OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Jak pleťový krém ovlivňuje kolagen a rutinu proti stárnutí?


Tvořen pokožkou, ukrývající tajemství její pevnosti, přesto se z ní po 20. roce života postupně ztrácí. Jak získat zpět ztracený kolagen je jednou z nejpalčivějších otázek a nejprogresivnějších oblastí dermatologie: aktivní ingredience nyní dokáží tento protein, který působí proti vráskám a stárnutí pleti déle zachovat a obnovit.

Jak kolagen ovlivňuje vrásky?


Kolagen…, kolagen…, kolagen…??? Nejspíše víte, že stárnutí pokožky a kolagen jdou ruku v ruce, přesto můžete být překvapeni, že nenajdete kolagen v seznamu ingrediencí našich krémů. Kolagen dodává pokožce její pevnost a pružnost. A to až do doby, než není. S úderem 20. narozenin se množství kolagenu v naší pleti postupně snižuje, a to až tempem 1 % za rok. Ve chvíli, kdy se kolagen začne ztrácet, projevuje se jeho úbytek na pleti v podobě jemných linek, prvních vrásek a ztrátou pružnosti. V ten moment nastává čas na doplnění kolagenu do pleti pomocí kosmetických přípravků. Na rozdíl od třeba od kyseliny hyaluronové, ale nezbytné, aby byl kolagen obsažený přímo v krému.

hladina kolagenu
přirozeně klesá
minimálně o1 %ročně

Co se děje s kolagenem v naší pleti v průběhu času?


Dermatologové nyní vědí, že přirozená tvorba kolagenu v našich buňkách (fibroblastech) se v průběhu věku snižuje a v 80 letech je o 75 % nižší než byla v našich 20. Nejzkoumanější kožní impaktory: UV záření, znečištění, tabák, stres a cukr, které patří mezi ty hlavní, mohou výrazně zrychlit ztrátu kolagenu nad 1 % ročně a rychleji tak ničit kolagenové zásoby v pokožce.

Co dělá z kolagenových krémů účinnou zbraň proti stárnutí?


V dřívějších dobách, mnohé kolagenové krémy obsahovaly přímo kolagen. Velikost kolagenových molekul ale často způsobovala, že kolagen zůstával na pokožce a nedostával se přímo do ní. Molekuly kolagenu tak byly na povrchu pokožky, kde napomáhaly pleť hydratovat, krém ale nedokázal podpořit přirozenou tvorbu kolagenu v pleti. Účinky na vrásky tak byly minimální.

Nejlepší aktivní látky pro stimulaci tvorby kolagenu


Pro podporu tvorby kolagenu v dermis, nejlepší krémy kombinují aktivní ingredience, které dokáží do pleti proniknout a podpořit tak přirozenou tvorbu kolagenu v pleti a tím bojují proti vráskám a povadání pleti, aniž by obsahovaly samotný kolagen. Tyto aktivní ingredience zaprvé působí na kolagen a zvýšení schopnosti jeho tvorby, a zadruhé současně snižují negativní rozsah, v jakém se vnější faktory podepisují na snižování kolagenu v pleti. Ke stimulaci přirozené produkce kolagenu působí aktivní látky na fibroblasty - kožní buňky, které tvoří kolagen. Jiné účinné látky zatím inhibují enzymy (kožní části) na počátku degradace kolagenu. Jedna ze skupin enzymů poškozujících kolagen, zvaná MMP, je nadměrně stimulována UV zářením, takže SPF hraje důležitou roli při ochraně před poškozením kolagenu.

Peptidy: Proteiny podobné kolagenu


Některé pleťové peptidy dokáží obojí - zvyšují produkci kolagenu proti stárnutí a zpomalují jeho pokles - díky svému specifickému složení bílkovin. Známé pro svou schopnost zaměřit se na syntézu kolagenu, peptidy, v podstatě malé fragmenty proteinů, fungují jako molekuly poslíčci: při aplikaci na naši pokožku přirozeně cílí na specifické buňky nebo buněčné složky (DNA) nebo mechanismy (enzymy) a ovlivňují jejich aktivitu s konkrétním účelem, aby pokožka vypadala a byla hladší. Peptidy jako přísady do kosmetiky mají dvě formy; buď se získávají hydrolýzou proteinových fragmentů, včetně samotného kolagenu (kolagen, elastin, pšenice nebo jiné fragmentované rostliny; nebo se syntetizují in vitro s přesnou aminokyselinovou sekvencí. Hledáte-li péči o pleť, která se zaměřuje na produkci kolagenu a chrání pokožku před jeho degradací, péči, která má za následek více kolagenu v pokožce - se všemi výhodami proti stárnutí, které přináší, je dobré hledat krémy, které peptidy obsahují. Snížené známky stárnutí, méně výrazné vrásky a méně viditelné povadání pokožky - to vše souvisí s přirozenou ztrátou bílkovin - které může správná péče o pleť pomoci nahradit.

Náš ikonický přípravek

 • Komplexní péče proti vráskám a ztrátě kolagenu v pleti - obrázek výrobku
 • Novinka

  Peptide-C ampule proti vráskám - obrázek výrobku
 • Novinka

  Vichy COLLAGEN SPECIALIST NOČNÍ - obrázek produktu
 • Nejčtenější

  PEPTIDY: SEZNAMTE SE S ANTI-AGINGOVOU INGREDIENCÍ, KTERÁ MĚNÍ VŠE

  Ingredience

  PEPTIDY: SEZNAMTE SE S ANTI-AGINGOVOU INGREDIENCÍ, KTERÁ MĚNÍ VŠE

  Peptidy jsou novou anti-agingovou ingrediencí, po které byste se rozhodně měli poohlédnout.
  Retinol, antioxidanty, AHA kyseliny a vitamin C – všechny tyto složky jsou na seznamu požívaných kosmetických ingrediencí. Skoro by se zdálo, že k nim každý měsíc přibude nová superaktivní látka. Nejnovější senzací, o které se teď v kosmetice mluví, jsou peptidy – krátké řetězce aminokyselin, z nichž mají některé schopnost opětovně obnovit produkci kolagenu a zpomalit tak proces stárnutí. Vysvětlíme vám, proč byste tuto anti-agingovou ingredienci měli znát.

  Přečíst článek

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STÁRNUTÍ PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLOGY

  1 minuta
  k analýze
  Vaší pleti

  Udělejte si selfie

  Vyplňte informace o svém profilu

  Získejte doporučení
  pro Vaši pleť na míru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaše silná stránka
  Vrásky pod očimaVaše priorita
  Ztráta pevnosti
  pleti

  Objevte
  skinconsultai

  circle1circle2circle3circle4