OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Konec sexu v menopauze? Mýty hoďte za hlavu!

Ztráta chuti na sex? Poševní suchost? Nespokojenost sama se sebou kvůli strachu ze stárnutí?

Konec sexu v menopauze? Mýty hoďte za hlavu!
Konec sexu v menopauze? Mýty hoďte za hlavu!

K intimnímu životu v menopauze se stále váže mnoho předsudků, které jsme probrali s předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti, Doc. MUDr. Tomášem Faitem, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

„Asi největším mýtem je, že ženy po menopauze již žádný sexuální život nemají, ten je rozšířen zejména mezi mladšími jedinci. Naopak velmi škodlivý mýtus mezi ženami po menopauze je, že problémy s lubrikací jsou v jejich věku normální a je nutné si na ně zvyknout,“ popisuje gynekolog Tomáš Fait

Do ženské sexuality se podle něj promítají ještě další dva časově navazující problémy spojené s menopauzou. „Žena, která trpí příznaky klimakteria, jako jsou návaly horka a noční pocení, je sama se sebou nespokojená, nevyspalá a nemá na sexuální aktivity náladu. Bere tyto příznaky jako znak stárnutí, a tím trpí její sebehodnocení, a s ním i pocit sexuální atraktivnosti. S odstupem několika let se přidává problém veskrze mechanický - urogenitální atrofie - poševní suchost, porucha lubrikace, a s tím i bolestivost při styku,“ říká lékař. Vzápětí ale dodává, že tyto problémy se dají řešit.

Akutní příznaky menopauzy lze zmírnit změnou životního stylu, užíváním hormonální terapie nebo fytoestrogenů, a také péčí o svůj vzhled za pomoci speciální kosmetiky určené pro toto období. „To odbourá potíže, zvýší sebevědomí a dodá vlastní pocit sexuální atraktivity. Poševní suchost lze překonat pomocí malých dávek lokálně aplikovaných estrogenů či DHEA a akutně za pomoci lubrikantů,“ vysvětluje.

Využijte menopauzu ve svůj prospěch!

Řešení těchto dílčích problémů se rozhodně vyplatí, protože sexualita je nedílnou součástí kvalitního života a zejména života partnerského. „Pokud se mu žena po menopauze bude z nějakého důvodu vyhýbat, může narušit vztah, který má potenciál trvat až do doby "dokud Vás Bůn nerozdělí". Obecně zejména urogenitální atrofie je problém, o kterém se nelehce mluví, a přitom se velmi lehce dá řešit,“ dodává Tomáš Fait.
A pozor, klimakterium přináší pro intimní život i plusové body. Hlavní výhodou je to, že vymizí menstruace, a tím pádem obavy z nežádoucího otěhotnění.
Vzpomeňme na slavný dialog Jacka Nicholsona a Diane Keaton z filmu Lepší pozdě nežli později: Antikoncepce? - Menopauza. - Jsem to ale šťastlivec.

go to top