Tipy, jak v zimě ochránit pleť před poškozením v důsledku UV záření

Věděli jste, že může slunce poškodit vaši pleť i v zimě? Je to tak – UV záření působí během celého roku, je proto důležité pleť chránit 24 hodin denně, 365 dní v roce.

Jak v zimě paprsky UV záření ovlivňují pleť?

Lidé se často mylně domnívají, že slunce nemůže pleť během zimy nijak poškodit. Pravdou je, že škodlivé UV záření je přítomno po celý rok – liší se pouze jeho množství.

Paprsky UVA záření jsou rovněž delší než paprsky UVB záření, což znamená, že mohou proniknout hlouběji do epidermis.

UV záření můžeme rozdělit do tří kategorií: UVA, UVB a UVC záření, přičemž paprsky UVC záření jsou pohlceny atmosférou, ještě než dopadnou na zem.[1]
UVB záření – tedy to, které stojí za vaším opálením (nebo spálením) – dosahuje svého vrcholu v létě a UVA záření se ve stejné míře objevuje během celého roku, ať už jste v lednu v New Yorku nebo v červenci třeba v Nairobi. Paprsky UVA záření jsou rovněž delší než paprsky UVB záření, což znamená, že mohou proniknout hlouběji do epidermis. A právě to z nich dělá hlavní příčinu fotostárnutí.[2]

Studie prokázaly, že UVA záření proniká přes mraky a mlhu, stejně jako skrz sklo a další povrchy odrážející světlo. Příkladem mohou být okna či veřejná doprava.[3]Ve zkratce lze tedy říci, že tam, kde se vyskytuje denní světlo, je vždy i UVA záření. I když v zimě svítí slunce o něco méně než během léta, je stále důležité pleť chránit.

Ochrana pokožky před zimním sluncem

Bydlení ve městě si často vybírá svou daň. Pleť je ohrožena fotoznečištěním  i oxidativním stresem  V zimě navíc mohou sníh, vítr a chladné teploty vést k tomu, že pleť bude sušší a citlivější než v létě. Pro správnou ochranu pleti v zimě je zcela klíčová důkladná pleťové péče. Víme, jak nejlépe pleť vyčistit a odstranit z ní nadměrné znečištění Pro důkladné odlíčení volte přípravky na bázi krému či vody. Sáhněte rovněž po hutnějším denním krému nebo tónovaném hydratačním přípravku, ujistěte se však, že již obsahují ochranný SPF faktor (a to alespoň SPF 25).

Pokud letos míříte na zimní dovolenou, nezapomeňte, že paprsky UV záření se mohou odrážet od lesklých povrchů, například od sněhu nebo vody. Nezapomeňte si proto přibalit fotoprotekci bez ohledu na to, jaké počasí očekáváte.

Sources:

[1] D’Orazio, J. et al, ‘UV Radiation and the skin’ in International Journal of Molecular Science 14.6 (2013) pp. 12222–12248 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3709783/]
[2] Agence française de Sécurité sanitaire environnementale (AFSSE). ‘Ultraviolets: état de connaissances sur l'exposition et les risques sanitaires’ (2005) pp. 41
[3] Robert Kandel, directeur de recherche honoraire du CNRS, Laboratoire de météorologie dynamique (LMD/IPSL), Palaiseau.


Redakce

Náš ikonický přípravek

CAPITAL SOLEIL

UV-AGE DAILY

Ochranné krémy - Default

Fluid na bázi vody proti fotostárnutí SPF 50+ 40 ml

CAPITAL SOLEIL

UV-AGE DAILY TÓNOVANÉ PROVEDENÍ

Ochranné krémy - Default

Fluid na bázi vody proti fotostárnutí 40ml

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Buďte během menopauzy v pohodě

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

Přečtěte si více