Návaly horka v menopauze: příčiny, symptomy a jak se s nimi vyrovnat

Návaly horka jsou jedním z mnoha nepříjemných symptomů provázejících menopauzu. V tomto článku naše dermatoložka Karolina Kopeć vysvětluje hlavní důvody, proč k návalům horka dochází, a má pro vás také tipy, jak s nimi bojovat.

Váš mozek tělu v podstatě říká, že je mu horko, i když to tak není. Na to tělo pak adekvátně reaguje: pocení, nepříjemné pocity, nespavost… Jde tedy o to tělu sdělit, že zas tak horko není a zchladit je. To se snadno říká, že? My víme, taky jsme si tím prošli.

Tyto biologické poruchy mohou mít negativní dopad na kvalitu pleti, ta je pak mdlá, nesjednocená, suchá, zarudlá, citlivá, povadlá a objevují se na ní jemné linky a vrásky.

Dr. Karolina Kopeć

Je proto nezbytné o pleť před spaním správně pečovat, protože právě noc je pro zdraví a krásu pleti zcela zásadní!

Faktory, které mohou zvýšit riziko návalů horka: kouření a obezita

Co můžete preventivně udělat pro zmírnění častých a intenzivních návalů horka:

  • snížit konzumaci kávy, čaje a alkoholu
  • přestat kouřit
  • udržovat v bytě nižší teplotu
  • při nástupu návalu horka na obličej nastříkat termální vodu ve spreji nebo použít chladivý polštářek (k dostání v lékárně)
  • nosit volné oblečení z bavlny nebo hedvábí (to je ta sexy část, takže podle nás rozhodně neváhejte!)
  • dát si studenou sprchu nebo koupel namísto horké

Změny na pleti v průběhu menopauzy jsou znatelné stejně jako návaly horka, což může mít neblahý vliv
na vaše sebevědomí. A co jim tedy raději zabránit, hm?

Dr. Karolina Kopeć

Redakce

Náš ikonický přípravek

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

O menopauze s odborníky – podívejte se na video

Menopauza, klimakterium nebo přechod. Období v životě každé ženy, které s sebou přináší spoustu změn. Nemusí to být ale žádná pauza! Poslechněte si, jak se ženy v tomto období cítí, co řeší a na koho se mohou v případě problémů obrátit. Radí dermatoložka Monika Arenbergerová, gynekolog Tomáš Fait a psycholožka a sexuoložka Laura Janáčková.

Přečtěte si více

Jaký vliv má menopauza na stárnutí pleti? Podrobně očima odborníka

Co se během stárnutí s kůží děje, jaký vliv má pokles estrogenů a jaké existují metody boje proti stárnutí pleti? Nahlédněte menopauze „pod kůži“ s předsedou České menopauzální a andropauzální společnosti, Doc. MUDr. Tomášem Faitem, Ph.D. z Gynekologicko-porodnické kliniky 2. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol.

Přečtěte si více