OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

Co jsou antioxidanty a jak pomáhají pleti?

 • Oblíbené

Už jste určitě o antioxidantech slyšeli. Víte ale, jak přesně pomáhají pleti? Přečtěte si více o souvislosti mezi pletí a takzvanými superpotravinami.

Co jsou antioxidanty a jak pomáhají pleti?

Co jsou antioxidanty a jak pomáhají bojovat proti poškození způsobenému volnými radikály?

Antioxidanty - všeobecný pojem, jímž označujeme několik skupin organických molekul - jsou jakousi první obrannou linií před poškozením, které na pleti způsobují volné radikály. Antioxidanty jsou obsaženy v potravinách (obsahují je například bobule či listová zelenina) a přirozeně se vyskytují také v pokožce. Co se však skutečně děje pod povrchem kůže, když do hry vstoupí antioxidanty?

Externí faktory způsobují až
80%předčasného stárnutí pleti

Obecně lze říci, že antioxidanty pomáhají bojovat proti poškození pleti spojenému s vnějšími faktory našeho prostředí, jako je například UV záření. Tyto vnější faktory totiž způsobují až 80 % předčasného stárnutí pleti. Antioxidanty tedy zabraňují fenoménu, který známe pod názvem poškození pleti volnými radikály – k tomu dochází právě vlivem vnějších faktorů a bylo prokázáno, že volné radikály urychlují vznik viditelných projevů stárnutí. Potraviny bohaté na antioxidanty zpomalují šíření oxidačních volných radikálů, posilují antioxidanty již obsažené v pleti, a tím bojují proti volným radikálům.

V jakých potravinách jsou antioxidanty obsaženy?

Péče o pleť na bázi antioxidantů je rostoucím trendem.  Je však důležité také zajistit, abychom antioxidanty přijímali i v potravě. Potraviny s vysokým podílem antioxidantů jsou známé svými anti-ageingovými účinky, především pak působením proti dopadům stresu v důsledku UV záření.[1] Mrkev například obsahuje velké množství antioxidantu betakarotenu. Tento pigment se během trávení mění na vitamin A, který je důležitý rovněž pro tvorbu kolagenu.[2]

U jiného antioxidantu – lykopenu, obsaženého v rajčatech, bylo prokázáno, že pomáhá zmírňovat zánět v souvislosti se spálením od slunce.[3] Výzkum také potvrdil, že další typy antioxidantů, polyfenoly (obsažené mimo jiné v hořké čokoládě a hroznovém vínu), mohou pomoci zlepšit fungování kardiovaskulárního systému a podpořit krevní oběh.[4]

Sources:
[1] http://www.netdoctor.co.uk/healthy-eating/a10835/antioxidants-and-oxidative-stress/
[2] Novo, R., Azevedo, P., Minicucci, M. et al, ‘Effect of Beta-Carotene on Oxidative Stress and Expression of Cardiac Connexin 43’ in Arquivos brasileiros de cardiologia 101.3 (2013), pp. 233-239 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4032303/]
[3] Story, E., Kopec, R. et al, ‘An Update on the Health Effects of Tomato Lycopene’ in Annual Review of Food Science and Technology (2010) [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3850026/]
[4] Huang WY, Davidge ST, Wu J. ‘Bioactive natural constituents from food sources-potential use in hypertension prevention and treatment’ in Crit Rev Food Sci Nutr 53.6 (2013)  pp. 615-30. doi: 10.1080/10408398.2010.550071.

Náš ikonický přípravek

 • Antioxidační intenzivní kúra proti únavě pleti

  LIFTACTIV SUPREME

  Antioxidační intenzivní kúra proti únavě pleti

  Séra na obličej

  Bojuje proti známkám stárnutí & únavy. Tonizuje a zlepšuje jas pleti.

 • Nejčtenější

  PEPTIDY: SEZNAMTE SE S ANTI-AGINGOVOU INGREDIENCÍ, KTERÁ MĚNÍ VŠE

  Ingredience

  PEPTIDY: SEZNAMTE SE S ANTI-AGINGOVOU INGREDIENCÍ, KTERÁ MĚNÍ VŠE

  Peptidy jsou novou anti-agingovou ingrediencí, po které byste se rozhodně měli poohlédnout.
  Retinol, antioxidanty, AHA kyseliny a vitamin C – všechny tyto složky jsou na seznamu požívaných kosmetických ingrediencí. Skoro by se zdálo, že k nim každý měsíc přibude nová superaktivní látka. Nejnovější senzací, o které se teď v kosmetice mluví, jsou peptidy – krátké řetězce aminokyselin, z nichž mají některé schopnost opětovně obnovit produkci kolagenu a zpomalit tak proces stárnutí. Vysvětlíme vám, proč byste tuto anti-agingovou ingredienci měli znát.

  Přečíst článek

  KOLAGEN – VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT

  Ingredience

  KOLAGEN – VŠE, CO POTŘEBUJETE VĚDĚT

  Co jste slyšeli, je pravda. Vaše pleť je na něm závislá.
  Pamatujete si dobu, kdy jste vůbec netušili, že je kolagen pro pleť důležitý? Bylo vám nejspíš kolem dvaceti a produkce kolagenu u vás byla tak vysoká (přibližně o 75 %  vyšší než s nynějším postupujícím věkem), že jste o něm zrovna dvakrát nepřemýšleli. Slovo kolagen jste někde letmo zaslechli, věděli jste, že jde o protein a že nějakým způsobem souvisí se strukturou pleti.

  Přečíst článek

  go to top