OK

OK Zrušit

Děkujeme

Zavřít

17 potravin pro vyvážený jídelníček v období menopauzy

Všichni známe staré úsloví „krása pochází zevnitř“ a právě nyní více než kdy jindy platí, že to, co svému tělu dodáte, ovlivní nejen jeho fungování, ale také to, jak bude vypadat navenek.

17 potravin pro vyvážený jídelníček v období menopauzy

V tomto období změn je důležité přizpůsobit svůj jídelníček, abyste minimalizovali symptomy menopauzy a zajistili její zdravý průběh. Energie, pružnost svalů a kvalita kůže se zlepší právě díky správnému jídelníčku.

Ačkoliv požadavky na příjem kalorií se v 60 a 30 letech značně liší, příliš omezujícímu jídelníčku se rozhodně vyhněte, vede totiž ke ztrátě svalů, nedostatku energie a propadlému, vrásčitému obličeji.

Tady je za nás top 17 potravin, které vám mohou pomoci bojovat s dopady menopauzy a udrží vás v top formě.

1. Sója a sójové výrobky
Věděli jste, že tofu obsahuje velké množství železa, vápníku a isoflavonů, tedy rostlinných hormonů, které se podobají estrogenu? Isoflavony vám pomohu udržet symptomy menopauzy pod kontrolou. 

2. Para ořechy
Para ořechy jsou nejen chutné, ale obsahují také velké množství bílkovin. Regulují rovněž hladinu krevního cukru. Konzumace těchto ořechů v rozumné míře vám pomůže se správnou funkcí metabolismu, a tudíž i s váhou. Podobné účinky mají i vlašské ořechy, pistácie a mandle (ty navíc obsahují velkou porci vápníku). Ořechy jsou tak ideální svačinkou.

3. Zelený čaj
Zelený a bílý čaj obsahují antioxidanty, které pomáhají v boji proti volným radikálům způsobujícím stárnutí a narušení pokožky. Pro svěží a projasněnou pleť si denně dopřejte několik horkých či studených šálků. Můžete vsadit také na výživové doplňky s obsahem této složky.

4. Tučné ryby
Ryby jako sardinky, sleď, losos, makrela, tresčí játra jsou výborným zdrojem omega 3 tuků a vitaminu D. Pomáhají regulovat také krevní cukr a přispívají ke zdravému srdci a krevní cirkulaci, zlepšují ohebnost kloubů a udržují hladiny hormonů v rovnováze!

5. Vejce
Vejce jsou zdrojem kvalitních bílkovin, antioxidantů, vitaminů A, E, D a B, fosforu, selenu a zinku. Ve vašem jídelníčku by tak měly být na předních příčkách.

6. Quinoa
Quinoa představuje vyvážený zdroj rostlinných bílkovin a sacharidů s nízkým glykemickým indexem. U potravin si vždy všímejte údajů o glykemickém indexu, díky tomuto ukazateli zjistíte, jak moc zvyšuje úroveň cukru v krvi. Čím vyšší glykemický index, tím rychlejší nárůst krevního cukru, což následně vede k přibírání na váze, protože budete mít brzy zase hlad.

7. Cereálie
Volte cereálie s nízkým glykemickým indexem, jako jsou celozrnný chléb, ovesné vločky, celozrnná rýže, basmati rýže, celozrnné těstoviny. Tyto potraviny cukr uvolňují pomalu, budete díky nim mít déle energii a nebudete jíst tolik.

8. Luštěniny
Čočka, hrachové lusky, boby a fazole obsahují velké množství sacharidů s nízkým glykemickým indexem. Navíc je v nich vláknina, která vás rychle zasytí. K tomu obsahují ještě vitaminy B, hořčík, železo, vápník a selen. Abyste jimi mohli zcela nahradit živočišné zdroje proteinu, je třeba luštěniny kombinovat s cereáliemi.

9. Zelená listová zelenina
Listová zelenina je nabitá antioxidanty, vitaminy A, C a E, draslíkem a hořčíkem. Dodá vám veškeré živiny, které potřebujete pro zdravé tělo i mysl.

