání před ztrátou vlhkosti odpařováním. Kyselina hyaluronová dokáže pleť vyplnit a tím vyhladit.

Niacinamid
Niacinamid (také „nikotinamid“) ze skupiny vitaminů B podporuje kromě regenerace buněk také tvorbu ceramidů a lipidů, které jsou důležitou součástí ochranné kožní bariéry. Navíc působí antioxidačně a v kombinaci s vitaminem C zvyšuje jeho účinnost. Kromě toho redukuje pigmentové skvrny tím, že potlačuje zánět a reguluje tvorbu melaninu.

Které produkty s kolagenem jsou vhodné pro péči o pleť proti stárnutí?

Svou péči o pleť byste měli vždy přizpůsobit potřebám vaší pleti. Mezi produkty od společnosti Vichy najdete vhodnou péči, která dokáže stimulovat tvorbu tělu vlastního kolagenu, vypnout pleť a redukovat tvorbu vrásek. Všechny produkty navíc obsahují posilující termální vodu z Vichy.

Intenzivní denní péče pro pružnější pleť
Vylepšené složení pleťového krému LIFTACTIV Collagen Specialist obsahuje třikrát více peptidů proti stárnutí, čímž se tvorba kolagenu v kůži zvyšuje na trojnásobek. Antioxidační vitamin C a niacinamid navíc chrání před volnými radikály, podporují obnovu buněk a působí proti odbourávání kolagenu. Hydratační denní krém tak propůjčuje pleti větší objem a pružnost.

Regenerační noční krém
Kolagenový krém LIFTACTIV Collagen Specialist Nuit s peptidy a vitaminem C podporuje regeneraci kůže přes noc. Revitalizační složení zmírňuje známky úbytku kolagenu v pokožce, vypíná ji a propůjčuje jí rovnoměrný pleťový odstín. Pokožka je posílena a chráněna před škodlivými vlivy prostředí během následujícího dne.

Vysoce koncentrované složení proti stárnutí
LIFTACTIV Vitamin C Serum s vitaminem C, vitaminem E a kyselinou hyaluronovou je přípravek s vysoce koncentrovaným složením proti stárnutí pleti. Dermatologicky testované sérum proti stárnutí pleti má hydratační a zpevňující účinek.

Komplexní péče proti vráskám a na zpevnění pleti
Produkt LIFTACTIV H.A. EPIDERMIC FILLERhyaluronové sérum s kyselinou hyaluronovou působí proti deseti známkám stárnutí. Účinné složení urychluje regeneraci pokožky a stimuluje tvorbu kolagenu a elastinu. Dochází k redukci drobných vrásek a projevů ztráty pružnosti a pevnosti pleti. Pleť je hydratovaná a získává rovnoměrnější odstín.
Kolagen je základní strukturní bílkovina, která se přirozeně vyskytuje v těle a kůži. Zajišťuje pružnost a pevnost pokožky a stabilitu různých typů tkání. Pokles tvorby kolagenu v důsledku stárnutí se projevuje viditelným ochabnutím pokožky a vznikem vrásek. Účinné složky proti stárnutí, obsažené v produktech péče o pleť, stimulují vlastní tvorbu tohoto proteinu v těle. Kolagen tak dokáže vypnout pokožku a přispět ke zpevnění a zvýraznění kontur obličeje a k mladistvému vzhledu.

1 Sandhu S. et al. Collagen in Health and Disease. Journal of Orofacial Research 2. 2012 Mar. URL: https://www.researchgate.net/publication/270898387_Collagen_in_Health_and_Disanti-ag
2 Ricard-Blum S. The Collagen Family. Cold Spring Harb Perspect Biol. 2011 Jan; 3(1). URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3003457/
3 Zdzieblik D. et al. Collagen peptide supplementation in combination with resistance training improves body composition and increases muscle strength in elderly sarcopenic men: a randomized controlled trial. Br Nutr. 2015 Oct; 114(8): 1237-1245. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4594048/
4 König D. et al. Specific Collagen Peptides Improve Bone Mineral Density and Bone Markers in Postmenopausal Women – A Randomized Controlled Study. Nutrients. 2018 Jan; 10(1):97. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5793325/
5 Luo Y. et al. The minor collagens in articular cartilage. Protein Cell. 2017 Aug; 8(8): 560-572. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5546929/
6 Kumar K. When Does Skin Begin to Age? MedicineNet.com. 2021. URL: https://www.medicinenet.com/when_does_skin_begin_to_age/article.htm
7 Brincat M, Baron Y, Galea R. Estrogens and the skin. Climacteric. 2005 Jun; 8(2):110-23. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16096167/
8 Lodish H. et al. Collagen: The Fibrous Proteins of the Matrix. Molecular Cell Biology. 4th edition. 2000. Section 22.3. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK21582/
9 Fan J, Zhuang Y, Li B. Effects of Collagen and Collagen Hydrolysate from Jellyfish Umbrella on Histological and Immunity Changes of Mice Photoaging. Nutrients. 2013 Jan; 5(1): 223-233. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3571645/
10 Paul C, Leser S, Oesser S. Significant Amounts of Functional Collagen Peptides Can Be Incorporated in the Diet While Maintaining Indispensable Amino Acid Balance. Nutrients. 2019 May; 11(5):1079. URL: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6566836/
11 Jariashvili K. et al. UV damage of collagen: insights from model collagen peptides. Biopolymers. 2012 Mar; 97(3): 189-98. URL: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22002434/

Redakce

Náš ikonický přípravek

LIFTACTIV

Collagen Specialist Denní krém

Denní krémy - Default

Koriguje viditelné známky ztráty kolagenu 50ml

LIFTACTIV

B3 Sérum proti pigmentovým skvrnám & vráskám

Séra na obličej - Default

Snížení pigmentace a sjednocení tónu pleti 30ml

Nejčtenější

PEPTIDY: SEZNAMTE SE S ANTI-AGINGOVOU INGREDIENCÍ, KTERÁ MĚNÍ VŠE

Peptidy jsou novou anti-agingovou ingrediencí, po které byste se rozhodně měli poohlédnout.
Retinol, antioxidanty, AHA kyseliny a vitamin C – všechny tyto složky jsou na seznamu požívaných kosmetických ingrediencí. Skoro by se zdálo, že k nim každý měsíc přibude nová superaktivní látka. Nejnovější senzací, o které se teď v kosmetice mluví, jsou peptidy – krátké řetězce aminokyselin, z nichž mají některé schopnost opětovně obnovit produkci kolagenu a zpomalit tak proces stárnutí. Vysvětlíme vám, proč byste tuto anti-agingovou ingredienci měli znát.

Přečtěte si více