8 způsobů, jak zůstat v období menopauzy v top formě

Menopauza je začátkem nové životní etapy: můžete ji přijmout s radostí a optimismem. Řiďte se těmito 8 tipy a zůstaňte během období přechodu klidná, zdravá a zen.

Mnoho žen zaznamenalo, že po padesátce je snazší o sebe pečovat, mít své zdraví a pocit pohody jako prioritu a život si prostě více užívat. Své silné a slabé stránky již totiž znáte mnohem lépe než v době, kdy vám bylo 20 nebo 30, a na novou fázi svého života pohlížíte s pocitem radosti, sebedůvěry a dobrodružství. Těchto 8 tipů vám pomůže v období menopauzy zůstat v top formě – mentálně, fyzicky a emocionálně.

1. Hýbejte se kvůli lepší náladě a zdravějším kostem.

Hormonální změny, ke kterým dochází v období menopauzy, mohou vést k oslabení kostí a ztrátě svalové hmoty. Do svého denního programu rozhodně začleňte cvičení se zátěží – od squatů až po plavání.[i] Endorfiny vylučované cvičením vám zároveň zvednou náladu!
[i] http://www.nhs.uk/Livewell/healthy-bones/Pages/menopause-and-your-bone-health.aspx

2. Upravte si ložnici tak, aby se vám lépe spalo.

Pro celonoční odpočinek pro krásu je ideální chladná, tichá a tmavá místnost. Zejména pokud trpíte nočním pocením nebo návaly horka způsobenými hormonálními změnami, je důležité zůstat v klidu a doplňovat tekutiny. 

3. Ve stravě přijímejte více antioxidantů.


  1. Bylo prokázáno, že konzumace potravin s vysokým obsahem antioxidantů jako ovoce, zelenina, sójové výrobky a zelený čaj pomáhají v období menopauzy zmírnit oxidativní stres, který může být příčinou urychlení procesu stárnutí.[i]

[i] http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16442644

4. Alkohol konzumujte s mírou a nekuřte.[i]


Umírněná konzumace alkoholu (ne více než 2 skleničky denně) může být součástí zdravého životního stylu. Toto množství ale nepřekračujte. A nekuřte: studie ukázaly, že kouření může urychlit proces stárnutí, oslabit kosti a způsobit další závažné zdravotní problémy.

[i] http://www.nhs.uk/Livewell/healthy-bones/Pages/menopause-and-your-bone-health.aspx

5. Dopřejte si mnohem více vápníku a vitaminu D – a omezte tuky a cukry.[i]


Abyste byla v top formě, jezte vyváženě a dopřejte si potraviny s obsahem velkého množství vápníku a vitaminu D – oba jsou důležité pro zdraví kostí. Naopak omezte tuky a přidané cukry. Nízkotučné mléčné výrobky a listová zelenina jsou skvělým zdrojem vápníku a mléko je často obohacováno právě vitaminem D.


[i]
http://www.webmd.com/menopause/guide/staying-healthy-through-good-nuitrition

6. Udržujte svou pleť hydratovanou a svěží:

Péče o pleť po padesátce může být komplikovaná: hormonální výkyvy mohou pleť vysušovat a zapříčinit ztrátu její elasticity. Pro obnovu hydratace a pevnosti pleti vyzkoušejte anti-agingovou péči jako denní krém Neovadiol s kompenzačním komplexem. Revoluční nová formule pleť viditelně vyhlazuje, osvěžuje a hydratuje, vypíná ji a obnovuje její hutnost. Okamžitě tak vypadáte svěže, rozjasněně a sebevědomě.

7. Nastavte se slunci.


Příliš mnoho slunce může vaši pleť poničit – ale příliš málo slunce vás může připravit o důležitý vitamin D, který je nezbytný pro sílu kostí. Kdykoli je to možné, nastavte svou tvář slunečním paprskům. Několik minut denně strávených na slunci by mělo stačit, ale pleť rozhodně chraňte opalovacím přípravkem.[i]

[i] http://www.nhs.uk/Livewell/healthy-bones/Pages/menopause-and-your-bone-health.aspx

8. Udělejte si čas na plné vědomí.


Benefity praktikování plného vědomí (anglický termín mindfullness, česky také všímavost) byly prokázány mnoha klinickými studiemi: patří mezi ně například snížení hladiny stresu a větší pocit pohody. Vědci zjistili, že i tak krátký časový úsek jako 10 minut denně pro nás může být významným přínosem. Pro maximální úlevu od stresu se ale tomuto cvičení možná budete chtít věnovat 20 až 30 minut denně.[ii Udělejte si několikrát týdně čas, sedněte si a zhluboka dýchejte… Nebo třeba každý den cvičte jógu.
[i] https://www.researchgate.net/profile/Ruth_Baer/publication/5946075_Relationships_between_mindfulness_practice_and_levels_of_mindfulness_medical_and_psychological_symptoms_and_well-being_in_a_mindfulness-based_stress_reduction_program_Journal_of_Behavioral_Medicine_31/links/53cfb7a10cf2fd75bc59e92e.pdf
[ii]
http://www.health.harvard.edu/blog/mindfulness-meditation-may-ease-anxiety-mental-stress-201401086967

Redakce

Náš ikonický přípravek

NEOVADIOL

Phytosculpt

Denní krémy - Default

Zpevňující a remodelační péče o krk & kontury obličeje

MINÉRAL 89

DENNÍ BOOSTER

Booster - Denní péče

Hydratační péče pro posílení pokožky

Nejčtenější

Top 10 přírodních doplňků pro doplnění energie

Všichni bychom čas od času potřebovali trochu víc energie – ale kolik znás snástupem odpolední únavy sahá po něčem sladkém? Čtěte dále, protože společně prozkoumáme deset nejlepších přírodních doplňků, které vám dodají energii, aniž by zdlouhodobého hlediska škodily zdraví.

Přečtěte si více