Na menopauze záleží: odborné rady, jak zvládnout svoji pleť

S menopauzou přichází také řada nečekaných změn, které se dotknou vaší pleti. Pokud se tomuto životnímu období právě blížíte (nebo se v něm třeba zrovna nacházíte) a potřebujete pár SOS kosmetických rad, čtěte dál.

Co se děje v období menopauzy?

Projevy menopauzy mohou být u každé ženy trochu jiné, ale odborníci definují menopauzu jako moment, kdy zaznamenáme trvalé ukončení menstruace. Aktivita vaječníků klesá a naše tělo produkuje méně hormonu estrogenu. „Perimenopauza nastává, když změny, kterými tělo prochází, vedou k menopauze. Měsíční cyklus začíná být nepravidelný, ale může následovat několik měsíců pravidelné menstruace,“ říká Sarah Gora, Ph.D., vedoucí Medical and Scientific Relations pro značku Vichy v Kanadě. Co tím tedy říkáme? Pokles estrogenu může mít zásadní vliv na vaši fyzickou a psychickou pohodu. „Výsledkem mohou být menopauzální symptomy jako: návaly horka, pocení, výkyvy nálad, kardiovaskulární obtíže, osteoporóza a snížení množství kolagenu v naší pleti,“ říká Dr. Gora.

Vaše pleť během menopauzy

Jak stárnete, Vaše pleť se stává obětí neodbytných vrásek, suchosti a nedostatku jasu. S nástupem menopauzy začínají být tyto změny viditelnější – je to, jako by se proces stárnutí najednou zrychlil. Menopauza se na pleti projevuje ztrátou lipidů, což znamená, že je sušší a tenčí. „Dochází k úbytku buněčných vrstev epidermis, zploštění buněk a zpomalení procesu buněčné obnovy,“ říká Dr. Gora. Nemluvě o tom, že nižší hladina estrogenu často znamená ztrátu objemu v obličeji, což pak vede k tomu, že pleť působí povadle a bledě.

Menopauza: upravte svou denní rutinu péče o pleť

„Zralá pleť zkrátka potřebuje něžnější, laskavou péči. Několik drobných změn ve vaší současné rutině péče o pleť pomůže minimalizovat dopad symptomů menopauzy.“ Doporučuje se nepoužívat krémy, které jsou příliš mastné, ucpávají póry a pleti sice přinášejí komfort, ale neřeší dopad menopauzy,“ říká Dr. Gora. „Lepší je používat formuli olej ve vodě s obsahem lipidů a anti-ageingových látek pro posílení přirozené ochranné bariéry pokožky a zlepšení hydratace.“ Je také zcela zásadní pleť chránit před škodlivým UVA a UVB zářením (hlavní důvody fotostárnutí, vzniku tmavých skvrn a kožních onemocnění). Abyste předešli poškození kůže, každé ráno používejte širokospektrální opalovací přípravky s ochranným faktorem alespoň SPF 30.

Pleť v noci potřebuje extra dávku jemné péče

Protože je pleť v období menopauzy křehčí a tenčí, vyhněte se nešetrným peelingům a přípravkům obsahujícím alkohol, které mohu suchost pleti jen zhoršit. Hledejte krémové čisticí přípravky, které pleť hydratují sérem na bázi oleje nebo hydratačním balzámem. „Důležité je pečlivě odlíčit make-up krémovou formulí nebo jemnou formulí na bázi vody,“ říká Dr. Gora. Kožní tkáň v období menopauzy v noci zadržuje více vody, což způsobuje otoky. Zvolte adaptovanou kosmetickou péči s drenážním účinkem, která pleti vykompenzuje ztrátu vody i lipidů. „Je také načase pleť hýčkat maskou a/nebo obličeji vrátit vyrýsovanost masáží obličeje, která přípravku umožní vstřebat se.“

Redakce

Náš ikonický přípravek

NEOVADIOL

Phytosculpt

Denní krémy - Default

Zpevňující a remodelační péče o krk & kontury obličeje

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Buďte během menopauzy v pohodě

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

Přečtěte si více