Jak zvládnout vypadávání vlasů po porodu

Většina novopečených maminek pozoruje několik měsíců po porodu znatelný výpadek vlasů. K tomuto jevu se může navíc přidružit také obvyklé vypadávání vlasů, jež bylo během těhotenství zpomaleno.

Průměrně může ženě denně vypadnout asi 100 vlasů, a to zcelkového počtu přibližně 100000 folikulů. Po porodu ale možná máte pocit, že vám vlasů vypadává mnohem více. Jde o normální dočasný stav, kterému říkáme poporodní vypadávání vlasů a k němuž dochází vlivem poklesu hladiny estrogenu v těle. Navíc se přidává také normální výpadek vlasů (vlasy v telogenní fázi růstu), jež byl v důsledku těhotenství zpomalen. Ostatně, dejte si pozor na zaškrcovadla vzniklá právě z vlasů – vypadnutý vlas se může pevně omotat kolem prstů vašeho miminka. Vaše vlasy by se měly vrátit zcela do normálu do jednoho roku věku vašeho dítěte či dokonce o něco dříve. Do té doby se můžete podívat na několik účinných způsobů, jak se s tímto druhem vypadávání vlasů vypořádat:

Moudrá volba vlasové péče

Pro vaše vlasy je zásadní najít ten správný šampon a kondicionér. Šampony na objem jsou skvělé, ale přílišná aplikace kondicionéru může vlasy zatížit – a v důsledku toho pak budou vlasy působit řidší. Domácí kúry (jako třeba olivový olej pro výživu vlasové pokožky) zase mohou vlasy zbytečně zamastit. Kosmetické řešení? Pokud hledáte účinnější řešení, zeptejte se na možnosti léčby svého lékárníka. Jeden z přípravků, které vám může doporučit, je i Aminexil Clinical 5 – kúra proti vypadávání vlasů vytvořená značkou Vichy.

Jemný styling

Vyhněte se účesům, které vlasy tahají a stresují. Na pevné drdoly a vyplétané copánky proto zapomeňte. Pokud se fénujete, fén nastavte na chladnější režim a mokré vlasy také raději nekartáčujte – mají tak větší sklon se lámat. Trocha opatrnosti během stylingové rutiny dělá zázraky!

Výživa zevnitř

Jezte velké množství ovoce a zeleniny bohaté na vitaminy, flavonoidy a antioxidanty, aby vlasovým folikulům nechyběla výživa a vlasy rostly. Vitamin B, společně se zinkem a křemíkem, jsou ve vhodných dávkách známými doplňky pro podporu zdraví vlasů. Vlasům zároveň pomohou ke kýženému objemu.

Zbavte se stresu

Nedostatek spánku a emocionální vypětí související s miminkem bývá často velmi stresující, což může problémy s poporodním vypadáváním vlasů ještě zhoršit. Asi nemáte každý den čas na svou meditační jógu, ale podívejte se na YouTube na tutoriály technik dýchání do břicha, které můžete praktikovat kdykoli – dokonce i během kojení!

Redakce

Náš ikonický přípravek

DERCOS

Densi-Solutions - Kúra podporující hustotu vlasů

Péče o vlasy - Péče

Zvyšte množství svých vlasů

DERCOS

Densi-Solutions - Šampon pro hustší vlasy

Šampon - Šampon pro hustotu vlasů

Zvyšte hustotu svých vlasů

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Návaly při menopauze: Jak je zmírnit?

Klimakterium působí na ženský organismus velice individuálně. Snad nejvíc ze všeho nás trápí psychické výkyvy, návaly horka, v zimních měsících paradoxně víc než v létě, kdy se potí vlastně všichni a rozdíl mezi teplotou organismu a venkovní teplotou není tak velký. Nové studie ukázaly, že návaly horka mohou u žen trvat až sedm let. Jak tyhle nepříjemné projevy snížit na nejmenší možnou míru?

Přečtěte si více