7 sportů pro období menopauzy

Asi jako většina z nás jste si v průběhu života nějaké sporty už vyzkoušela… Nejdřív vás to uchvátí, pořídíte si vybavení a členství, pak vám do toho prostě vždycky něco přijde a je po pravidelnosti. Je to tak?

Zpočátku vynecháte pár lekcí, potom se z toho stanou měsíce a než se nadějete, už si prostě ani neumíte představit, že byste se do tělocvičny vrátila – často ze strachu, abyste nevypadala trapně. No, děje se to nám všem.


Dobrá předsevzetí snadno opustíte i v důsledku hektického života a nedostatku času. Teď je ale opravdu na čase udržovat se fit a jít vstříc novému, zdravějšímu životnímu stylu, protože vám to pomůže období menopauzy zvládnout.

Jaký sport je pro období menopauzy nejvhodnější?

Nejlepší je ten, u kterého vydržíte. Cílem je najít něco, co vás motivuje, je totiž třeba pravidelnost. Nestačí jít jednou, klíčem je právě ona pravidelnost. Je sice důležité vybrat si aktivitu, která vás bude bavit, a docházet někam, kde to pro vás bude motivační… Vůbec nejdůležitější ale je najít si čas a vydržet. V ideálním případě se pak zvolené aktivitě věnujte 2krát až 4krát týdně.

Dobrá zpráva je, že žádný sport není lepší než jiný. Měli byste ale kombinovat dvě doplňující se aktivity podle následujícího principu: vytrvalostní sport vysoké intenzity a klidnější aktivitu.

Jaké vytrvalostní sporty se hodí pro období menopauzy?

Volte vytrvalostní sport pro posílení srdce, spálení kalorií, rozvoj svalové hmoty a věnujte se mu třicet až čtyřicet minut dvakrát týdně.

Běhání
Běhání je jedním z nejlepších sportů pro boj se symptomy menopauzy, a to zejména díky tomu, že posiluje kosti a je zároveň prospěšné pro kardiovaskulární systém. Dejte si však záležet s výběrem běžeckých bot, musí být vhodné pro chodidla a klenbu. Studie ukázaly, že běhání v rozmezí jedné až dvou hodin týdně (rozděleno do dvou až tří tréninků) pomalejším tempem zvyšuje očekávanou průměrnou délku života.

Chůze
Chůze vyžaduje vhodnou obuv a při rychlosti 5 až 6 km/h jde již skutečně o sport
bez jakýchkoliv kontraindikací. Pokud jste několik let necvičili, je chůze ideální volbou, jak opět postupně začít s pohybem. Pořiďte si krokoměr a stanovte si cíl 10 000 kroků denně.

Plavání
Plavání výborně procvičuje svaly vrchní části těla i nohou. Voda nadnáší a chrání křehké klouby. Na druhou stranu tento sport nijak nezlepší hustotu vašich kostí.

Cyklistika
Pokud vám kvůli zátěži kloubů nevyhovuje běhání, může pro vás být alternativou cyklistika. Stimuluje svaly na nohou, zadek a záda stejně jako svaly na břichu a perineální svaly. Podobně jako plavání však nemá vliv na kostní hmotu.

Který „klidnější“ sport se hodí pro období menopauzy?


Dvakrát týdně si k vytrvalostnímu sportu dopřejte hodinu klidnější aktivity pro zlepšení flexibility, rovnováhy těla a tonizaci hlubokých svalů, které zpevňují kosti.

Jóga
Jednou z mnoha výhod této prověřené aktivity je to, že je vhodná pro všechny úrovně pokročilosti, tedy i pro úplné začátečníky! Můžete si vybrat z několika druhů jógy, ať už energetickou, atletickou nebo pro pokročilé – vybere si opravdu každý podle své chuti. Jóga obecně pomáhá udržovat ohebnost kloubů, napomáhá k pružnosti těla, ulevuje
od bolesti zad a stimuluje krevní cirkulaci. Pomáhá také zlepšit rovnováhu, posílit svaly středu těla a držet pod kontrolou váhu. A samozřejmě příznivě působí i na zmírnění stresu a úzkosti.

Pilates
Pilates se v mnohém podobá józe. Zlepšuje pružnost a rovnováhu, tonizuje svaly středu těla – každý cvik se soustředí zejména na svaly břicha a perineální svaly… Což je skvělý bonus!

Quiqong
Systém dechových cvičení kombinující statické a cviky a cviky v pohybu. Jde o tradiční čínskou disciplínu, která posiluje svaly středu těla, trénuje rovnováhu a ulevuje od napětí zad. Vše se dělá pomalu a pozvolna, což jistě uvítají ti, jimž sport není příliš blízký.

Redakce

Náš ikonický přípravek

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Návaly při menopauze: Jak je zmírnit?

Klimakterium působí na ženský organismus velice individuálně. Snad nejvíc ze všeho nás trápí psychické výkyvy, návaly horka, v zimních měsících paradoxně víc než v létě, kdy se potí vlastně všichni a rozdíl mezi teplotou organismu a venkovní teplotou není tak velký. Nové studie ukázaly, že návaly horka mohou u žen trvat až sedm let. Jak tyhle nepříjemné projevy snížit na nejmenší možnou míru?

Přečtěte si více