OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Previous

Poporodní vypadávání vlasů

Typické symptomy provázející vypadávání vlasů

Přibližně 90 % maminek se v období tří měsíců po porodu potýká s náhlou ztrátou vlasů. Doba mezi porodem a vypadáváním vlasů koresponduje s délkou klidové (telogenní) fáze růstu vlasů: toto období trvá od jednoho do šesti měsíců, průměrně pak právě ony tři měsíce. Toto dočasné vypadávání vlasů, které označujeme termínem telogenní efluvium, je difuzní a objevuje se především na temeni hlavy.

Během tohoto období ženy ztrácejí až 30 % svých vlasů. A vlasy, které nevypadnou, vypadají mdle a lámou se. Lámání vlasů a roztřepené konečky jsou tak jedním z poporodních neduhů, které se objevují poměrně často. Tento typ vypadávání vlasů může přetrvávat až několik měsíců, jde však o přirozený jev. U většiny žen postupně dojde k obnově růstového cyklu vlasů, a to do šesti měsíců, nebo nejpozději do dvanácti měsíci po porodu.

Na vypadávání vlasů mají zásadní vliv hormony

Obrovské množství estrogenů produkovaných ženským tělem v období těhotenství zabraňuje vlasům přejít do telogenní fáze, což znamená, že vlasy jsou „uvízlé“ v růstové (anagenní) fázi. Ženy během těhotenství zaznamenávají, že jim vlasy rostou výrazně rychleji než předtím a vlasy jsou celkově silnější a plnější.
Obnova hormonální rovnováhy po porodu (hladina estrogenu a dalších hormonů rapidně klesá na úrověň před porodem) je spouštěčem masivního přechodu do telogenní fáze, což vede k výraznému padání a slábnutí vlasů. Jde o poporodní vypadávání vlasů.

Kromě zmiňované hormonální nerovnováhy se na vypadávání vlasů po porodu může podílet také nedostatek spánku, potenciálně pak i potíže s výživou a nároky na péči o novorozence. Případný stres má na vypadávání vlasů také značný vliv. Dalším důvodem k vypadávání vlasů po porodu může být také nedostatek železa a vitaminů.

Poporodní alopecie je dočasná

Ve většině případů je naštěstí poporodní vypadávání vlasů, nebo jejich lámání a řídnutí, pouze dočasné, vlasy opět dorostou. Poporodní vypadávání vlasů obvykle nevyžaduje žádnou speciální lékařskou léčbu, ztrátu vlasů však může pomoci zpomalit strava s vysokým obsahem železa a vitaminů.

Pokud potíže s vypadáváním vlasů přetrvávají déle než rok, doporučuje se navštívit dermatologa, aby určil příčinu vypadávání vlasů.

Jednou z příčin vypadávání vlasů u žen je porod. Asi tři měsíce po porodu dochází k náhlému a výraznému vypadávání vlasů.