Kolagen – vše, co potřebujete vědět

Co jste slyšeli, je pravda. Vaše pleť je na něm závislá.

Pamatujete si dobu, kdy jste vůbec netušili, že je kolagen pro pleť důležitý? Bylo vám nejspíš kolem dvaceti a produkce kolagenu u vás byla tak vysoká (přibližně o 75 %1 vyšší než s nynějším postupujícím věkem), že jste o něm zrovna dvakrát nepřemýšleli. Slovo kolagen jste někde letmo zaslechli, věděli jste, že jde o protein a že nějakým způsobem souvisí se strukturou pleti.

Je pravdou – jako u spousty věcí – že se o něj začnete zajímat více až ve chvíli, kdy kolagen ztrácíte. Jakmile vaše pleť začne vykazovat známky stárnutí, pochopíte, co je kolagen, co dělá a co můžete udělat pro to, aby vydržel déle. Právě zde do toho vstupuje dermatologie.

Kolagen je hlavní bílkovinou v těle.

Je všude. V kostech, ve střevech, v zubech, ve svalech. Prostě všude. Tělo si ho vytváří každičký den. Jeho produkce se však s věkem zpomaluje.

Pokožka je z velké části tvořena kolagenem a vodou.

Kolagen je také hlavní bílkovinou obsaženou v kůži. Samotný kolagen tvoří 80 až 90 % váhy pokožky, vyloučíme-li vodu. Podobá se trojité šroubovici, tedy spirálovité struktuře tvořené třemi řetězci asi sta aminokyselin.

Naše pleť je pevná právě díky kolagenu.

Tělo kolagen využívá při tvorbě svalů, kolagen nicméně od narození dodává naší pokožce odolnost a pevnost. Termín kolagen je odvozen z řeckého slova kólla, což znamená lepidlo. Kolagen typu I a III se společně váží v dermis a fungují jako pojivový polštář.

Druhá vrstva kůže je tvořena buňkami, kterým říkáme fibroblasty. Ty vylučují elastin. Kolagen společně s elastinem a dalšími proteiny, tzv. glykoproteiny, tvoří extracelulární matrix. Jde o síť, která formuje samotnou pokožku - jako sval, jež jí dodává skutečné fyzikální vlastnosti, tedy tonicitu, odolnost a pevnost.

Pleť ztrácí kolagen tempem 1 %2 ročně.

Mezi dvaceti a třiceti lety věku kůže ztrácí přibližně 1 % kolagenu ročně. Syntéza kolagenu fibroblasty se zpomaluje, což vede ke ztrátě elasticity, pevnosti a vláčnosti pleti. Mezi dneškem a dalším mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2022 tak většina z nás ztratí 4 % kolagenu. To je důvod, proč naše pokožka ve věku, kdy je nám osmdesát, produkuje o 75 % méně kolagenu než v době, kdy nám bylo dvacet.

Kolagen klesá ještě rychleji v závislosti na tom, jak žijeme.

Ptáte se, proč 75 % a ne 60 % (1 % krát 60 let)? Roční 1% ztráta kolagenu je totiž holé minimum. Ztráta kolagenu může být rychlejší: na vině je fotostárnutí, znečištění, kouření a výživa. Nenávratné škody mohou napáchat také volné radikály a proces glykace (biologický proces, kdy se na kolagen váží molekuly cukru) – existující kolagenová vlákna mohou vlivem těchto faktorů ztvrdnout a spojit se. Enzymy zapříčiňující rozklad kolagenu (MMP) jsou navíc stimulovány UV zářením. S věkem se pak kolagen (původně složitá bílkovina) rozpadá na jednodušší formu bílkoviny. Vzhledem k podpůrné roli kolagenu v kůži tedy není divu, že je jeho degradace na pleti viditelná, pokožka je méně pružná a vláčná.

Kolagen lze podpořit zvenku i zevnitř.

Proces glykace je nyní v rámci výzkumu anti-agingu samostatně zkoumanou oblastí. Narůstající důkazy však poukazují na fakt, že kolagen lze do kůže opět doplnit – nebo alespoň zpomalit jeho ztrátu či rozklad tak, že se ke kolagenu v pleti prostě projíme (pro začátek to nebudeme přehánět s cukrem) a nebudeme se nadměrně vystavovat slunci. Pleťová péče chránící kolagen se rovněž vyplatí dvojnásob. Ochrání totiž existující kolagen v pokožce a zároveň podpoří tvorbu kolagenu nového. LIFTACTIV Collagen Specialist vyplní pleť peptidy, krátkými fragmenty proteinů, se schopností zacílit na specifické známky stárnutí vzniklé právě v důsledku ztráty kolagenu: vrásky, povadání pleti, ztráta pevnosti a tonicity.

Ve vědění je síla. Je přirozené, že množství kolagenu se s věkem snižuje. Pomocí jednoduchých kroků však můžeme díky správné péči o pleť známky jeho ztráty v pleti korigovat.

1 Decreased Collagen Production in Chronologically - Aged Skin - Roles of Age-Dependent Alteration in Fibroblast Function and Defective Mechanical Stimulation - James Varan
2 The influence of age and sex in skin thickness, skin collagen and density - Sam Shuster & al

Redakce

Náš ikonický přípravek

LIFTACTIV

Collagen Specialist Denní krém

Denní krémy - Default

Koriguje viditelné známky ztráty kolagenu 50ml

LIFTACTIV

COLLAGEN SPECIALIST OČNÍ PÉČE

- Default

Stimulujte produkci 5 klíčových kolagenů a bojujte proti 5 známkám stárnutí očního okolí

LIFTACTIV

B3 Sérum proti pigmentovým skvrnám & vráskám

Séra na obličej - Default

Snížení pigmentace a sjednocení tónu pleti 30ml

Nejčtenější

PEPTIDY: SEZNAMTE SE S ANTI-AGINGOVOU INGREDIENCÍ, KTERÁ MĚNÍ VŠE

Peptidy jsou novou anti-agingovou ingrediencí, po které byste se rozhodně měli poohlédnout.
Retinol, antioxidanty, AHA kyseliny a vitamin C – všechny tyto složky jsou na seznamu požívaných kosmetických ingrediencí. Skoro by se zdálo, že k nim každý měsíc přibude nová superaktivní látka. Nejnovější senzací, o které se teď v kosmetice mluví, jsou peptidy – krátké řetězce aminokyselin, z nichž mají některé schopnost opětovně obnovit produkci kolagenu a zpomalit tak proces stárnutí. Vysvětlíme vám, proč byste tuto anti-agingovou ingredienci měli znát.

Přečtěte si více