OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

SKINCONSULTAI

Vaše osobní diagnostika stárnutí pleti vyvinutá s dermatology s využitím umělé inteligence.

Vyzkoušet nyní
Skinconsult

Menopauza: Jaké jsou nejčastější příznaky upozorňující na změny kůže?

 • Oblíbené
MUDr. Petra Trojanová
MUDr. Petra Trojanová

S příchodem menopauzy jsou spojeny různé změny na vašem těle, mysli i kůži. Jedná se o začátek nové životní etapy, a i když se během ní můžete cítit nekomfortně, pomůže vám informovanost o tom, co se s vaším tělem děje, projít tímto procesem a vyjít z něj silnější. V následujícím článku naše expertka MUDr. Petra Trojanová, Ph.D. popisuje různé změny, jež pocítíte a uvidíte na své kůži, jako je například ztráta pružnosti, a vysvětluje, proč k těmto změnám dochází. Možná se na vlastní kůži nesetkáte se všemi popisovanými příznaky, neboť menopauza je velice individuální záležitost, nicméně protože si tímto procesem prochází každá žena, jsme tu, abychom vám pomohli.


Různé příznaky menopauzy projevující se na kůži

Menopauza je velice složitý proces. Může způsobovat některé viditelné změny projevující se na vašem těle, kůži a vlasech, na které byste podle nás měla být připravena! Zaprvé je nutno mít na paměti, že slábnoucí fungování vaječníků vyvolává hormonální nerovnováhu, která ovlivňuje přirozené biologické procesy probíhající v kůži. Delší doba obnovy buněk, zhoršující se regenerace a hydratace, úbytek kolagenu a změna orientace elastických vláken způsobují některé frustrující změny v kvalitě naší kůže. Frustrující, avšak nikoli neřešitelné!

Příznaky projevující se na naší kůži jsou rozmanité a liší se v závislosti na stádiu naší menopauzy, nicméně jejich společným faktorem je nedostatek hydratace.

Níže uvedené první příznaky bývají obvykle spojeny se změnou hladiny hormonů:

 • Suchost – můžete pozorovat, že vaše kůže je drsná, někdy svědí a vypadá unaveně.
 • Ztenčení – objevují se viditelnější vrásky, zejména kolem očí a úst, a poranění se hojí déle.
 • Zvýšená citlivost kůže – vaše kůže bývá často podrážděná, začervenalá, s pocitem pálení, takže je nutné věnovat větší péči správnému rozhodování ohledně péče o pokožku.
 • Akné – existující problémy s kůží se mohou zhoršovat nebo se mohou nově znovu projevit z důvodu nižší hladiny ženských hormonů.
 • Známky poškození sluncem, jako např. stařecké skvrny – pravděpodobně si povšimnete známek nadměrného vystavování slunečnímu záření bez ochranných přípravků v porovnání s předchozími lety.
 • Povislá kůže  – s klesajícím množstvím kolagenu začíná kůže ztrácet svou pevnost.
 • Snadný vznik modřin – způsobený postupným zeslabováním kůže v důsledku úbytku kolagenu, glykosaminoglykanů (GAG) a vody.
 • Větší množství chloupků na obličeji a naopak vypadávání vlasů – povšimnete si nežádoucího ochlupení nad horním rtem, na lícních kostech a na bradě, zatímco vlasy se začnou ztenčovat a někdy může docházet i k ustupování jejich frontální linie.

Hlavní body, které je třeba si zapamatovat ohledně příznaků menopauzy projevujících se na kůži

Změny na těle se často mohou projevovat i na kůži, neboť kůže je naším nejvíce viditelným orgánem, ale zároveň také orgánem, který se nejsnáze hojí a který se dá nejsnadněji ochránit, protože jej můžeme ošetřit přímo a lokálně. A právě proto jsou vaše rozhodnutí ohledně péče o pokožku v tomto období ještě důležitější než kdy dříve.

Náš ikonický přípravek

 • Phytosculpt - obrázek výrobku

  NEOVADIOL

  Phytosculpt

  Denní krémy

  Zpevňující a remodelační péče o krk & kontury obličeje

 • Noční pokroková remodelační péče pro zralou pleť - obrázek výrobku

  NEOVADIOL

  COMPENSATING COMPLEX - Noční pokroková remodelační péče pro zralou pleť

  Noční krémy

  Zlepšuje hutnost, objem a jas pleti pro mladistvější vzhled.

 • Best-seller

  Pokroková remodelační péče pro zralou pleť - Normální až smíšená pleť - obrázek výrobku
 • Nejčtenější

  Buďte během menopauzy v pohodě

  Péče o pleť

  Buďte během menopauzy v pohodě

  Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

  Přečíst článek

  Návaly při menopauze: Jak je zmírnit?

  Péče o pleť

  Návaly při menopauze: Jak je zmírnit?

  Klimakterium působí na ženský organismus velice individuálně. Snad nejvíc ze všeho nás trápí psychické výkyvy, návaly horka, v zimních měsících paradoxně víc než v létě, kdy se potí vlastně všichni a rozdíl mezi teplotou organismu a venkovní teplotou není tak velký. Nové studie ukázaly, že návaly horka mohou u žen trvat až sedm let. Jak tyhle nepříjemné projevy snížit na nejmenší možnou míru?

  Přečíst článek

  go to top