Akné v zimě: Jak pečovat o suchou pleť se sklonem k nedokonalostem?

Máte obavy, že venkovní teploty ovlivní vaše akné během zimy? Čtěte dále a objevte tipy, jak mít v zimním počasí pleť se sklonem k nedokonalostem plně pod kontrolou.

Pravda nebo mýtus: akné se v zimě zhoršuje


Ačkoliv si velké množství lidí snedokonalostmi pleti v zimě stěžuje na zhoršení symptomů, fenomén vzniku „sezónního“ akné není vědecky podložen. I když je podle některých důkazů možné, že UV záření má velký vliv na tvorbu nedokonalostí[1] - tedy alespoň zpočátku – zima navzdory všeobecnému přesvědčení ke zhoršení stavu akné nepřispívá. 
 

Fenomén vzniku sezónního akné není vědecky podložen

Odborná studie provedená na 139 účastnících ukázala, že třetina osob zaznamenala zhoršení akné vzimním období, třetina během léta a třetina nezaznamenala žádné sezónní výkyvy.[2]
Vnímání symptomů osob trpících akné se však může značně lišit, jiné studie totiž neodhalily žádné konkrétní důkazy, které by prokázaly spojitost mezi střídáním ročních období a zhoršení akné.[3][4]
Řešení symptomů spojených s akné v zimě i v létě tedy spočívá v kontrole množství mazu a zabránění přenosu bakterií způsobujících akné na obličeji. 
 

Tipy, jak v zimě pečovat o pleť se sklonem k akné

Abyste vzimě měli akné plně pod kontrolou, je důležité pleti zajistit dostatečnou hydrataci, aby mohla odolávat studenému a suchému větru a chladným teplotám, aniž by došlo k narušení rovnováhy produkce séba. 

1. Nadměrné používání tonik s obsahem alkoholu či tradičních peelingových a adstringentních čisticích přípravků může vést k tomu, že pleť bude produkovat příliš mnoho séba, aby vyrovnala suchost. Provádějte peeling tedy méně (asi dvakrát týdně), protože pokožka může být v chladnějším počasí mnohem citlivější.

2. Důkladné čistění je stále základem péče proto, aby nedošlo k šíření bakterií. Doporučujeme však v tomto období přejít od čistících přípravků na vodní bázi k těm s krémovou texturou.
 
3. V zimním období byste měli volit raději výživnější denní krém, který vykompenzuje dehydrataci. Vhodným krokem pro extra hydrataci je i zařazení hydratačního séra po čistění pleti před použitím krému. Hydratovat by se pleť měla po celý den, zvláště důležité je však použít hydratační přípravky na noc.

S poklesem teplot vám může kromě přizpůsobení rutiny péče pomoci také pár změn v životním stylu. Vyhněte se přípravkům, které nejsou hypoalergenní. Ty totiž mohou pleť podráždit. (Chápeme, že vánoční kosmetické sety vypadají lákavě, ale buďte opatrní). Hypoalergenní přípravky jsou šetrnější k pokožce, speciálně ty s přísadami jako je glycerin nebo bambucké máslo.

Vhodné je také nosit oblečení z přírodních vláken, jako je bavlna, které umožňuje pokožce dýchat a zabraňuje tření a dráždění pokožky potem, s čímž je často spojené akné na zádech.

Důležité je též nepřehánět to ani s horkými koupelemi a sprchováním v příliš teplé vodě, protože extrémní teploty mohou pokožku také podráždit.

Sources:
[1] http://www.dermagazine.fr/soleil-et-acne-pas-vraiment-amis/
[2]Gfesser, M. et al, ‘Seasonal variations in the severity of acne vulgaris’ in International Journal of Dermatology 35.2 (1996) pp. 116-117 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8850040]
[3] Al-Ameer, A. et al, ‘Demographic features and seasonal variations in patients with acne vulgaris in Saudi Arabia: a hospital-based study’ in International journal of dermatology 41.12 (2002) pp. 870-871 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12492972]

[4] Sardana, K. et al, ‘Seasonal variation in acne vulgaris--myth or reality’ in The Journal of dermatology 29.8 (2002) pp. 484-488 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12227481]

Redakce

Náš ikonický přípravek

NORMADERM

PROBIO-BHA
SÉRUM PROTI
NEDOKONALOSTEM PLETI

Séra na obličej - Default

Koriguje viditelnost výsevu hormonálního akné.

NORMADERM

Intenzivní čisticí gel pro pleť se sklonem k akné

Přípravky na čištění pleti - Default

Důkladně vyčištěná pleť. Bez vysoušení. Jemnější textura pleti.

Nejčtenější

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více

Buďte během menopauzy v pohodě

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

Přečtěte si více