Odborné rady od oborníků Vichy, jak žít v průběhu menopauzy lépe

Mluvili jsme s koučkou jógy, výživovou specialistkou a profesorkou štěstí o tom, jak žít během menopauzy lépe. Cvičte, objevte svůj vnitřní zen, upravte svůj jídelníček a rozhodněte se být šťastná!

Instruktorka a koučka v oblasti jógy: Jane Mountain

„Jóga sice není všelékem, to platí i pro období menopauzy, ale pravidelné cvičení je jedním ze zásadních způsobů, jak se vyrovnat s nepříjemnými symptomy. Potíže se spánkem, návaly horka, bolest a výkyvy estrogenu mohou během menopauzy úroveň stresu vystřelit do závratných výšin. Pro zmírnění stresu může výborně zafungovat hluboké dýchání nebo prodýchání při pomalých regeneračních sériích jógových póz. Jóga rovněž zlepšuje pohyblivost kloubů a pružnost svalů. Ranní praxe může pomoci zmírnit sílící bolesti. Díky několika pozdravům slunci s následnou krátkou meditací před spaním mnohem snáze usnete, můžete tak zmírnit i celkové problémy se spánkem.”
Jane Mountain, zakladatelka Adventure Yoga

Díky józe můžete pociťovat menší chutě na jídlo a cigarety. Jóga vám pomůže také lépe zvládat emoce, zlepšuje funkci mozku, paměť, koncentraci a tříbí myšlenky. Dává vám pevnou půdu pod nohama a zmírňuje případnou agresivitu. Nabízí pozitivnější pohled na svět, navrací vnitřní klid a mír a sebevědomí!

Jóga v období menopauzy není všelékem, ale pravidelné cvičení je jedním ze zásadních způsobů, jak se vyrovnat se symptomy.

Jane Mountain

Výživová specialistka: Sandra Greenbank

Výživová poradkyně Sandra Greenbank se specializuje na plodnost a zdraví žen. Podělí se s námi o svých top 5 tipů.

1. Do jídelníčku zařaďte fytoestrogeny
„Rostlinné hormony známé pod označením fytoestrogeny jsou slabé rostlinné estrogeny, které jsou obsaženy v mnoha potravinách rostlinného původu – např. v sóji a lněném semínku, v ovsi, cizrně, jablkách či mrkvi. Tyto potraviny vyvažují hladiny estrogenu: mají estrogenní účinek v případě, že máte estrogenu nedostatek, nebo estrogen blokují, pokud se v organismu objevuje jeho nadbytek. Zařadíte-li do svého jídelníčku sóju, konzumujte ji nejlépe v tradičním fermentovaném stavu. Do polévek, dušených pokrmů, rýže nebo omáček můžete přimíchat miso pastu, ta je velmi chutná!“

2. Navyšte množství vlákniny
„Vaše tělo se starých hormonů zbavuje při průchodu střevy. Pokud nedojde k efektivnímu vyloučení estrogenu, je absorbován zpět do těla. Jídelníček s vysokým obsahem vlákniny pomůže tyto hormony odstranit a zlepšit tak hormonální rovnováhu.”

3. Vyhněte se kofeinu, alkoholu a kořeněnému jídlu
„Kofein, alkohol a kořeněná jídla mohou přispívat k návalům horka. Pozorujte tedy symptomy a pokud máte pocit, že se s konzumací těchto pochutin zhoršují, raději se jim vyhněte!“

4. Navyšte příjem omega 3 mastných kyselin
Mnoho žen se pokouší zhubnout tak, že ze své stravy vyřadí tuky. To však může vést k nedostatku esenciálních mastných kyselin, zejména pak omega 3 mastných kyselin. Důsledkem je suchá pleť, třepení nehtů, lámání vlasů, únava, deprese, bolest kloubů, suchost očí, nedostatek motivace, potíže s hubnutím, zapomínání, bolesti prsou. Všechny tyto symptomy mohou být rovněž připisovány menopauze. Stojí za to zvážit kvalitní doplňky stravy s obsahem rybího tuku, protože naše strava obecně obsahuje nedostatek omega 3 mastných kyselin.

5. Pozor na chemické látky narušující činnost endokrinních žláz (EDC)
Expozice endokrinním disruptorům bývá spojována s dřívějším nástupem menopauzy*.
Je absolutně nemožné vyhnout se veškerým chemikáliím, bylo by ale dobré expozici chemikáliím alespoň zmírnit, kdykoliv je to možné. Můžete například nakupovat maso, mléčné produkty a zeleninu v bio kvalitě. Vyřaďte ryby z chovu nebo jezte menší ryby, u nichž je menší pravděpodobnost toho, že v sobě mají nakumulované toxiny. Kupujte netoxické čisticí prostředky a aviváže. Pijte filtrovanou vodu, neuchovávejte jídlo v plastových kontejnerech, nepoužívejte plastové nádoby při ohřevu v mikrovlnné troubě. Nádobí s nepřilnavými povrchy raději nahraďte nádobím z nerezavějící oceli nebo smaltu. To bych mimochodem doporučila všem!”

*
http://journals.plos.org/plosone/article?id=10.1371/journal.pone.0116057

Profesorka štěstí: Dr. Florence Servan-Schreiber

„Může vám to připadat naprosto samozřejmé, ale štěstí nenajdete náhodou. Je třeba, abyste si vytvořili své vlastní,“ tvrdí profesorka štěstí Florence Servan-Schreiber. Vysvětluje, že naše kapacita štěstí je z 50 % předprogramována (vlivem genu 5HTT), 10 % je dáno vnějšími vlivy a 40 % záleží na tom, jak věci interpretujeme.“ Není to o tom, co se nám děje, ale o tom, jak přistupujeme k tomu, co se nám děje. Její rada? „Pokud chcete mít lepší život, nebo co nejlepší (…), než budete přemýšlet o změně, pokuste se ve svém dni najít tři věci, za které se cítíte vděční. Vděčnost nám umožňuje nejen užít si náš současný život, ale také žít déle, a to až o 7 let.“ 

Štěstí nenajdete náhodou, vytvořte si ho.

Dr Florence Servan-Schreiber

Redakce

Náš ikonický přípravek

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Buďte během menopauzy v pohodě

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

Přečtěte si více