OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Diagnostika menopauzy: měla bych si nechat udělat krevní test?

  • Oblíbené

Krevní test většinou není k potvrzení menopauzy nutný, pokud nemáte odstraněnou dělohu.

Diagnostika menopauzy: měla bych si nechat udělat krevní test?

K potvrzení mnohdy stačí stále znatelnější klinické známky. Příznaky menopauzy nejsou zanedbatelné… Fyzické změny začínají různě, proto doporučujeme navštívit praktického lékaře nebo specialistu, aby vás vyšetřil a diagnózu potvrdil.

Test z krve není pro potvrzení menopauzy nezbytný

Pro potvrzení menopauzy nejsou krevní testy standardně nutné. Klinicky menopauzu snadno odhalí sám pacient nebo lékař: věk, několikaměsíční nepřítomnost menstruace, návaly horka, výkyvy nálad nebo vaginální suchost jsou symptomy, kterých si snadno všimnete.
Navštivte praktického lékaře nebo specialistu, který vám pomůže rychleji odhalit začátek menopauzy, doporučí vám nejvhodnější celkovou péči, vysvětlí vám symptomy a
v případě potřeby zvolí vhodný postup léčby.


Vím, že menopauzu lze odhalit bez krevního testu, ale co když krevní test chci?

Krevní test v podstatě zjišťuje hladiny hormonů pro stimulaci folikulů (FSH) a také hladiny estrogenu (1)

Pokud chcete test podstoupit, obraťte se na svého gynekologa nebo praktického lékaře, aby bylo jasné, co přesně je třeba v rámci testu zjistit.
Hladina hormonů FSH během menopauzy roste, zatímco estrogen klesá. Hormonální testy se však velmi špatně interpretují, protože hormony velmi kolísají.

Lékař Vám možná doporučí ještě kontrolu hormonů štítné žlázy (TSH), protože nesprávná funkce štítné žlázy může mít za následek podobné symptomy jako s sebou nese menopauza.

Vaše symptomy ale nejspíš budou natolik výrazné, že budete prostě vědět, že se nacházíte v období menopauzy. Testy vám vaši domněnku pak pravděpodobně jen potvrdí.

K zapamatování, jste-li na začátku menopauzy

Menopauzu snadno odhalí váš lékař.
● Fakt #1: Praktický lékař vám může pomoci poznat menopauzu podle návalů horka, emocionálních výkyvů, případně pomocí krevního testu.
● Fakt #2: K potvrzení menopauzy není krevní test potřeba.
● Fakt #3: Gynekolog pozná menopauzu podle tělesných změn (návaly horka, vaginální suchost, nepravidelná menstruace).
● Fakt #4: Krevní test může být praktický v případě, že se potýkáte ještě s jinými symptomy.

ZDROJE:


1. www.cngof.fr/menopause

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Péče o pleť

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečíst článek

go to top