Akné v zimě: Jak pečovat o suchou pleť se sklonem k nedokonalostem?

Máte obavy, že venkovní teploty ovlivní vaše akné během zimy? Čtěte dále a objevte tipy, jak mít v zimním počasí pleť se sklonem k nedokonalostem plně pod kontrolou.

Pravda nebo mýtus: akné se v zimě zhoršuje


Ačkoliv si velké množství lidí s nedokonalostmi pleti v zimě stěžuje na zhoršení symptomů, fenomén vzniku „sezónního“ akné není vědecky podložen. I když je podle některých důkazů možné, že UV záření má velký vliv na tvorbu nedokonalostí[1] - tedy alespoň zpočátku – zima navzdory všeobecnému přesvědčení ke zhoršení stavu akné nepřispívá. 

Fenomén vzniku sezónního akné není vědecky podložen

Odborná studie provedená na 139 účastnících ukázala, že třetina osob zaznamenala zhoršení akné v zimním období, třetina během léta a třetina nezaznamenala žádné sezónní výkyvy.[2]
Vnímání symptomů osob trpících akné se však může značně lišit, jiné studie totiž neodhalily žádné konkrétní důkazy, které by prokázaly spojitost mezi střídáním ročních období a zhoršení akné.[3][4]
Řešení symptomů spojených s akné v zimě i v létě tedy spočívá v kontrole množství mazu a zabránění přenosu bakterií způsobujících akné na obličeji. 

Tipy, jak v zimě pečovat o pleť se sklonem k akné

Abyste v zimě měli akné plně pod kontrolou, je důležité pleti zajistit dostatečnou hydrataci, aby mohla odolávat studenému a suchému větru a chladným teplotám, aniž by došlo k narušení rovnováhy produkce séba. 
Nadměrné používání tonik s obsahem alkoholu či tradičních adstringentních čisticích přípravků může vést k tomu, že pleť bude produkovat příliš mnoho séba, aby vyrovnala suchost. Měli byste proto v zimním období volit raději výživnější denní krém, který vykompenzuje dehydrataci. Zároveň je však nutné pleti dopřát také důkladné čistění, aby nedošlo k šíření bakterií.   
S poklesem teplot vám může kromě přizpůsobení rutiny péče pomoci také pár změn v životním stylu. Vyhněte se přípravkům, které nejsou hypoalergenní. Ty totiž mohou pleť podráždit. (Chápeme, že vánoční kosmetické sety vypadají lákavě, ale buďte opatrní). A zkuste to nepřehánět s horkými koupelemi a sprchováním v příliš teplé vodě, protože extrémní teploty mohou pokožku také podráždit.

Sources:
[1]
http://www.dermagazine.fr/soleil-et-acne-pas-vraiment-amis/
[2] Gfesser, M. et al, ‘Seasonal variations in the severity of acne vulgaris’ in International Journal of Dermatology 35.2 (1996) pp. 116-117 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8850040]
[3] Al-Ameer, A. et al, ‘Demographic features and seasonal variations in patients with acne vulgaris in Saudi Arabia: a hospital-based study’ in International journal of dermatology 41.12 (2002) pp. 870-871 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12492972]
[4] Sardana, K. et al, ‘Seasonal variation in acne vulgaris--myth or reality’ in The Journal of dermatology 29.8 (2002) pp. 484-488 [Accessible at: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/12227481]

Redakce

Náš ikonický přípravek

NORMADERM

Normaderm Phytosolution - Intenzivní čisticí gel pro pleť se sklonem k akné

Přípravky na čištění pleti - Čištění s oplachováním

Důkladně vyčištěná pleť. Bez vysoušení. Jemnější textura pleti.

Nejčtenější

Buďte během menopauzy v pohodě

Menopauza je důležitý předěl v životě každé ženy. Je to období, kdy dochází k poklesu tvorby hormonů, což může mít u každé ženy jiný důsledek. Ohledně menopauzy existuje řada mýtů a falešných pověr, které mohou mít negativní dopad na vnímání této životní fáze i na samotnou psychiku žen. Proto vám přinášíme rozhovor s psycholožkou a mentální koučkou Kamilou Velkovou, která vám objasní, že není důvod se menopauzy bát.

Přečtěte si více

Menopauza: v jakém věku dochází k této „životní změně“?

Menopauza se objevuje typicky mezi 45. a 55. rokem života. Její začátek se však u každé ženy liší - každá z nás je totiž jedinečná a jednotné pravidlo zde neexistuje.
Průměrná žena v menopauze dnes má 51 let. Jde nicméně o postupnou hormonální změnu, k níž nedochází přes noc, je to přechod začínající obdobím premenopauzy či perimenopauzy.
Je pravdou, že většinou na tuto změnu nejsme připravené. Obvykle nastupuje s celou řadou fyzických projevů, které může být obtížné zvládnout. Čím lépe se ale na tuto změnu připravíme, tím lépe jí dokážeme čelit.

Přečtěte si více