OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Menopauza: co dělat s vaginální suchostí?

V období menopauzy procházíte mnoha změnami, jednou z nich je i vaginální suchost. Je potřeba tento problém léčit, nebo sám vymizí? Existují dočasná řešení i standardní léčebné postupy. Pojďme se na to podívat.

Menopauza: co dělat s vaginální suchostí?

Je vaginální suchost pouze otázka menopauzy?

Příčiny vaginální suchosti se různí. Vaginální suchost je způsobena fyziologickými faktory, jako jsou hormonální změny či vedlejší účinek užívání léků. Objevit se může ale také v důsledku emocionálních změn, nedostatku sexuální touhy a úzkosti.  Naštěstí pro vás máme řešení. Nejdůležitější však je o tomto problému hovořit a najít zdroj nepříjemných pocitů.

Proč se vaginální suchost objevuje během menopauzy?

S těmito symptomy se potýká 25 až 50 % žen. Vaginální suchost negativně ovlivňuje kvalitu jejich života a sexuální apetit, s vyhledáním lékaře však ženy často váhají (1).

Vaginální suchost je u žen v menopauze velmi častým symptomem. Vaginální hlen citlivě reaguje na pokles hormonu estrogenu, postupně slábne a ztrácí svou elasticitu v důsledku ztráty kolagenu a tukové tkáně. Vaginální suchost se s věkem zhoršuje, výsledkem je pálení, podráždění a bolest během sexu. Objevují se také vaginální záněty a urologické potíže.

25 až 50 % žen se v období menopauzy potýká s vaginální suchostí

Existují různá řešení: pokud vám byla předepsána hormonální léčba, pomůže to i s vaginální suchostí. Účinné mohou být také lokální prostředky na bázi estradiolu jako čípky, vaginální kroužky nebo krémy. Pokud si nepřejete podstoupit hormonální estrogenovou léčbu (nebo pokud je pro vás tato léčba nežádoucí), symptomy mohou dočasně zmírnit lubrikanty a vaginální hydratační přípravky. Nedávno se ke zmírnění vaginání suchosti začal doporučovat i vitamin E. Je nicméně třeba mít na paměti, že v tomto případě se jedná pouze o dočasné řešení, které přestane fungovat, jakmile pacientka přípravky vysadí.

Vaginální suchost je častým a poměrně frustrujícím problémem, diskomfort však lze zmírnit. Pokud máte vlivem nedostateční lubrikace bolesti při sexu, neváhejte a poraďte se o možnostech léčby se svým lékařem.

K zapamatování

● Pravda: Vaginální suchost je v období menopauzy standardním problémem.
● Tipy: Hormonální léčba, lubrikanty a přípravky pro hydrataci vagíny jsou vašimi nejlepšími přáteli. Měli byste je užívat na denní bázi a dlouhodobě.

ZDROJ:


1. Pastore LM, Carter RA, Hulka BS, Wells E. Self-reported urogenital symptoms in postmenopausal women: Women’s Health initiative. Maturitas. 2004; 49(4):292-303.

go to top