10. Citron
Citron je prospěšný pro acidobazickou rovnováhu v organismu, najdete v něm velké množství vitaminu C a flavonoidů. Přílišná kyselost v těle škodí kostem, svalům játrům a vaší váze.

11. Bílé maso
Bíle maso je dobrým zdrojem bílkovin s nízkým obsahem saturovaných tuků, nebudete tak celý den něco uzobávat.

12. Avokádo
Avokádo obsahující vitamin K je výborné pro kosti a syntézu bílkovin. Obsahuje také měď podílející se na syntéze kolagenu. Kromě toho v něm najdete fosfor, hořčík, zinek vitaminy B, C a E a také „dobré tuky“, které mají pozitivní vliv na kvalitu pokožky.

13. Červené ovoce a zelenina
Bobulovité ovoce, řepa a červené papriky poskytují vysoký obsah polyfenolů a účinných antioxidantů, tělu pomáhají bojovat s volnými radikály.

14. Mořské řasy
Mořské řasy jsou skvělým zdrojem antioxidantů, vlákniny, vitaminů A a C, navíc obsahují minerály. Vláknina pomáhá udržovat zdravou hladinu cholesterolu a pročišťuje trávicí systém. Vitaminy A a C chrání před poškozením organismu vlivem volných radikálů.

15. Česnek
Česnek je superantioxidant, přispívá ke zdravému srdci a správnému krevnímu oběhu.

16. Kurkuma
Kurkuma je jednou z nejúčinnějších protizánětlivých látek, udržuje také zdravý žaludek. Její účinek ještě zvýšíte, pokud ji zkombinujete s pepřem.

17. Olej z vlašských ořechů a řepky
Olej z vlašských ořechů a řepky obsahuje velké množství omega 3 tuků, obnovuje rovnováhu mezi omega 3 a omega 6 tuky, což přispívá ke zdraví kostí. Střídejte s olivovým olejem. Slunečnicový olej pak naopak výrazně omezte.

Náš ikonický přípravek

 • MAGISTRAL ELIXIR - Revitalizační olej - obrázek výrobku

  NEOVADIOL

  MAGISTRAL ELIXIR - Revitalizační olej

  Séra na obličej

  Revitalizační olej posiluje pleť již od 1. hodiny, navrací jí mladistvý vzhled.

 • VYHLAZUJÍCÍ PÉČE OBNOVUJÍCÍ HUTNOST PLETI - Kontury rtu a očí - obrázek výrobku

  NEOVADIOL

  VYHLAZUJÍCÍ PÉČE OBNOVUJÍCÍ HUTNOST PLETI - Kontury rtu a očí

  Oční krémy

  Pleť se zdá více vypnutá, vyhlazená a vyplněná.

 • Novinka

  Post-Menopause Relipidační remodelační denní krém pro období postmenopauzy
 • Nejčtenější

  Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

  Péče o pleť

  Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

  Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
  Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
  Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

  Přečíst článek

  Návaly při menopauze: Jak je zmírnit?

  Péče o pleť

  Návaly při menopauze: Jak je zmírnit?

  Klimakterium působí na ženský organismus velice individuálně. Snad nejvíc ze všeho nás trápí psychické výkyvy, návaly horka, v zimních měsících paradoxně víc než v létě, kdy se potí vlastně všichni a rozdíl mezi teplotou organismu a venkovní teplotou není tak velký. Nové studie ukázaly, že návaly horka mohou u žen trvat až sedm let. Jak tyhle nepříjemné projevy snížit na nejmenší možnou míru?

  Přečíst článek

  go to top

  Skinconsult

  ALGORITMUS DIAGNOSTIKY STÁRNUTÍ PLETI VYVINUTÝ S DERMATOLOGY

  1 minuta
  k analýze
  Vaší pleti

  Udělejte si selfie

  Vyplňte informace o svém profilu

  Získejte doporučení
  pro Vaši pleť na míru

  v_woman-2.jpg
  Jemné linkyVaše silná stránka
  Vrásky pod očimaVaše priorita
  Ztráta pevnosti
  pleti

  Objevte
  skinconsultai

  circle1circle2circle3circle4