OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Jak během menopauzy zmírnit otoky?

Nikdo nechce v důsledku menopauzy vypadat jako balon. Máme pro vás dobré zprávy, ke zmírnění tohoto problému stačí jen upravit režim.

Jak během menopauzy zmírnit otoky?

Lidské tělo je z větší části tvořenou vodou, u zdravého jedince voda zaujímá 60 až 70 % tělesné váhy. Bez ohledu na menopauzu má stárnutí vliv na rovnováhu tekutin v těle (1). Jedním z problémů, s nímž se potýkají ženy v menopauze, jsou otoky. Jaké úpravy jídelníčku mohou pomoci otoky zmírnit?

Otékání může zapříčinit strava s vysokým obsahem soli (2). V mnoha zemích se v současnosti průměrný denní příjem soli pohybuje mezi 9 a 12 g, Světová zdravotnická organizace však doporučuje přijímat maximálně 5 g soli za den (3).

Jak snížit množství soli ve stravě?

  • Během přípravy jídlo nesolte. Pokud vám jde o chuť, buďte kreativní! Existují přece různé bylinky a koření, které vaše pokrmy oživí a pozvednou.
  • Solničku ze stolu raději odstraňte.
  • Nejezte slané snacky (chipsy, krekry, preclíky, solené oříšky, slané burákové máslo).
  • Volte potraviny s nižším obsahem sodíku (čerstvé ovoce, zelenina, celozrnné výrobky, potraviny, které nebyly průmyslově zpracovány).
  • Vyvarujte se glutamanu sodného, potravinářského aditiva, které se přidává do pokrmů v mnoha zemích a kuchyních světa (4).

Vsaďte na vyšší příjem draslíku

Zdravé potraviny s vysokým obsahem draslíku:

Luštěniny (sója, čočka, fazole, hrách), sušené ovoce (sušené meruňky, fíky, rozinky, datle), ořechy a semínka, avokádo

Draslík je v mnoha různých potravinách. Větší příjem draslíku tak rozhodně nebude problém. Co myslíte?

Draslík je minerál, který by vám mohl proti otékání pomoct. Jde o zásadní živinu nezbytnou pro udržování celkového objemu vody v těle, rovnováhu kyselosti a elektrolytů a pro normální fungování buněk. Proto může být jeho vyšší přísun v období menopauzy prospěšný ke zmírnění otoků. Draslík je obsažen v mnoha nerafinovaných potravinách, zejména v ovoci a zelenině. Zvýšený příjem draslíku u dospělých rovněž snižuje krevní tlak, jeho konzumace tak může prospět celkovému zdraví (4).

Omezte alkohol

Další faktor, který může přispívat k otokům, je alkohol. Vlivem alkoholu může váš obličej působit opuchle, alkohol zároveň nadýmá. Omezení alkoholu během menopauzy tedy zcela určitě povede ke zmírnění otoků a pomůže i proti nechtěnému váhovému přírůstku. Alkohol se 7 kaloriemi na gram totiž obsahuje téměř stejné množství kalorií jako čistý tuk (ten obsahuje 9 kalorií na gram). Může vám to připadat šokující, ale sklenička vína často obsahuje stejné množství kalorií jako třeba čtyři sušenky. Sklenka piva je ekvivalentem jednoho dílku pizzy. Pokud omezíte alkohol, pomůže to nejen proti otokům, ale snížíte tím také svůj kalorický příjem, díky čemuž si snadněji udržíte zdravou tělesnou váhu (5).

Pijte hodně vody

V neposlední řadě si připomeňme, že je potřeba denně vypít dva litry vody. Důvod je prostý. Pokud přijímáte málo tekutin, tělo se brání dehydrataci a zadržuje větší množství vody, výsledkem jsou právě otoky. Proto nezapomínejte pít dostatečné množství vody (6).

K zapamatování

Otoky můžete zmírnit:
● Omezením příjmu soli
● Zvýšenou konzumací draslíku
● Omezením konzumace alkoholu
● Pitím 2 l vody denně

ZDROJE:

● [1]. Stachenfeld, N. S. (2014). Hormonal Changes During Menopause and the Impact on Fluid Regulation.
● Reproductive Sciences, 21(5), 555–561.
● [2]. Toldrá F, Barat J. Strategies for Salt Reduction in Foods. Recent Patents on Food, Nutrition & Agriculture, 2012, 4,
● 19-25
● [3]. Dötsch-Klerk, M., PMM Goossens, W., Meijer, G. W., & van het Hof, K. H. (2015). Reducing salt in food; setting
● product-specific criteria aiming at a salt intake of 5 g per day. European Journal of Clinical Nutrition, 69(7), 799–804.
● [4]. http://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/salt-reduction
● [5]. https://www.drinkaware.co.uk
● [6]. Brończyk-Puzoń A, Piecha D, Nowak J, Koszowska A, Kulik-Kupka K, Dittfeld A, Zubelewicz-Szkodzińska B.
Guidelines for dietary management of menopausal women with simple obesity. Prz Menopauzalny. 2015 Mar; 14(1): 48–52.

go to top