OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Návaly horka v menopauze: příčiny, symptomy a jak se s nimi vyrovnat

Návaly horka jsou jedním z mnoha nepříjemných symptomů provázejících menopauzu. V tomto článku naše dermatoložka Karolina Kopeć vysvětluje hlavní důvody, proč k návalům horka dochází, a má pro vás také tipy, jak s nimi bojovat.

Návaly horka v menopauze: příčiny, symptomy a jak se s nimi vyrovnat

Váš mozek tělu v podstatě říká, že je mu horko, i když to tak není. Na to tělo pak adekvátně reaguje: pocení, nepříjemné pocity, nespavost… Jde tedy o to tělu sdělit, že zas tak horko není a zchladit je. To se snadno říká, že? My víme, taky jsme si tím prošli.

Příčiny a symptomy návalů horka během menopauzy, jaký vliv mají na vaši pleť?

Vaše pleť při návalech rudne a současně se často potíte – my víme, moc hezká kombinace.

Pleť rozhodně ovlivňují. Menopauza je velmi komplikovaný proces, který má vliv na celou řadu zdravotních aspektů i každodenní život. V kostce, k návalům horka dochází vlivem snížené produkce estrogenu, jež způsobuje termoregulační a vaskulární dysfunkci. Jde o náhlé pocity horka, které jsou zpravidla intenzivnější v horní polovině těla.

Ženy mohou často zažívat také tachykardii a po odeznění návalu i mrazení. Návaly mívají různou pravidelnost a intenzitu.

Noční pocení může v některých případech vyústit v nespavost. Možná si říkáte, co to má co dělat s mojí pletí? Nedostatek spánku nebo špatný spánek však narušuje biologické procesy v kůži jako například správné fungování kožní bariéry, která tak není schopna zajišťovat požadovanou úroveň hydratace a regenerace.

Tyto biologické poruchy mohou mít negativní dopad na kvalitu pleti, ta je pak mdlá, nesjednocená, suchá, zarudlá, citlivá, povadlá a objevují se na ní jemné linky a vrásky.

Dr. Karolina Kopeć

Je proto nezbytné o pleť před spaním správně pečovat, protože právě noc je pro zdraví a krásu pleti zcela zásadní!

Faktory, které mohou zvýšit riziko návalů horka: kouření a obezita

Co můžete preventivně udělat pro zmírnění častých a intenzivních návalů horka:

  • snížit konzumaci kávy, čaje a alkoholu
  • přestat kouřit
  • udržovat v bytě nižší teplotu
  • při nástupu návalu horka na obličej nastříkat termální vodu ve spreji nebo použít chladivý polštářek (k dostání v lékárně)
  • nosit volné oblečení z bavlny nebo hedvábí (to je ta sexy část, takže podle nás rozhodně neváhejte!)
  • dát si studenou sprchu nebo koupel namísto horké

Změny na pleti v průběhu menopauzy jsou znatelné stejně jako návaly horka, což může mít neblahý vliv
na vaše sebevědomí. A co jim tedy raději zabránit, hm?

Dr. Karolina Kopeć

K zapamatování o návalech horka v období menopauzy

  • Některé faktory riziko návalů horka zvyšují: kouření, alkohol, obezita...
  • Některé symptomy menopauzy mohou vést k dalším symptomům: návaly horka mohou způsobit biologické poruchy (např. nespavost), které jsou následně příčinou potíží s pletí (např. suchost, citlivost pleti...).

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Péče o pleť

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečíst článek

Jaký vliv má menopauza na stárnutí pleti? Podrobně očima odborníka

ZDRAVÍ

Jaký vliv má menopauza na stárnutí pleti? Podrobně očima odborníka

Co se během stárnutí s kůží děje, jaký vliv má pokles estrogenů a jaké existují metody boje proti stárnutí pleti? Nahlédněte menopauze „pod kůži“ s předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti, Doc. MUDr. Tomášem Faitem, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Přečíst článek

go to top