Je příčinou akné nezdravá strava?

Možná vás překvapí, že navzdory všeobecně rozšířenému přesvědčení nebývá nezdravá strava důvodem vzniku akné. Čtěte dál a zjistěte pravdu o tom, jaký vliv může mít váš jídelníček na pleť.

Jaký vliv má náš jídelníček na akné


Na symptomy spojené s akné může mít vliv mnoho vnějších faktorů včetně znečištění, teploty a - ano, špatné stravy. To ale neznamená, že občasné mlsání vaší oblíbené čokolády stojí za zhoršením akné. I když vám nejspíš kdysi vaše babička tvrdila opak, mezi nezdravým jídlem a výsevem akné neexistuje žádná prokázaná spojitost. Závažný vliv na pleť má nicméně nedostatečná výživa, která může způsobit vše od vitiliga až po dermatitidu. Neexistuje však důkaz, který by potvrzoval, že konzumace některých druhů potravin souvisí specificky se vznikem akné.[1] Nevyvážená strava bez dostatečného přísunu ovoce a zeleniny však rozhodně bude mít dopad na stav vaší pleti. Proto je důležité pohlídat si, že denně sníte alespoň 5 kousků ovoce a zeleniny.


Lifestylové tipy, jak mít akné pod kontrolou

Jen správně hydratovaná pleť může být vyvážená. Pokud tedy chcete zlepšit celkový stav své pleti, měl by pro vás být prioritou příjem tekutin, a to především vody. Jak jsme již uvedli výše, neexistuje žádná souvislost mezi mastným jídlem nebo čokoládou a negativním dopadem na akné. Vyvážená strava je však to nejlepší, co své pleti můžete dopřát. Zajistíte si tak dlouhodobě její zdraví.

Pokud trpíte obzvlášť viditelnými projevy akné, je důležité naučit se zvládat stres. Akné totiž může výrazně ovlivnit naše sebevědomí a velký stres symptomy spojené s akné zhoršuje [2], není to sice snadné, ale pokud se naučíte mít stres spojený s akné pod kontrolou, z dlouhodobého hlediska to stavu vaší pleti prospěje.


Sources:
[1] K H Basavaraj, C Seemanthini, and R Rashmi, ‘Diet in Dermatology: Present Perspectives’ in Indian Journal of Dermatology (2010) 55 (3) : pp. 205–210
[2] G. Yosipovitch, M. Tang, A.G. Dawn, M. Chen, C.L. Goh, Y. Huak, L. Seng, ‘Study of psychological stress, sebum production and acne vulgaris in adolescents’ in Acta Derm Venereol (2007) 87 (2), pp. 135-9. Accessible at https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17340019

Redakce

Náš ikonický přípravek

NORMADERM

Intenzivní čisticí gel pro pleť se sklonem k akné

Přípravky na čištění pleti - Default

Důkladně vyčištěná pleť. Bez vysoušení. Jemnější textura pleti.

NORMADERM

PROBIO-BHA
SÉRUM PROTI
NEDOKONALOSTEM PLETI

Séra na obličej - Default

Koriguje viditelnost výsevu hormonálního akné.

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Buďte během menopauzy v pohodě

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

Přečtěte si více