OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Je riziko rakoviny kůže v období menopauzy vyšší?

Během menopauzy jsou různé části vašeho těla citlivější, proto jsou také náchylnější k útokům zvnějšku i zevnitř. Jako vždy je první na řadě právě kůže, a tak neváhejte a opalovací přípravky rozhodně nanášejte ve velkém!

Je riziko rakoviny kůže v období menopauzy vyšší?

Vlivem menopauzy je vaše kůže více ohrožena rakovinou

Keratinocyty jsou buňky, které tvoří 90 % svrchní vrstvy kůže.

Rakovina kůže je nejčastějším maligním onemocněním, ve Spojených státech je ročně zaznamenán 1 milion nových případů. Již déle víme, že v rozvoji tohoto onemocnění zásadní roli sehrává slunce. Sluneční expozice je něco, co můžete ovlivnit, dávejte na sebe tedy prosím pozor!
Klinické objevy ukazují, že na vzniku rakoviny kůže se zřejmě podílí estrogen, protože receptory estrogenu jsou součástí kožních keratinocytů.


Klinické testy odhalily, že perorální antikoncepce a hormonální léčba v průběhu menopauzy zmírňují akné a stárnutí pleti, zatímco jiné testy zjistily, že existuje souvislost mezi užíváním antikoncepce a zvýšeným rizikem nemelanomových kožních nádorů. Proto dejte pozor na to, co užíváte.

Jednoduché kroky pro prevenci rakoviny kůže

Riziko vzniku rakoviny (včetně rakoviny kůže) roste
s věkem, proto se doporučuje změnám na těle věnovat větší pozornost. Čím dříve totiž rakovinu odhalíte, tím lépe. Pravidelné samovyšetření
a dermoskopie v ordinaci dermatologa umožní rychlou identifikaci a vyříznutí podezřelých lézí. Tak neváhejte a objednejte se! Není na co čekat.

Karolin Kopeć

Zásadní riziko pro rozvoj rakoviny kůže představuje sluneční expozice, historie spálení vlivem slunce, rodinná anamnéza rakoviny kůže a váš typ pleti.

Jako vždy, ale v tomto období o to víc: doporučujeme pravidelně a opakovaně používat opalovací přípravek se širokospektrálním faktorem. Na všech odhalených částech těla, které nejsou chráněny oblečením, používejte přípravky s SPF faktorem 30-50.

K zapamatování

Vaše pleť ztrácí schopnost chránit se v důsledku kolísání hladin estrogenu a někdy také proto, že to prostě máte v rodině. Je tedy potřeba pokožce věnovat zvýšenou pozornost a extra péči:
•           Volte vhodnou ochranu před sluncem
•           a pravidelně navštěvujte dermatologa! Alespoň jednou ročně si nechejte zkontrolovat mateřská znaménka a pokožku tak, jak doporučují asociace dermatologů po celém světě.

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Péče o pleť

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečíst článek

Jaký vliv má menopauza na stárnutí pleti? Podrobně očima odborníka

ZDRAVÍ

Jaký vliv má menopauza na stárnutí pleti? Podrobně očima odborníka

Co se během stárnutí s kůží děje, jaký vliv má pokles estrogenů a jaké existují metody boje proti stárnutí pleti? Nahlédněte menopauze „pod kůži“ s předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti, Doc. MUDr. Tomášem Faitem, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Přečíst článek

go to top