OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Menopauza: Co se ve vašem těle děje s vápníkem a vitaminem D, když je vám 50?

S věkem se postupně snižuje množství vápníku v organismu. Stále jsou však způsoby, jak vápník v těle udržet nebo jak mu jej dodat. Vezměte si papír a tužku a pište si.

Menopauza: Co se ve vašem těle děje s&nbspvápníkem a vitaminem D, když je vám 50?

Nedostatek vápníku má silný dopad na celkové zdraví. Bez vápníku se můžete cítit trochu sklesle a bez energie. Jsou ale způsoby, jak množství vápníku v těle navýšit. Proč to nevyzkoušet a nezkusit, co to udělá? :)

Nedostatek vitaminu D: hlavní důvod poklesu množství vápníku v období menopauzy

Nedostatek vitaminu D je spouštěčem snížené absorpce vápníku v těle, především pak v kostech, kde hrozí riziko fraktur. Ovlivněna však může být i pokožka. Vápník je malý iont, který je pro kůži nepostradatelný, podílí se totiž na správné komunikaci mezi kožními buňkami a zajišťuje, aby fungovaly v harmonii. Nerovnováha vápníku ve svrchní vrstvě kůže mění hladinu pH, pH se u žen s věkem zvyšuje z 5 na 6. 

Vlivem této změny se pokožka stává citlivější a ženy se mohou potýkat s vyrážkami a podrážděním pleti. Pokud již nějakým kožním onemocněním trpíte (např. ekzemémem nebo rosaceou), může dojít ke zhoršení.

Polovina žen v menopauze užívá doplňky stravy s obsahem vápníku. Je však nutné užívat i vitamin D: nechejte si jej zkontrolovat a pořiďte si kapky s vitaminem D!

Hladina pH se ve svrchní vrstvě kůže zvyšuje s věkem. Tento jev dále narušuje funkci kožní bariéry, která je křehčí, náchylnější k alergiím, infekcím a vykazuje nižší schopnost hojení.

K zapamatování

  • Pokles vápníku, když je vám 50, je důsledkem nedostatku vitaminu D. Ten způsobuje, že se vápník do těla nevstřebává tak, jak by měl.
  • Nedostatek vitaminu D a vápníku následně zapříčiňuje další dysfunkce, je tedy lepší začít se suplementací vápníku a vitaminu D co nejdříve.

go to top