OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Proč mi během menopauzy na obličeji rostou chloupky?

Během menopauzy dochází k drastickému poklesu ženských hormonů. Co se stane, když začne převládat testosteron? Zůstanete samozřejmě i nadále ženou, ke slovu se však hlásí i vaše mužská část. Níže vám vysvětlíme, co se vlastně děje.

Proč mi během menopauzy na obličeji rostou chloupky?

Jak menopauza ovlivňuje růst nechtěných chloupků na obličeji?

V období kolem perimenopauzy a menopauzy si na tváři můžete povšimnout řekněme „méně diskrétních“ chloupků.

Vlasové folikuly produkují několik typů lidských vlasů a chloupků. Ženy všech věkových kategorií mají na obličeji folikuly, z nichž standardně vyrůstají jemné, neznatelné chloupky. 

Mohou se objevit nad rty, podél linie čelisti a také na bradě, na vině je pokles ženských hormonů v období menopauzy. Malé množství testosteronu produkovaného ženským tělem při menopauze nemizí – to máme tedy opravdu štěstí, že? Nadledvinky totiž během našeho života vytvářejí i trochu mužských hormonů. Proto dochází v období menopauzy k nerovnováze mezi mužskými a ženskými hormony. Právě relativní nadbytek mužských hormonů může zapříčinit růst těchto „méně diskrétních“ chloupků na obličeji.

Podle „British Journal of Dermatology" ve skupině žen v období po menopauze:
- 39 % z nich pozoruje nadměrný růst chloupků na obličeji, především pak na bradě.

Jiná zpráva uveřejněná v „Menopausal Health" v roce 2009 uvedla, že u skupiny 656 amerických žen ve věku 50-79 let:
- se nadměrné chloupky na obličeji vyskytovaly u 33 % žen ve věku 50-59 let,
- a 54 % žen ve věku 60-69 let.  

Studie neodhalila výrazné rozdíly mezi růstem chloupků na obličeji u žen bělošského původu a Afroameričanek. Je jasné, že se k nim nechcete nutně přidat, ale my si myslíme, že je dobré vědět, že jde o něco poměrně obvyklého a že se to dá řešit.

39 % žen se setkává s nadměrným růstem chloupků na obličeji

Pozitivní je, že tento problém lze v závislosti na jeho závažnosti docela dobře řešit. Pokud je chloupků příliš mnoho a vadí vám, můžete použít topický krém, který zpomaluje jejich růst. Případně chloupky můžete odstranit pomocí vosku, elektrolýzy narušující vlasové folikuly nebo laserem. Prostě se jich zbavte a už na ně nemyslete!

K zapamatování

Chloupky na obličeji v období menopauzy nejsou nic neobvyklého. Jde o hormonální záležitost a vaše hormony to v těchto dnech nemají zrovna lehké.  

Prostě sáhněte po topickém krému, vosku nebo si zajděte na laser a zbavte se jich!

go to top