OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Jaké jsou hlavní dopady menopauzy na vaše tělo?

S menopauzou je spojeno přes 30 symptomů (1) a i když se se všemi nesetká každá žena, je pravděpodobné, že se u vás vyskytnou alespoň některé. Představíme vám hlavní symptomy, které vás mohou v průběhu menopauzy potkat – od nočního pocení až po bolesti prsou.

Menopauza je životní etapa zapříčiněná hormonálními změnami, produkce estrogenu v těle se postupně snižuje, než se zastaví zcela. V období perimenopauzy, tedy během let před samotnou menopauzou, se můžete potýkat s nevolností. Následuje menopauza - období bez menstruace po dobu 12 měsíců za sebou – kdy můžete pozorovat špinění, noční pocení, bolest prsou a křeče. Těchto dopadů je mnoho a mohou se u každé ženy lišit. Níže přiblížíme několik hlavních symptomů spojených s menopauzou.

Návaly horka a noční pocení: ženy a menopauza

Hormon estrogen ovlivňuje hypothalamus, který reguluje nastavení tělesné teploty. S poklesem estrogenu je tak fungování tohoto tělesného termostatu narušeno a může docházet k přehřívání organismu, i když to není třeba. Noste proto volné oblečení, vsaďte na lehké a prodyšné lůžkoviny, vyhněte se kořeněnému jídlu a alkoholu a do svého jídelníčku zařaďte sóju a tofu – bylo totiž prokázáno, že tyto potraviny pomáhají při návalech horka.

Špinění po menopauze

Váš měsíční cyklus je regulován estrogenem a progesteronem. Jakmile začnou hladiny těchto hormonů kolísat, menstruační cyklus začne být nepravidelný a objeví se špinění (lehké krvácení). Jde o běžnou součást menopauzy, buďte na to tedy připravené, i když si třeba myslíte, že jste s menstruací již nadobro skončily.

Bolest prsou v období menopauzy

Vaše prsa mohou být v období perimenopauzy citlivá a bolestivá. Na vině je nárůst progestronu a pokles estrogenu. Měly byste správně zvolit velikost podprsenky a přestat kouřit v případě, že jste to doposud ještě neudělaly. Kouření totiž může zpomalit reakci těla na hormonální změny. Bolest prsou obvykle ustoupí, jakmile skončí menstruace, a symptomy spojené s menopauzou začnou odeznívat.

Křeče v menopauze

Pokud jste zvyklá na menstruační křeče, můžete mít pocit, že se během perimenopauzy ještě zhoršují. Úlevu vám přinese teplo a prášky proti bolesti. Omezte rovněž alkohol a příjem soli, které mohou křeče umocňovat. Pomoci mohou také potravinové doplňky jako vitamin B a magnesium, konzumace tučných ryb a každodenní lehké cvičení.

Přibírání na váze v důsledku menopauzy

Dalším projevem menopauzy je příbytek na váze. Průměrně jde o 4 až 7 kilo (2). K přibírání obvykle dochází již během perimenopauzy, kdy se zrychluje ztráta svalové hmoty, metabolismus se naopak zpomaluje a vy máte větší chuť na sladké. Estrogeny jsou nahrazeny mužskými hormony (androgeny) a tuk se přeskupuje do horní části těla. Můžete mít tedy pocit, že máte dole o číslo menší oblečení, ale v oblasti pasu a břicha máte větší množství tuku než obvykle.
Menopauza je zásadní životní změnou, která může být doprovázena mnoha symptomy. Některé lze zmírnit dietou, cvičením a potravinovými doplňky, jiné je třeba řešit pod lékařským dohledem. Vše vyžaduje trpělivost, nebuďte na sebe proto během let spojených s menopauzou přísné.

Nevolnost v období perimenopauzy

Hormonální výkyvy mohou nepříznivě působit i na trávení. Častým projevem menopauzy, na který si ženy stěžují, je nevolnost. Doporučuje se proto jíst pomalu, pít více vody a omezit mastná jídla. Některé ženy nedají dopustit na zázvorový čaj, který prý nevolnost zmírňuje.

1. https://megsmenopause.com/symptoms/
2. Vichy, Ménopause, mode d’emploi, p14

Náš ikonický přípravek

 • Phytosculpt - obrázek výrobku

  NEOVADIOL

  Phytosculpt

  Denní krémy

  Zpevňující a remodelační péče o krk & kontury obličeje

 • Nejčtenější

  Jak se projevuje menopauza na našem těle?

  Péče o tělo

  Jak se projevuje menopauza na našem těle?

  Během menopauzy se naše tělo mění, což je jedním z nevyhnutelných životních faktů. Naše postava, vlasy, pokožka, náš celkový vzhled se změní, jako by se celý proces stárnutí náhle zrychlil. Jde o vnější známku (nebo dokonce zradu) toho, že jsme vstoupili do další životní fáze. Jak by nás to tedy nemělo ovlivnit?

  Přečíst článek

  Top tipy: připravte svou pleť na pobyt na slunci

  Péče o pleť

  Top tipy: připravte svou pleť na pobyt na slunci

  Pokud se chystáte na dovolenou, je důležité zajistit, aby byla pleť před horkem správně chráněna. Podívejte se na naše top tipy, které vám pomohou zajistit, abyste na slunci byli v bezpečí – a to ještě předtím, než nastoupíte do letadla.

  Přečíst článek

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STÁRNUTÍ PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLOGY

  1 minuta
  k analýze
  Vaší pleti

  Udělejte si selfie

  Vyplňte informace o svém profilu

  Získejte doporučení
  pro Vaši pleť na míru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaše silná stránka
  Vrásky pod očimaVaše priorita
  Ztráta pevnosti
  pleti

  Objevte
  skinconsultai

  circle1circle2circle3circle4