OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Jak často bych během menopauzy měla navštěvovat gynekologa?

Během menopauzy budete svého gynekologa možná navštěvovat o něco častěji, protože se u vás nejspíš objeví více potíží a také asi budete mít otázky. Vaše tělo se bude měnit, a tak bude třeba konzultovat vše s gynekologem.

Jak často bych během menopauzy měla navštěvovat gynekologa?

Pokud je tohle i váš případ, máte právo se tak cítit. Nedělejte si starosti, nejste jediná!

Otázka, jak často navštěvovat gynekologa, je zapeklitá sama o sobě, i když je vám 20 nebo 30. Každá žena vnímá proces stárnutí i menopauzy jinak.
Buď jak buď, vlivem mnoha změn v menopauze by měla být návštěva gynekologa povinná, konkrétní frekvence pak závisí na tom, jak se cítíte.

Vaše tělo se během menopauzy mění

Abychom vám objasnili, proč rozhodně doporučujeme pravidelné návštěvy u gynekologa, vysvětleme si nejprve, co se děje s ženským tělem.
Menopauza je obdobím, kdy přestávají fungovat vaječníky a menstruace končí. Tento proces bývá provázen specifickými fyziologickými změnami, menstruace může přicházet a odcházet. Dokud se cyklus nestabilizuje a neskončí zcela, trvá to mnohdy i 6 měsíců, někdy dokonce i déle. Ženy by si měly dávat pozor při sexu, protože nepravidelná menstruace automaticky neznamená nechráněný sex. Poruchy menstruačního cyklu mohou být doprovázeny návaly horka, přibíráním či vaginální suchostí.

Navštěvujte gynekologa, aby kontroloval průběh menopauzy

Důležité je také zmínit, že nedoporučujeme samoléčbu.

Pravidelné prohlídky u gynekologa jsou zásadní, lékař bude sledovat změny uvnitř ženského těla a dohlížet na jejich bezpečný průběh. Prohlídka zahrnuje klinické vyšetření, předepsání případné léčby a zjištění gynekologických anomálií i anomálií prsou. Pokud nemáte obtíže, doporučuje se gynekologa navštěvovat alespoň jednou ročně. V případě potíží či pozorovaných změn bude potřeba častější vyšetření.

Menopauza se obvykle objevuje kolem 50. roku života (1). Souvisejí s ní fyzické změny (návaly horka, vaginální suchost), celkové změny těla (přibírání na váze, změna postavy) a/nebo fyziologické změny (výkyvy nálad, potíže se spánkem).
Až 80 % žen zažívá návaly horka (2), jež jsou hlavním důvodem hormonální substituční terapie.

Hormonální substituční terapie by měla být nasazena pouze po poradě s lékařem.
Pokud k menopauze dojde před 40. rokem, hovoříme o předčasném ovariálním selhání (3). Nejde v tomto případě o fyziologický jev, a proto vyžaduje léčbu.

K ZAPAMATOVÁNÍ

● Menstruační cyklus končí průměrně v 51 letech.
● Navštivte gynekologa, vstup do menopauzy neznamená nechráněný sex.

TIPY, KTERÝMI DOPORUČUJEME SE ŘÍDIT

● Gynekologické prohlídky – jednou ročně nebo u komplikovaných případů častěji.
● Požádejte o klinické vyšetření, předepsání případné léčby a zjištění gynekologických anomálií i anomálií prsou.

ZDROJE:

1.    Leridon H. Démographie de la ménopause. Quelques données. Gynécologie internationale 1997;6(10):330-1
2.    Woods NF, Mitchell ES. Symptoms during the perimenopause: prevalence, severity, trajectory and significance in women’s lives. Am J Med 2005; 118:14-24.
3.    Management of women with premature ovarian insufficiency. Guideline of the European Society of Human Reproduction and Embryology. December 2015.

go to top